ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
ServisServis

Nové značenie pneumatík štítkami bude povinné

 Barbora Čambalová   07.07.2012   0

foto: goodyear dunlop tires

Od novembra 2012 budú musieť byť všetky predávané pneumatiky označené štítkom znázorňujúcim ich hodnotenie v troch dôležitých oblastiach.

Vďaka novej európskej legislatíve sa budú spotrebitelia od 1. novembra 2012 stretávať v obchodoch s pneumatikami označenými štandardizovaným štítkom, ktorý poskytne informácie o troch kľúčových parametroch pneumatiky:

  1. valivom odpore - čím nižší odpor, tým nižšia spotreba paliva
  2. priľnavosti na mokre - hodnotí sa brzdná dráha pri brzdení na mokrom povrchu z rýchlosti 80 km/h na rýchlosť 20 km/h. Pre porovnanie pneumatika, ktorá získa známku "A" zabrzdí o cca 18 m skôr ako pneumatika so známkou "F"
  3. hlučnosti - meria sa vonkajšia hlučnosť vozidla pri prejazde okolo mikrofónu.

Na spotrebu paliva a priľnavosť na mokrom povrchu sú použité triedy podobne ako na hodnotenie spotreby energie, ktoré sa používajú na elektrospotrebičoch: známkou „A" budú označené pneumatiky s najlepším dosiahnutým výsledkom, známkou „G" pneumatiky s najhoršími výsledkami, ktoré však ešte splňujú zákonné normy.

Vonkajšia hlučnosť je vyjadrená v decibeloch a jednou, dvomi alebo tromi zvukovými vlnami.

Štítky by mali spotrebiteľom uľahčiť výber

vhodných pneumatík podľa priority, ktorú spotrebiteľ má. Či je to bezpečnosť na mokrej vozovke a nižšie riziko aquaplaningu, zníženie spotreby paliva vďaka nižšiemu valivému odporu pneumatík, alebo vyšší komfort počas jazdy - čiže nižší hluk od podvozku.

Každý typ a rozmer pneumatiky bude musieť byť ohodnotený, pričom testovanie a udeľovanie príslušných certifikácií budú uskutočňovať samotní výrobcovia podľa jednotného testovacieho systému stanoveného EÚ.

Všetky tri parametre uvedené na štítkoch sú súčasťou testovania pneumatík nezávislými spoločnosťami, akou je napr. nemecký ADAC. Výsledky ich testov pneumatík Vám pravidelne prinášame v téme SERVIS.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised