Auto novinkyAuto novinky

Starostlivosť o stierače - výhľad z auta je dôležitý

 barbora/redakcia   03.10.2015   0

Určite to poznáte, stierače vám začnú zle stierať, voda v ostrekovačoch sa vám minie alebo zamrznú trysky ostrekovačov akurát v tej najnevhodnejšej chvíli. Dobrý výhľad z auta je však pre bezpečnú jazdu nevyhnutný.

foto: sxchu

 

Stierače

Gumičkám na stieračoch extrémne počasie neprospieva. Ani horúčavy, ani námraza. Veľmi efektívnym “kazičom” gumičiek stieračov je aj hmyz na čelnom skle.

Nedostatočne fungujúce stierače sú veľmi nepríjemné najmä v zime v čase odmäkku, keď sú cesty neustále vlhké, pokryté vrstvou soli a blata. Pri jazde po takomto koktejli špiny majú stierače čo robiť, aj keď práve neprší/nesneží. Veľmi nepríjemné je aj priame slnečné žiarenie cez mastné sklo.

Stierače sú často na pokraji nášho záujmu a všimneme si ich, až keď začnú vypovedať službu. Ich prácu im nijako neuľahčujeme a poriadne ich počas ich (poväčšinou) krátkeho života vytrápime. Najhoršie je v chvate pred cestou do práce primrznuté stierače nasilu odlepiť od skla. A priznajme sa, tenkú vrstvu námrazy takmer nikto z nás neoškrabkáva. Pustíme si vyhrievanie skla a po chvíľke postriekame ostrekovačmi a pustíme stierače. Pre mrazom skrehnuté gumičky je to ako priamy let do pekla.

Všeobecne sa odporúča kontrolovať stav gumičiek pred a po zime a meniť ich hneď ako začnú “šmuhovať”, alebo vŕzgať či vydávať iné zvláštne zvuky ☺

 

Ako sa starať o stierače?

  • Pravidelne čistite a odmasťujte sklo a stieracie gumy - námraza, mastnota, nečistota, prach a hmyz vytvárajú veľmi odolnú vrstvu, ktorú neodstránia ani tie najkvalitnejšie stierače.
  • Stierače umývajte pórovitou špongiou, bočné drážky v profile stieracej gumy musia byť čisté.
  • Odstraňujte voskový film zo skla po návšteve umývacej linky.
  • Po očistení skla sklopte stierače jemne späť na sklo. Nikdy ich nenechajte prudko spadnúť.
  • V zime nepoužívajte stierače skôr, ako rozmrazíte sklo, a v prípade primrznutia na sklo ich najprv jemne mechanicky uvoľnite.

Zmesi do ostrekovačov

Nikdy nemiešajte letnú a zimnú zmes! Nech vám nie je ľúto nepoužitej zmesi - ak si chcete ušetriť nervy, vystriekajte najskôr všetku neminutú zmes a až potom nalejte druhú. Ak totiž tieto dve spolu zreagujú, narobia vám viac starostí ako úžitku. Po chemickej reakcii totiž vznikne na skle mastný film, ktorý sa veľmi ťažko odstraňuje.

V zime odborníci neodporúčajú zmesi riediť na menej ako do -20 st. Celzia, resp. pri prechodnom oteplení dolievať zimnú zmes vodou. Ak takáto zriedená totiž ostane v tryskách, môže pri silných nočných mrazoch zamrznúť.

Rozmrazovanie trysiek nie je žiadny špás – treba na to veľa času. Pomôcť si môžte handrou namočenou v teplej vode, ktorú priložíte na trysky. Pomôcť môže aj dlhší pobyt v krytej garáži, kde neklesá teplota pod nulu.

Prípadne dolejte neriedenú nemrznúcu zmes (ideálne aspoň do -40 st. Celzia) a púšťajte ostrekovač v krátkych intervaloch (ale nie v kuse, aby ste si neodpálili motorček), kým sa Vám nepodarí ostrekovacou zmesou "pretlačiť" zamrznuté trysky. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
alebo si vyberte test iného auta

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised