Jarná údržba auta po zime

barbora 2

Teším sa, že jar naozaj dorazila aj k nám a vnímame ju nielen podľa kalendára. 

Okrem klasických jarných aktivít, ako je upratovanie, detoxikačná kúra a príprava na Veľkú noc, by sme mali svoju energiu venovať aj príprave auta na letnú sezónu.

Tým, že mu doprajeme trochu pozornosti a starostlivosti, predlžujeme jeho životnosť a šetríme si peňaženky pred nečakanými (a zbytočnými) nákladmi v budúcnosti.

Čomu teda treba po zime venovať pozornosť?

1. Stierače:

Mráz a soľ poškodzujú gumičky stieračov, preto ak po použití stieračov ostávajú šmuhy, je čas ich vymeniť. Apríl býva väčšinou veľmi daždivý, funkčné stierače budú teda nevyhnutné.

2. Kvapaliny:

Skontrolovať treba brzdovú kvapalinu, chladiacu zmes, zmes do ostrekovačov, olej. Zodpovedný šofér si tieto kontroluje pred každou dlhšou cestou, ale povedzme si otvorene (najmä medzi nami ženami :)), kedy sme naposledy otvorili kapotu…

 

3. Kompletná očista:

Ak ste v zime auto neumývali priebežne, treba ho poriadne poumývať. Nezabudnite najmä na podvozok a kolesá, kde ešte môžu strašiť nánosy soli z ciest. Povysávajte si interiér a povyhadzujte z kufra všetko, čo nepotrebujete. Pomôcť Vám môžu aj tipy starých materí v boji s rôznymi nečistotami.

4. Prezuť pneumatiky na letné:

Dôležité je mať pripravené letné pneumatiky správneho rozmeru a s postačujúcou hĺbkou dezénu (aj keď zákonom stanovený limit je 1,6 mm, odporúčame min. 3 milimetre, aby auto dobre držalo aj na vode). Prezúvacia sezóna sa už pomaly rozbieha, no ak ste sa rozhodli ešte počkať, overte si vo vašom servise, či nie je potrebné objednať sa dopredu. Ešte môže prísť ochladenie a na severe Slovenska je stále snehu dosť.

5. Podvozkové časti:

Dajte si skontrolovať geometriu. Čapy riadenia, čapy na ramenách, vzpery stabilizátora sú v zime extrémne namáhané – zabrať im dajú najmä výtlky na cestách. V lepších servisoch vám podvozok skontrolujú pri prezúvaní pneumatík, keď je auto na zdviháku. 

6. Brzdy:

Platničky aj kotúče. Najmä soľ na cestách skracuje životnosť bŕzd, pretože usadená soľ v kombinácii s vlhkosťou zvyšuje riziko korózie. Rovnako ako podvozok sa prípadné nedostatky a opotrebovanie bŕzd dá jednoducho skontrolovať pri prezúvaní.

7. Vyčistiť klímu

a vymeniť v nej protipeľový filter. Žiaľ, sezóna začína aj alergikom… Ideálne by sa mala klimatizácia v aute čistiť každého pol roka. Spravte to teraz a máte pokoj už aj pred letnou dovolenkou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tiež sa mi tento rok pošťastilo kúpiť si auto a riešil som tieto drobné opravy, posuniem vám radu, ktorá sa ku mne dostala… nakúpiť všetko potrebné na internete cez eshop, napríklad tu http://www.dsauto.sk/sk/AUTODIELY a nechať si to doniesť domov. Ideálne riešenie zwinker žiaden stres…

Pridaj komentár