Rodinné modely od FORDa

barbora 0

Rodinné vozidlá Ford patriace do kategórie vanov sme si už mali možnosť vyskúšať v našich rodinka autotestoch:

5-miestny C-MAX a dlhší, až 7-miestny Grand C-MAX s posuvnými zadnými dverami zdieľajú rovnakú platformu s modelmi Focus. Väčšie vany S-MAX a Galaxy, patriace do strednej triedy (kam patrí napr. Mondeo), sú o triedu vyššie a teda ponúkajú aj väčší priestor pre posádku aj batožinu.

U rodín s deťmi sú pre svoje úžitkové vlastnosti obľúbené aj kombi verzie modelov Focus či Mondeo a už starší, no stále veľmi populárny model Fusion. Tu je na mieste spomenúť, že autá značky Ford sú na Slovensku druhými najčastejšie kupovanými jazdenými autami.

Pri výbere auta

rodina zvažuje aj tieto aspekty:

 • veľkosť auta (predurčuje priestor v aute, bezpečnosť, manévrovanie)
 • počet sedadiel v aute (koľko z toho je plnohodnotných, manipulácia s nimi)
 • variabilita priestoru v aute (sklápanie, posúvanie, vyberanie sedadiel)
 • nakladacia hrana kufra (nižšia nakladacia hrana umožňuje ľahší prístup do batožinového priestoru a ľahšiu manipuláciu s batožinou)
 • objem batožinového priestoru a jeho využiteľnosť
 • úložné priestory (aj vzadu – napr. detské pilotné stolíky)
 • bezpečnosť (výsledky v testoch EuroNCAP, počet airbagov, pevnosť karosérie, prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti)
 • typ zadných dverí (klasické alebo posuvné, obe majú svoje pre a proti)
 • úchyty ISOFIX (uľahčujú manipuláciu s detskými autosedačkami)

V tabuľke nižšie nájdete prehľad toho, čo ktorý model ponúka v štandardnej výbave a čo je za príplatok (kliknutím sa tabuľka zväčší).

Výhodou vanov

je nielen vyšší posed vodiča a spolujazdca, čo prináša väčšiu bezpečnosť pri náraze, ale aj lepší výhľad pre deti sediace vzadu. Vyššie položené sedadlá znamenajú aj ľahšiu manipuláciu s detskými autosedačkami.

Pri výbere rodinného auta netreba zabúdať ani na detaily, akými sú elektrická detská poistka, zrkadlo na pozorovanie detí, indikátor zapnutých pásov aj v druhom/treťom rade či deaktivácia airbagu spolujazdca.

Deti ocenia slnečné roletky a vychytávkou sú DVD multimediálne systémy a detské autosedačky so zabudovanými reproduktormi. Tieto vedia pomôcť zabaviť či uspať dieťa napr. rozprávkou.

Rastúci trend rôznych alergií primäl inžinierov v laboratóriách Ford, aby ešte viac dbali na materiály použité v interiéri vozidiel. Ford je ako jediný výrobca nositeľom pečate za antialergický interiér od nezávislej nemeckej organizácie TÜV.

Príjemným štandardným doplnkom vozidiel Ford je aj systém Easyfuel, ktorý nedovolí natankovať do auta nesprávne palivo, čo ocenia tí, ktorí napr. využívajú služobné auto s iným druhom paliva, aké tankujú do súkromného.

Technológie zvyšujúce bezpečnosť posádky na cestách

Aj dlhá cesta na návštevu k starým rodičom, či na dovolenku môže byť menej stresujúca a príjemnejšia, no najmä bezpečnejšia. Ford ponúka širokú škálu technológií, ktoré pomáhajú vodičovi na dlhých cestách:

 • Driver Alert (systém na sledovanie bdelosti vodiča) tento systém monitoruje polohu vozidla vzhľadom na dopravné značenie a vybočovanie vozidla. Následne vypočítava a zobrazuje úroveň bdelosti vodiča. Ak bdelosť vodiča klesne pod určitú úroveň, systém vydá varovanie. 
 • Active City Stop (aktívne zabrzdenie v meste) – pomáha znižovať množstvo kolízií do zadnej časti iného vozidla pri nízkej rýchlosti do 30 km/h (nielen v meste, ale napríklad aj v kolónach na diaľnici). Keď senzory zistia, že je pravdepodobná zrážka, vozidlo začne brzdiť.
 • Park Assist (aktívny parkovací asistent) – pokročilý nový systém, ktorý dokáže samostatne zaparkovať vozidlo do pozdĺžnych parkovacích miest. Systém využíva dva ultrazvukové senzory, ktorými vyhľadáva medzery medzi zaparkovanými vozidlami. Po nájdení vhodného miesta, ktoré môže mať veľkosť len 1,2-násobku dĺžky vozidla, na displeji v stredovej konzole informuje vodiča a zobrazí jasné pokyny. Vodič ovláda plynový a brzdový pedál a radenie rýchlostí dopredu alebo dozadu. Vozidlo samostatne ovláda volant. Mala som možnosť osobne ho vyskúšať a je to fakt zázrak 🙂
 • Adaptive Cruise Control (adaptívny tempomat)– tempomatový systém založený na radare, ktorý pomáha udržiavať nastavenú cestovnú rýchlosť a rovnako aj nastavenú vzdialenosť od vozidla vpredu. Ak systém zistí, že vozidlo vpredu spomaľuje, alebo je príliš blízko, automaticky začne spomaľovať. Len čo sa cesta uvoľní, opäť zrýchli na zvolenú cestovnú rýchlosť.
 • Lane Departure Warning (systém varovania pred opustením jazdného pruhu) – tento systém využíva dopredu nasmerovanú digitálnu kameru. Je navrhnutý tak, aby vibráciami volantu upozornil vodiča v prípade, ak sa kolesá vozidla približujú k čiaram na vozovke. Kamerový systém nepretržite sleduje polohu vozidla vzhľadom na dopravné značenie a ak systém nezistí zjavný zámer vodiča zmeniť jazdný pruh ani použitie smerových svetiel, začne vibrovať volantom.
 • Lane Keeping Aid (udržanie v jazdnom pruhu) – táto funkcia dopĺňa systém Lane Departure Warning. Ak systém zistí, že kolesá vozidla sa približujú k čiaram oddeľujúcim jazdné pruhy, začne na volant pôsobiť určitým krútiacim momentom, ktorý pomôže vodičovi uvedomiť si, že na udržanie vozidla v rámci aktuálneho jazdného pruhu musí vykonať určitú činnosť.
 • Auto High Beam (funkcia automatických diaľkových svetiel) – táto funkcia deteguje zdroje svetla pred vozidlom a automaticky prepína medzi diaľkovými a stretávacími svetlami, čím zabraňuje oslneniu a pomáhať maximalizovať viditeľnosť pri nočnej jazde.
 • Traffic Sign Recognition (rozpoznávanie dopravných značiek) – na rozpoznávanie dopravných značiek pri ceste systém využíva dopredu nasmerovanú kameru. Značky zobrazuje na informačnom displeji. Taktiež dokáže vodiča upozorniť na prekročenie rýchlostného obmedzenia. Táto funkcia je užitočná na frekventovaných cestách.

Zdroj: TS Ford

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár