Autom na dovolenku

barbora 0

Dovolenková sezóna klope na dvere. Ak ste si tento rok vybrali na cestu za vytúženým relaxom s rodinkou auto, patríte medzi väčšinu.

Doprava autom je totiž najvyužívanejšou, i keď pomerne náročnou možnosťou.

Cestu autom si pozorne naplánujte

  • si vyrobte itinerár s presnou trasou cez plánovače cesty na webe – okrem počtu kilometrov a času trvania cesty (bez prestávok) sa dozviete aj výdavky na palivo a diaľničné poplatky. Pri zadávaní priemernej spotreby však počítajte so zvýšenou spotrebou, plne naložené auto so zapnutou klímou môže spáliť aj o 2 litre paliva na 100 km viac. Ak si to želáte, zobrazia sa vám všetky hotely/reštaurácie/turistické atrakcie po ceste.

Zistite si dôležité čísla – na slovenskú ambasádu, prípadne konzulát v danej krajine (nájdete na stránke Min. zahraničných vecí www.foreign.gov.sk) a na tiesňové volania (vo väčšine európskych krajín už funguje číslo 112).

Preštudujte si základné dopravné predpisy v tranzitných i cieľovej krajine (povolená rýchlosť, povinná výbava auta, minimálny dezén pneumatík, denné svietenie…).

Poistenie auta a cestovné poistenie

skontrolujte si, či máte uhradenú zákonnú poistku, prípadne havarijnú. Nezabudnite si doma zelenú kartu k poisteniu (ak ju nenosíte v dokladoch od auta) a tiež medzinárodný formulár v prípade nehody (Európsky dokument o dopravnej nehode – EAS). Zabezpečte si aj cestovné poistenie pre celú rodinu – vo viacerých poisťovniach je možné poistiť sa on-line.

Povinná výbava auta a praktické drobnosti

  • výstražný trojuholník
  • súprava náhradných žiaroviek
  • autolekárnička
  • funkčná rezerva a ak máte bezpečnostné matky na diskoch, určite si nezabudnite kľúč k nim. Bez neho koleso s defektom nevymeníte…
  • zdvihák a kľúč na koleso
  • reflexné vesty pre všetkých pasažierov
  • ťažné lano (nie je povinné, ale odporúča sa)
  • destilovanú vodu do chladiacej sústavy či akumulátora, v prípade núdze ju môžte použiť aj do ostrekovačov.

Dajte si skontrolovať auto

Pozrite sa, dokedy vám platí STK a emisná známka a ďalej sa konkrétne zamerajte na:

  • Klimatizáciu – dajte ju vyčistiť a vymeniť protipeľový filter. Tento úkon by sa tak či tak mal robiť aspoň raz za rok.
  • Stierače
 – ak zanechávajú na okne šmuhy, vymeňte ich. Pretože ako na potvoru Vám po ceste zaprší. Monotónny pohyb stieračov Vás bude uspávať a na pozornosti Vám určite nepridá nedostatočný výhľad. Doplňte si aj kvapalinu do ostrekovačov.
  • Čelné okno 
- skontrolujte, či nie je čelné sklo poškodené. Aj malá prasklinka sa môže rozrásť na nebezpečnú puklinu. Výmena okna nie je síce lacná, no v zahraničí vás to môže stáť oveľa viac (času i peňazí).
  • Svetlá 
- kontrola nastavenia a funkčnosti svetiel určite nezaškodí. Aj keď podľa novely cestného zákona náhradné žiarovky už do povinnej výbavy auta nepatria, radšej si ich vezmite. Súprava by mala obsahovať jednu žiarovku z každého typu vonkajšieho osvetlenia. Pri plnom zaťažení auta pasažiermi a batožinou je tiež potrebné upraviť sklon reflektorov, ak Vaše auto túto možnosť ponúka.
  • Brzdy
 – brzdový systém je základným prvkom bezpečnosti. Ak vám brzdy neskontrolovali pri výmene pneumatík na letné, spravte tak teraz. Treba skontrolovať platničky i kotúče a tiež stav brzdovej kvapaliny.
  • Pneumatiky 
- na dovolenku by ste nemali vyrážať s „obutím“, ktoré má dezén nižší ako 3 mm. Pneumatiky s väčším opotrebením nedokážu odvádzať vodu, a tak sa za dažďa vystavujete riziku aquaplaningu. Pri plne naloženom automobile je dôležitý správny tlak. Mal by zodpovedať maximu výrobcom odporúčanej hodnoty.
  • Motor 
- máte dosť motorového oleja a chladiacej kvapaliny?
  • Volant 
- ak vibruje, skontrolujte vyváženie kolies a geometriu prednej nápravy. To by ste mali urobiť tak či tak, veď nastavenie geometrie sa odporúča podstúpiť každých 10 000 km.
  • Batožinový priestor 
- vyberte z interiéru aj batožinového priestoru všetky zbytočné predmety, ktoré sa tam počas roka nechtiac zatúlajú. Ak cestujete s deťmi, bude sa vám hodiť každý centimeter kubický ☺
  • Rezerva
 – v akom stave je vaše rezervné koleso? Pozor, aby sa defekt nestal vážnou komplikáciou. Bez rezervy vás totiž musia odtiahnuť do pneuservisu a to v zahraničí niečo stojí. Dôležitá je funkčnosť rezervy a hĺbka jej dezénu.

Občerstvenie

Najdôležitejší je pitný režim – vhodná je minerálka a nesladený čaj v primeranom množstve. Vezmite si radšej trvanlivé (ak uviaznete v zápche a bude Vám dochádzať palivo, odpojenie chladničky bude nevyhnutné) a ľahšie stráviteľné potraviny (ovocie, očistenú zeleninu, pečivo), aby ste dovolenku neprežili s pokazeným žalúdkom. Na jedlo sa môžte zastaviť aj po ceste – spravíte si prestávku a detváky budú mať o zážitok viac 😉 .

Do príručnej batožiny si pribaľte aj lieky, ktoré užívate pravidelne. Ak ste šofér, overte si, či lieky, ktoré momentálne užívate neznižujú koncentráciu. 

foto: www.tchibo.sk

Čo zobrať deťom do auta

Vankúšik, deku (ak budete cestovať v noci, môže sa výrazne ochladiť), náhradné oblečenie ak sa spotia alebo oblejú, tienidlá na okná, obľúbenú hračku, CD s rozprávkami a pesničkami. Dobrým tipom je aj nová hračka, ktorá dieťa zabaví dlhšie ako tá, ktorú už má okukanú a obchytkanú ☺

Praktický organizér na sedadlo je tiež fajn, zmestia sa do nej všetky potrebné drobnosti. Ak má navyše izolačnú priehradku na jedlo a nápoje, nemusíte starším deťom robiť „letušku“ – obslúžia sa sami. A samozrejme nenahraditeľné vlhčené obrúsky :).

 

Zdroje:

www.rodinka.sk

www.stellacentrum.sk

www.dromedar.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár