Čo zvyšuje spotrebu paliva?

barbora 0

Pamätám si to ako dnes. Naša zvláštne fialová Beruška (Škoda 120 L) dokázala v lete za 5 minút na slniečku rozpáliť interiér na teplotu, za ktorú by sa nehanbila ani najmodernejšia infrasauna 🙂

Cestovanie bez otvorených okien by sme asi neprežili. Nezabudnem na ten slastný pocit, keď som si ruku, ochladenú vystrčením z okna auta, prikladala na rozhorúčené čelo a líca. Ani na “fúkanú”, keď som nemala vlasy stiahnuté do chvosta 🙂

shutterstock

Dnešné autá sú už našťastie vybavené rôznymi spríjemňovačmi jazdy v letnej horúčave. Od tónovaných skiel a chladenej schránky pred spolujazdcom, až po dvojzónovú automatickú klimatizáciu s výduchmi pre posádku na zadných sedadlách. V zimnej výbave zas ponúkajú vyhrievané sedadlá, vyhrievané čelné sklo a spätné zrkadlá… Za tento “luxus” však platíme daň, v na prvý pohľad nebadanej podobe – zvýšenej spotrebe.

Aj keď v súčasnosti výrobcovia automobilov pre európsky trh neustále znižujú spotrebu áut, aby spĺňali limity CO2 stanovené Európskou komisiou. Hodnoty, ktoré sa im podarí “ušetriť”, zvýšime my užívatelia používaním “spotrebičov”. Súčasný limit emisií CO2 je 130 g na km. Do roku 2020 musia nové vozidlá spĺňať normu max. 95g CO2/km.

shutterstock

V posledných rokoch sa teda výrobcami uvádzaná spotreba paliva rapídne znížila. To, čo garantuje výrobca automobilu však častokrát ani zďaleka nie je reálne. Stáva sa, že skutočná spotreba je aj o polovicu vyššia.

Na spotrebu vplýva najmä štýl jazdy, ale i počasie. Asi to poznáte z vlastných skúseností – v zime tankujeme o niečo častejšie. V zime motoru dlhšie trvá, kým sa zahreje – citeľný rozdiel je najmä u dieselových motorov. Viac paliva miniete napríklad aj pri silnom protivetre.

Dôležitou položkou ovplyvňujúcou výšku spotrebovaného paliva je aj váha – je rozdiel udávať spotrebu prádzneho auta, ktoré šoféruje jeden človek a reálna hodnota spotreby auta plne naloženého (ľuďmi i batožinou). V tomto prípade platí pravidlo, že každých 100 kg “nákladu” navyše zvyšuje spotrebu o 0,4 l/100 km.

Čo všetko (okrem vyššie spomenutého) teda spotrebu paliva zvyšuje?

V tabuľke sú uvedené jednotlivé bežne i zriedkavo využívané „spotrebiče“:

Spotrebič

Spotreba v litroch za hodinu

Svetlomety

0,15

Hmlovky

0,1

Elektrické ovládanie okien

0,3

Elektrické strešné okno

0,2

Vyhrievanie zadného skla

0,12

Ostrekovač zadného skla

0,07

Elektrické nastavovanie sedadla

0,15

Elektrické nastavovanie zrkadiel

0,02

Vyhrievanie sedadiel

0,4

Elektrické kúrenie

1,0

Vyhrievanie čelného skla

0,5

Elektrické vyhrievanie volantu

0,05

Klimatizácia

1,5

Stierače

0,15

Vyhrievané ostrekovače okien

0,08

Navigácia

0,015

CELKOM

4,805

Zdroj: ökoGlobe-Institut, Univerzita Duisburg-Essen

Čo poviete, zaujímavé čísla… Prajem vám ľahkú nôžku pri pridávaní plynu – štýl jazdy narozdiel od takého počasia či „nákladu“ totiž môžme ovplyvniť 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...