Aké zvuky vydáva Megane E-TECH Electric

Rastislav Pavlík 0

Od štandardných zvukových prvkov ako sú blinkre, upozornenia na nezapnuté bezpečnostné pásy, parkovacie zvuky nás eMagane posúva ďalej a predstavuje nám nové, ohromujúce možnosti zvuku v komunikácii s pasažiermi.

Ozvučenie nás ako výrazný zážitok sprevádza počas celej našej testovacej jazdy s Megane E-TECH Electric.

Akustickí dizajnéri sa inšpirovali prírodnými zvukmi: trenie kúskov dreva o seba, perkusie, sypanie obilia, kvapky vody … Toto nenásilné ozvučenie mi ako vodičovi pomáhalo správne pochopiť každú jeho správu.

Ako prvá nám cinkne do ucha uvítacia sekvencia pri priblížení sa k vozidlu – príjemná melódia pri otvorení auta. Spoločne s regulačnými zvukmi a multimediálnym systémom je zjednotená s identitou značky: výrazná, ale aj prívetivá a pozitívna.

Jej hlasitosť si môžete nastaviť, vypeckovať, alebo vypnúť. Podľa ľubovôle, alebo stavu hormonálneho kolísania:) 

Nový externý signál

Rovnako ako všetky elektrické vozidlá používané v Európe (vrátane modelu ZOE) je aj nový Megane E-TECH Electric vybavený vonkajším zvukovým výstražným systémom a signalizáciou pre chodcov. Nazýva sa VSP (Vehicle Sound Pedestrian) a je aktívny najmä pri pomalej jazde v meste (od 0 do 30 km/h).

Tento vonkajší zvuk bol vyvinutý v spolupráci s parížskym Inštitútom pre výskum akustickej hudby (IRCAM). Nemá chodcov vydesiť, ale len vhodne upozorniť.  Jeho fintou je, že je účinný vonku, ale nevyrušuje pasažierov vo vnútri vozidla. Vonkajší zvuk nového Megane E-TECH Electric je k dispozícii v 3 verziách, ktoré si vodič môže vybrať podľa svojej nálady.

Cesta na vlnách audiosystému Harman Kardon

Pokiaľ cestujem sám, tak si cez systém Android auto vyberiem Spotify, YouTube alebo digitálne rádio. Pustím si obľúbené songy a vyšpičkujem úplne na maximum. Rád si pustím aj Podcasty na aktuálne témy. Megane E-TECH Electric obsahuje nový prémiový audiosystém Harman Kardon v najvyššej výbave, počúva sa výborne.

Musím sa priznať, že som mal hudobný zážitok a to v aute. Obľúbené songy som si spustil s celkovým výkonom 410 W až na 9 kanáloch:

  • 2 výškové reproduktory po stranách palubnej dosky,
  • 2 basové reproduktory v paneloch predných dverí,
  • 2 výškové a 2 basové reproduktory v paneloch zadných dverí
  • subwoofer umiestnený v kufri (zn. reproduktor, určený na vysielanie zvuku „basovej frekvencie“)

Predné vysokovýkonné dvojcievkové reproduktory sú optimalizované na dynamickú reprodukciu basov a podporu stredného pásma. Boli navrhnuté so subwooferom, ktorý umožňuje nenápadnú reprodukciu basov s nízkym skreslením.

Na výšku basov je tu technológia externe spojeného subwoofera spoločnosti Harman Kardon, ktorá umožnila znížiť hmotnosť a veľkosť wooferov pri zachovaní vysokej kvality reprodukcie nízkych frekvencií. Je to na mieru skonštruovaný a účinný kompaktný subwoofer. Táto kompaktná konštrukcia bola možná vďaka otvoru v podvozku Megane E-TECH Electric, do ktorého sa montuje subwoofer, čo umožňuje kompenzáciu vonkajšieho tlaku vzduchu.

5 zvukových prostredí

V Megane som si vyskúšali 5 zvukových prostredí: Studio, Concert, Immersion, Lounge a Club.

Algoritmus funguje ako fázový ekvalizér reproduktorov a vytvára zážitok naozaj pre všetkých cestujúcich, ale je prispôsobený každému z nich.

Umožňuje to technológia Virtual Center, ktorá spracúva zvuk z každého reproduktora a zaručuje neskreslené počúvanie pre každého s imaginárnym stredom priamo pred ním – ako keby bol v najlepšej pozícii na počúvanie z reproduktorov.

Z tohoto dôvodu je možné, že na akomkoľvek mieste v aute má každý podobný zážitok z počúvania. Mám pocit, ako keby som doma počúval svoju obľúbenú nahrávku na kanáli Hi-Fi. Okrem toho, algoritmus automaticky prispôsobuje úroveň hlasitosti a tónovú rovnováhu rýchlosti vozidla, je to nadčasové.

Tipy k audio systému:

  • nastavte si svoje ideálne zvukové prostredie (5 prostredí) na počúvanie muziky alebo hovoreného slova,
  • nastavte si vonkajšiu verziu zvuku (3 verzie),
  • preneste si konto Spotify alebo YouTube music do auta,
  • skúste si zvýšiť basy nastavte si miesto v kabíne, kde budete počúvať muziku, môžete ju nastaviť aj deťom do zadnej rady 🙂

@ Možno vás zaujme aj náš článok z testovania Megane E-TECH Electric k téme jeho multimediálneho systému : Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom »»».

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...