Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.

Rastislav Pavlík 0

Ak šoférujete Megane E-TECH Electric,  viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla. Elektromobil má zobrazovací systému OpenR a nový multimediálný systém OpenR Link vyvinutým spoločnosťou Google na základe operačného systému Android Automotive OS.

Profil každého používateľa auta môže byť prepojený s jeho osobným účtom Google. Doplnená navigáciou Google Maps a katalógom aplikácií Google Play, integrovaným hlasovým asistentom Google a funkciou mobilnej aplikácie My Renault umožňuje interaktivitu pri každodennom používaní.

Nový Megane E-TECH Electric má vo svojej kabíne nový multimediálny systém OpenR Link s integrovanou službou Google ponúka technológie na podporu aplikácií, elektromobility, priateľské služby a vždy aktuálne systémy.

Megane ponúka  rovnaké pripojenie ako smartfón, alebo tablet. Dopĺňajú ich najinteligentnejší asistenti riadenia a nový druh zvukového zážitku, ktorý je výsledkom spolupráce s prémiovou značkou Harman Kardon (viac v článku do mesta s electro Meganom).

Android systém v aute – atraktívna intuitívnosť

OpenR Link je založený na operačnom systéme Android, ktorý sa používa vo viac ako 75 % smartfónov na celom svete*, vo verzii pre automobilový priemysel (Android Automotive). Tento otvorený systém vyvinula spoločnosť Google a je vždy aktualizovaný.

Okrem aplikácií Mapy Google a Asistent Google (pozri nižšie) podporuje OpenR Link aj množstvo aplikácií tretích strán vyvinutých prostredníctvom služby Google Play. Jeho rozhranie bolo upravené tak, že v 12-palcovej verzii ponúka okrem hlavnej obrazovky (navigácia cez Google Maps) aj dva widgety v dolnej časti obrazovky z možností: nabíjanie, tok energie, kvalita vzduchu, tlak v pneumatikách, hudba atď. V 9-palcovej verzii je obrazovka rozdelená na štyri miniaplikácie.

OpenR Link je jednoduchý a intuitívny a integruje všetky funkcie smartfónu alebo tabletu, vďaka čomu sa nový Megane E-TECH Electric stáva súčasťou digitálneho ekosystému používateľa. Podobne ako tablet sa ovláda jedným prstom (krátke kliknutie, dlhé kliknutie, posúvanie), viacerými prstami (zväčšovanie, zmenšovanie atď.) alebo hlasom vďaka rozpoznávaniu hlasu. Prijíma a zobrazuje správy a umožňuje jednoduché prepínanie medzi svetmi (Domov/Navigácia, Hudba, Telefón, Aplikácie, Auto) vďaka lište s ponukou v hornej časti obrazovky.

Systém OpenR Link sa prispôsobuje rovnako ako smartfón, najmä prostredníctvom používateľských účtov. To vám umožní vytvoriť veľmi kompletné osobné profily až po účet „Správca“, vrátane nastavení vozidla, preferencií vášho účtu Google, účtu My Renault (na prepojenie s mobilnou aplikáciou), účtu Spotify, alebo automatického pripojenia smartfónu cez bluetooth atď.

OpenR Link je, samozrejme, kompatibilný so systémami Android Auto (pre smartfóny so systémom Android) a Apple CarPlay (pre iOS v iPhone), a to prostredníctvom kábla alebo bezdrôtovo. V tomto prípade však nie sú k dispozícii niektoré služby alebo niektoré základné funkcie OpenR Link, ako napríklad plánovač elektrických trás.

Podobne ako systém smartfónu alebo tabletu, aj OpenR Link sa automaticky aktualizuje prostredníctvom technológie FOTA (Firmware Over-The-Air).

Nie je potrebné plánovať aktualizácie u predajcu (ale je to možné), stačí potvrdiť upozornenia, ktoré sa zobrazia na obrazovke, aby ste si mohli užívať najnovší systém a aplikácie, mali prístup ku kvalitným vylepšeniam a využívali nové funkcie multimediálneho systému a samotného vozidla počas celej životnosti vozidla.

Internet v eMegane

Internet je v elektro Megane k dispozícii cez zabudovanú SIM kartu, ale týka sa to iba pre updatovanie Google mapy. Všetky tieto pripojené služby si vyžadujú predplatné 4G s dátami. Prvé predplatné bude ponúkané na päť rokov pri kúpe nového modelu Megane E-TECH Electric a následne sa bude obnovovať prostredníctvom balíka. V prípade služieb Google alebo niektorých prevzatých aplikácií môže byť vhodné zdieľať pripojenie smartfónu zákazníka s využívaním dát vo Vašom mobile, alebo nastavením si dostupnej WiFi siete.

Všetky služby Google a ďalšie aplikácie

OpenR Link ponúka najlepšie služby a aplikácie Google* pre komplexný zážitok založený na troch pilieroch:

1/ Mapy Google na navigáciu s dopravnými informáciami v reálnom čase, nabíjačkami, bodmi záujmu, obľúbenými reštauráciami, zjednodušeným vyhľadávaním Google, hlasovým ovládaním, aktualizovanými mapami a ďalšími funkciami.

2/ Google Assistant pre funkciu osobného virtuálneho asistenta (počasie, pomoc, rôzne otázky) a hlasové ovládanie funkcií multimediálneho systému, niektorých funkcií vozidla, ako je klimatizácia a nastavenia MULTI-SENSE.

Systém reaguje automaticky na spojenie „Hey Google“, ale môže sa aktivovať aj tlačidlom na volante, príslušným widgetom alebo ikonou na obrazovke navigácie. Asistent Google môže pracovať aj proaktívne, napríklad poradiť cieľ cesty na základe bežných denných zvyklostí alebo navrhnúť prehrávanie hudby. Táto funkcia je momentálne dostupná v hlavných svetových jazykoch, tj. nie je dostupná v slovenčine.

3/ Google Play pre aplikácie s katalógom viac ako 40 aplikácií na používanie v aute: hudba, podcasty atď. Tento katalóg sa bude rýchlo obohacovať o nové aplikácie. Ak aplikácia ešte nie je k dispozícii v tomto katalógu, ale iba v katalógu Android Auto na Google Play, môžete ju používať priamo prostredníctvom aplikácie Android Auto.  

Mapy Google obsahujú aj funkciu pre elektromobily s názvom Plánovač jázd na elektrický pohon. Táto funkcia natívne integruje nabíjacie body a má všetky údaje o vozidle (spotreba v reálnom čase, teplota batérie atď.) potrebné na naprogramovanie, optimalizáciu a priebežnú aktualizáciu (napríklad ak sa pri príjazde odhaduje úroveň nabitia batérie na menej ako 12 %) najlepšej trasy pre dlhšie cesty, aby ste do cieľa dorazili čo najskôr.

Vodič si môže vybrať nabíjačku podľa typu zásuvky, typu nabíjania a požadovaného spôsobu platby. Plánovač elektrickej jazdy tiež optimalizuje čas nabíjania v jednotlivých fázach trasy nastavením teploty batérie počas jazdy tak, aby mala optimálnu teplotu hneď od začiatku nabíjania.

*Automobilové služby Google nie sú v niektorých krajinách alebo oblastiach dostupné 

To sme testovali na trase Bratislava – Hamburg a späť takto »»»

Mobilná aplikácia My Renault – prepojenie s elektromobilitou

Vďaka desťročným skusenostiam spoločnosti Renault v oblasti prepojených služieb súvisiacich s elektromobilitou je nový Megane E-TECH Electric prepojený s digitálnym ekosystémom svojho používateľa, a to na palube aj mimo nej, vďaka aplikácii My Renault vo vašom smartfóne a jej početným službám na diaľku.

Ponúka funkcie pre všetky typy vozidiel (diaľkové zapínanie a vypínanie svetiel a klaksónu na lokalizáciu vozidla, diaľkové ovládanie prístrojovej dosky atď.), ako aj ďalšie funkcie špecifické pre elektrické vozidlá:

  • Stav nabíjania vozidla,
  • Zobrazenie zostávajúceho dojazdu na mape pre aktuálny stav batérie
  • Zobrazenie blízkeho nabíjacieho pripojenia
  • Plánovanie dobíjania podľa používateľom zvoleného harmonogramu, napr. aby sa Megane nedobíjal počas noci v prípade požívania fotovoltaiky, alebo v čase špičky
  • Stav nabíjania a história nabíjania
  • Príprava kabíny na príjemnú teplotu (ak je nabíjačka zapojená, nemá to vplyv na dojazd)
  • Prostredníctvom určených aplikácií sa budú ponúkať aj služby špecifické pre vozový park (správa vozového parku, virtuálny kľúč v smartfóne atď.).

Väčšina funkcií aplikácie My Renault je viditeľná a ovládateľná na obrazovke OpenR nového modelu Megane E-TECH Electric: zostávajúci dojazd, stav nabitia, programovanie nabíjania, klimatizácia a kúrenie atď.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,30 z 5)
Loading...