Ako vybrať ideálne auto pre rodinu?

Barbora Čambálová 0

Pri výbere nového auta pre rodinu väčšina ľudí zvažuje okrem ceny a spotreby najmä veľkosť auta, praktický interiér a bezpečnosť.

Aké auto pre rodinu? Spravte si zoznam svojich priorít

Pre inšpiráciu ponúkame niekoľko dôležitých vlastností, ktoré by rodinné auto malo mať:

1. Veľkosť auta

  • Kompaktnosť: je dôležitá najmä pre ľudí, ktorí majú obmedzené možnosti parkovania. Kompaktné auto ponúka veľa vnútorného priestoru a variabilný interiér prispôsobivý rôznym potrebám rodiny v relatívne malých vonkajších rozmeroch. Využíva viac priestoru nad hlavami posádky i vyšší batožinový priestor.
  • Počet sedadiel v aute: premyslite si, koľko členov rodiny sa bude v aute voziť, či bude potrebné voziť napr. aj starých rodičov, prípadne iné spriaznené osoby 🙂 Stačí 5-miestne alebo treba pomýšľať na 7-miestne auto?
  • Variabilita priestoru: sklápanie, posúvanie, vyberanie sedadiel a jednoduchosť manipulácie s nimi Vám uľahčí mnoho stresu pri niekoľkoročnom spolužití s autom. Vyskúšajte si to preto sami, nestačí sa pozerať, ako to robí predajca. Veľkou výhodou je do roviny sklopné sedadlo spolujazdca. Nemusíte mať teda kombík, ak si z obchodu chcete doviezť napr. novú knižnicu.

2. Praktickosť

  • Objem batožinového priestoru a jeho využiteľnosť: možnosť prepravovať množstvo batožiny zároveň s kočíkom pre bábätko, či bicyklov a objemnejších športových potrieb detí. Plusom sú ľahké dvere batožinového priestoru, ktoré sa dajú otvoriť aj zatvoriť jednou rukou. Alebo tlačidlom alebo ešte jednoduchšie senzorom pod zadným nárazníkom. Ľahší prístup do batožinového priestoru a pohodlnejšiu manipuláciu s batožinou umožňuje nižšia nakladacia hrana kufra.
  • Úložné priestory v interiéri: možno pre niektorých na prvý pohľad zbytočné, ale mnohým rodičom vedia praktické priečinky a odkladacie priestory zjednodušiť cestu s deťmi. Hovoríme najmä o tých, ktoré slúžia deťom vzadu, napr. detské výklopné stolíky, príručné schránky na drobnosti nad hlavou alebo v podlahe. Takže mama už nemusí okrem šoférovania svoju pozornosť toľko rozdeľovať aj na poskytovanie občerstvenia posádke.
  • Športovo založená rodina by mala hľadať auto vybavené strešným nosičom (prípadne prípravou naň), či nosičom na bicykle.

Pre menšie deti sediace v autosedačkách pre 9 – 18 kg je výborným odkladacím priestorom sklopná stredová lakťová opierka vzadu, keďže menšie deti nedočiahnu na fľašku uloženú v odkladacom priestore vo dverách. 

Ďalšou možnosťou je univerzálne použiteľný závesný organizér pripevnený na zadnú stranu predných sedadiel. Nielenže tam majú poruke nápoj, vreckovky, drobné hračky, organzér ochráni sedadlo aj pred znečistením od topánok.

  • Odolný a ľahko udržiavateľný interiér: zamerajte sa na plasty nenáročné na údržbu a odolné voči poškriabaniu. Veľmi praktická je  zadná časť predných sedadiel z umývateľného materiálu. Kvôli komfortu na dlhých cestách je dobré, ak má auto pevné, no zároveň priedušné textílie odpudzujúce vyliate tekutiny (alebo aspoň čo najmenej vsakujúce).

3. Bezpečnosť

  • Výsledky v crash testoch EuroNCAP: automobilky sa v súčasnosti veľmi snažia, aby ich nové modely v testoch bezpečnosti dosiahli plný počet hviezdičiek a výborné výsledky v ochrane detských pasažierov. 
  • Dobrá bezpečnostná výbava dostupná už v základnej výbave: Dobre si pozrite aj ponuku asistenčných bezpečnostných systémov ponúkaných v základnej výbave Vami vybraného auta, teda počet airbagov, ISOFIX, pevnosť karosérie, prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti (ABS, ESP, asistent rozjazdu do kopca, parkovacie senzory, tempomat, svetlá núdzového brzdenia, …)
  • Pri výbere rodinného auta netreba zabúdať ani na detaily zvyšujúce bezpečnosť detí, akými sú: elektrická detská poistka okien (prípadne aj dverí), indikátor zapnutých pásov aj v druhom/ treťom rade, spätné zrkadlo na kontrolu detí. Ak plánujete voziť bábätko vo vajíčku na prednom sedadle, jednoznačne musí mať auto možnosť deaktivácie airbagu spolujazdca, prípadne aj kontrolku jeho zapnutia. 

4. Ďalšie špecialitky zamerané na deti:

Teda také, ktoré Vám uľahčia a spríjemnia najmä dlhé cesty autom s deťmi: zabudované slnečné roletky, audiosystém s CD a mp3 prehrávačom, možnosť objednať si DVD multimediálny systém, …

Van alebo kombi?

V poslednom období sú čoraz obľúbenejšie vany (MPV), ktoré sú svojimi vlastnosťami ako stvorené pre rodinu. Viaceré vany a minivany sú vybavené posuvnými zadnými dverami, čo je praktické jednak pri parkovaní v úzkych priestoroch a tiež pri manipulácii s detskými autosedačkami.

Výhodou vanov je nielen vyšší posed vodiča a spolujazdca, čo prináša väčšiu bezpečnosť pri náraze, ale aj lepší výhľad vodiča z vozidla a tiež výhľad detí sediacich vzadu. Vyššie položené sedadlá znamenajú aj ľahšiu manipuláciu s detskými autosedačkami a pohodlnejšie nastupovanie tehotným ženám a seniorom.

Na Slovensku mnoho rodín s deťmi pre ich úžitkové vlastnosti obľubuje aj kombi verzie, ktoré disponujú naozaj veľkorysým batožinovým priestorom. Vyberajú si ich ľudia, ktorým nesedí zvýšený posed za volantom a želajú si skôr klasický vzhľad auta. Staršie modely kombíkov sú navyše úspornejšie v spotrebe paliva, čo už ale nemusí platiť pri najnovších modeloch MPV.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár