AutosedačkyAutosedačky

Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle

 redakcia   16.08.2017   0

Nech už sú detské autosedačky akokoľvek ťažké, nepohodlné, neskladné, nemotorne sa montujú a ešte náročnejšie sa do nich zapásavajú deti, sú v dnešnej dobe a doprave nevyhnutné.

Shutterstock

 

Nielen kvôli polícii a pokute, ktorú môžeme dostať, keďže autosedačky (alias detské zadržiavacie zariadenia) sú povinné pre deti nižšie ako 150 cm.

»»» Nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. zo 6. septembra 2006 o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení (aktualizované 5. 10. 2014)

Tri, dva, jeden...bum! V tomto „crash teste“ preletela cez predné sklo nezapásaná bábika rýchlosťou viac ako 40 km/hod. Šance na prežitie by sa pri nehode v tomto prípade rovnali nule...

Pozrite si video. Bez komentára:

 

Vozenie detí na prednom sedadle v aute, teda na mieste vedľa vodiča.

Túto možnosť v minulosti upravoval Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, § 43 ods. 2:

"Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla."

Keďže platnosť vyššie uvedeného zákona bola zrušená novelou Zákona o cestnej premávke, v súčasnosti túto možnosť nikde v predpisoch nenájdete.

 

 

Preto odporúčame voziť deti na zadných sedadlách riadne pripútané v autosedačke.

Podľa štatistík zranení počas dopravných nehôd je najbezpečnejšie miesto v aute vzadu vpravo (za spolujazdcom).

 

 

Ak ste však nútení viezť staršie dieťa na prednom sedadle v klasickej (dopredu otočenej) autosedačke, airbag spolujazdca nevypínajte, ale posuňte sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu. Airbag je pri autonehode vymrštený veľkou silou a detské telo nie je stavané na taký silný náraz (i keď podstatne "mäkkší" ako bez airbagu). 

Deaktivácia airbagu spolujazdca

Deti do 9. mesiacov by mali sedieť len v tzv. reboard autosedačkách, teda namontovaných v protismere jazdy, či už na zadných alebo na predných sedadlách. Dôvod: Detské krčné svalstvo je v tomto veku prislabé a pri čelnom náraze môžu bábätku ochrániť hlavičku len autosedačky nainštalované v protismere.

foto: iStock

 

Ako hovorí zákon, ale i odporúčania výrobcov a predajcov automobilov, dieťatko by malo na mieste spolujazdca vpredu sedieť len ak je to nevyhnutné, pričom je nutné v tomto prípade deaktivovať airbag, inak by aj menšia nehoda mohla skončiť smrťou dieťaťa.

Je zakázané voziť deti v autosedačkách (vajíčkach) vpredu pri zapnutom airbagu, upozorňujú na to aj nálepky v autách a na certifikovaných detských autosedačkách.

Deti majú prednostne využívať zadné sedadlá

hoci dnes už väčšina modelov áut ponúka vodičom možnosť vypnutia airbagu spolujazdca, zväčša jednoducho - kľúčikom. Vodič si však musí uvedomiť obrovskú zodpovednosť, ktorú má, ak by zabudol airbag znova aktivovať, ak si na miesto spolujazdca sadne dospelý; ten by sa bez airbagu mohol pri havárii ťažko zraniť alebo aj zomrieť.

Preto niektorí výrobcovia vozidiel vsadili na automatické rozpoznávanie, či je na mieste spolujazda namontovaná autosedačka, (ak áno, automaticky sa airbag deaktivuje), alebo či si naň sadne dospelý. Prednosťou tohoto airbagového systému je, že spolujazdec je vždy chránený, či už ide o dieťa alebo o dospelého. Nevýhodou je, že táto inteligentná technika funguje len s pomerne drahými a špeciálnymi autosedačkami od konkrétnych výrobcov vozidiel.

V najnovších rodinných modeloch áut už vás o zapnutom/vypnutom airbagu spolujazdca informuje kontrolka na to určená alebo priamo palubný počítač pri naštartovaní auta.

Ak neexistuje možnosť vypnutia airbagov

nejakým spínačom alebo je to výrobca vo výbave neponúka, potom nám ostáva iba cesta do servisu, kde sa nastavenie airbagov dá preprogramovať na vypnutie predného airbagu; avšak opätovné zapnutie sa dá uskutočniť opäť len v servise. Ak sa pri starších modeloch nedá airbag vypnúť vôbec, musia deti nutne sedieť vzadu.

Bábätko na očiach?

 

Mamičky často uvádzajú, že svoje dieťatko vozia vo „vajíčku“ radšej na prednom sedadle, lebo naň lepšie vidia a majú ho hneď po ruke. Podľa policajných štatistík dopravných nehôd je však miesto vedľa vodiča považované za najnebezpečnejšie v celom aute, pretože tu jestvuje veľké riziko úrazu. „Crash testy“ jednoznačne ukazujú, že pre deti do 12 rokov je naistejšie miesto na sedenie v aute vzadu. 

V aute je matkina náruč smrteľne nebezpečná!

Rodinka.sk odporúča nasledovnú video ukážku:

Dieťatko na kolenách mamičky v aute je v smrteľnom nebezpečí.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Náš TIP