Ako viesť deti k bezpečnému správaniu na cestách

Goodyear Dunlop Tires 0

Denne sme priamo alebo nepriamo účastníkmi cestnej premávky. Ako vodiči, cyklisti, chodci, alebo cestujúci v dopravných prostriedkoch…

 

Význam dopravnej výchovy a prevencie je v prípade detí a študentov na život v premávke a na cestách veľmi dôležitý. Ranný vek detí je obdobím, kedy si osvojujú viaceré návyky – učia chodiť, rozprávať, komunikovať s okolím a so stúpajúcim vekom sa rozsah ich činností stále rozrastá. Deti majú radi spoločnosť iných detí, a tak rodičia často s nimi trávia čas na detských ihriskách, alebo v materských centrách.

Vo väčších mestách sú detské ihriská umiestnené v parkoch, neďaleko nákupných centier, alebo v strede sídlisk. Cestou na detské ihriská sa tak rodičia s deťmi stávajú väčšinou účastníkmi cestnej premávky.

 

V lete je zvýšené riziko úrazovosti, nakoľko ľudia sú omámení vysokými teplotami, oslepovaní slnkom a tak sú ich reakcie spomalené.

Preto aj najmenším účastníkom cestnej premávky treba vysvetliť, a následne byť pre nich príkladom, ako sa správať v premávke a na cestách.

 

Deti môžeme motivovať a viesť viacerými spôsobmi. Tým, že sa radi hrajú a kreslia, najjednoduchšou formou výučby je hra:

  • Hry na dopravné ihrisko. Deti si vyrobia semafor a naučia sa rozlišovať farby na ňom a tiež základné dopravné značky. Každý kto zle určí farbu, alebo sa pomýli pri značke, dostane trestné body. Na konci každého týždňa môže byť vyhodnotenie a najlepší dostanú diplom, medailu, alebo cenu, ale hlavne budú mať vedomosť, ako sa majú zachovať v konkrétnych situáciách.
  • Šikovné škôlky sú môžu vytvoriť aj pesničky alebo básničky o dopravných značkách a podľa toho si to ľahšie zapamätajú.
  • Ďalšia forma, ako deti viesť k správnemu správaniu v dopravnej premávke je forma diskusie. Raz týždenne poobede si deti sadnú a budú diskutovať o zážitkoch, ktoré zažili, keď boli účastníkmi cestnej premávky, či už s úsmevným alebo nie moc dobrým koncom. Na konkrétnych príkladoch deťom ukázať správne riešenie situácie
  • Formou praktických cvičení a súťaží motivovať deti k bezpečnému pohybu po chodníkoch, na bicykloch, kolobežkách.
  • Naučiť deti chápať bicykel ako dopravný prostriedok (pravidlá jazdy na bicykli), základná výbava bicykla a cyklistu.
  •  

  • Výstava výkresov na tému bezpečnosti cestnej premávky, kde škôlky môžu súťažiť aj medzi sebou a najlepšia škôlka získa menšiu cenu.
  • Učiť malých cyklistov, vlastniacich prvý bicykel základom bezpečnej jazdy na bicykli, bezpečná cesta do škôlky s rodičmi.
  • Šírenie osvety o význame dodržiavania pravidla „vidieť a byť videný“ používaním reflexných prvkov (reflexných viest, pások, príveskov, a atď.) za zníženej viditeľnosti alebo tmy.
  • Besedy s príslušníkmi policajného zboru, požiarnikmi, záchranármi, ktorí sa denne stretávajú s dopravnými nehodami. Konkrétne môžu porozprávať deťom viaceré príbehy a varovať ich pred nimi a dať rady, ako im predchádzať a ako sa majú správať.
  • Zúčastňovať sa s deťmi na rôznych dňoch otvorených dverí, ktoré organizujú policajti, hasiči, záchranári, aby videli ich prácu a zároveň tak vedeli, ako majú predchádzať viacerými nebezpečnými situáciami a ako aj oni môžu poskytnúť prvú pomoc pri nehode.
  • Pripravovať rôzne vedomostné kvízy, hádanky, kde deti môžu preukázať svoje vedomosti o dopravných predpisoch, značkách, situáciách.
  • Divadelné predstavenia s dopravnou problematikou pre rodičov.
  • Motivovať a zapájať rodičov pre zvýšenie bezpečností detí na cestách (hliadkujúci rodičia na prechodoch pri škôlkach a školách, bezpečný presun detí do školy a záujmových krúžkov, pomáhať zabezpečiť reflexné prvky oblečenia pre deti v rámci vychádzok…)
  •  

     

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
    Loading...

    Pridaj komentár