LegislatívaLegislatíva

Zrážka so zverou na ceste – ako postupovať?

 Katarína   01.06.2021   0

Zrážka s divou zverou na ceste je nočnou morou mnohých vodičov motorových vozidiel. Dopravné nehody, ktoré zapríčinila práve lesná zver majú v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu. Konanie zvierat sa nedá predvídať a nárazu, nech idete akokoľvek pomaly a predpisovo, vo väčšine prípadov nezabránite.

Prečítajte si preto, ako postupovať ak už k zrážke auta s divou zverou dôjde. Vyhnete sa tak nepríjemným problémom. Vedeli ste napríklad, že PZP (Povinné zmluvné poistenie) vám škodu na aute pri zrážke so zverou nepokryje? Na konci článku sa zároveň dozviete, čo robiť, aby ste čo najviac obmedzili riziko tohto typu dopravnej nehody.

 

5 krokov, ktoré by ste mali urobiť po zrážke so zverou

Ako každé ráno sadáte ešte za šera do auta a vyrážate za prácou do neďalekého mesta. Cesta trvá sotva 20 minút. Kľukatí sa do kopca, cez les. Zvládli by ste ju aj poslepiačky. Presne poznáte kde je aká neopravená diera a viete sa jej vyhnúť. Idete opatrne, pretože sa pri krajnici zvyknú pásť srny, keď vám zrazu jedna prudko vbehne do cesty...
Dopravná nehoda so zverou sa môže skutočne stať aj skúsenému vodičovi, ktorý trasu dobre pozná. Dôležité je nespanikáriť a dodržať tento postup.

1. Bezpečne odstavte auto. Ak je pojazdné, zaparkujte bezpečne ku krajnici a zapnite výstražnú signalizáciu. Oblečte si reflexnú vestu. Výstražný trojuholník umiestnite k prekážke, ktorá pre ďalšiu premávku predstavuje väčšie riziko. Ak vaše auto nie je pojazdné a stojí v ceste, dajte trojuholník k nemu. Ak však ohrozuje premávku zrazená zver, výstražný trojuholník patrí k nej.

2. Zavolajte políciu. Zrážku so zverou je bezodkladne potrebné oznámiť na čísle 158 alebo 112. Neobávajte sa, že by vám hrozila pokuta za zrazenie zveri. V tomto prípade ide o nehodu nezavinenú vodičom.

3. Neopúšťajte miesto nehody. Zrazené zviera, ktoré ostane ležať na ceste, môže zapríčiniť ďalšiu dopravnú nehodu. V takom prípade by vám hrozil súd a niekoľko rokov väzenia.

4. Nemanipulujte so zvieraťom, ani ho z miesta nehody neodnášajte. Ak zviera nie je mŕtve, mohlo by vás zraniť. Naopak v žiadnom prípade nepodľahnite nutkaniu naložiť si zrazenú mŕtvu srnu či diviaka do auta a odviezť domov. Zákon o poľovníctve jasne hovorí, že usmrtená zver nachádzajúca sa v poľovnom revíri patrí užívateľovi poľovného revíru. Príslušný poľovnícky zväz bude kontaktovať privolaná polícia. Za neoprávnenú manipuláciu so zrazenou zverou vám hrozí trestný čin pytliactva a trest odňatia slobody až na dva roky.

5. Spíšte s políciou zápis o nehode a urobte si fotodokumentáciu pre poisťovňu. Náhradu škody na vašom vozidle vám poisťovňa vyplatí len v prípade, ak máte uzatvorené havarijné poistenie. Prípadne si môžete zvoliť k PZP doplnkové poistenie Stret so zverou, ktoré chráni vaše vozidlo v prípade jeho poškodenia alebo zničenia pri strete s divou zverou.

Ako obmedziť riziko zrážky so zverou?

Dá sa vôbec nejakým spôsobom predísť stretu s divou zverou na ceste? Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, pretože zvieratá sa správajú nepredvídavo a vaša ostražitosť i bezpečná jazda vo väčšine prípadov nehode skutočne nezabránia. Čo však robiť, aby sa zo stretu so zverou nestala vážna dopravná nehoda? Ak budete dodržiavať tieto kroky, aspoň z časti obmedzíte riziko stretu s divou zverou.

  • V skorých ranných a neskorších večerných hodinách buďte za volantom mimoriadne ostražití. Je to čas, kedy sa divá zver vyberá hľadať potravu. Na lúkach a lesoch v blízkosti ciest sa môžu pásť celé stáda vysokej zveri alebo diviakov.
  • Na zvýšený pohyb divej zveri okolo ciest si dajte pozor najmä na jar a jeseň. Jar je obdobie párenia a najmä samce sa správajú oveľa nepredvídavejšie, ako inokedy.
  • Zvýšenú pozornosť okoliu venujte najmä v prípade, ak cesta vedie cez súvislý lesný porast, medzi poľami alebo okolo vodných tokov. Rovnako na ceste, ktorá je označená dopravnou značkou A 18 – zver. Tá vyslovene upozorňuje na zvýšený výskyt divej zveri.
  • Brzdiť alebo použiť vyhýbací manéver? Odborníci sa jednoznačne zhodujú, že je brzdenie je pri strete s divou zverou oveľa vhodnejšou alternatívou. Je dôležité nezľaknúť sa a dupnúť na brzdu celou silou. Vyhýbací manéver môže byť v tomto prípade oveľa nebezpečnejší, ako samotná zrážka so zverou. Ak máte vyššiu rýchlosť, hrozí vážne riziko, že stratíte kontrolu nad vozidlom. Môžete tak vraziť do protiidúceho vozidla, zvodidiel alebo stromov. Divej zveri sa vyhýbajte len v prípade, že máte veľmi dobrú viditeľnosť, nejdete príliš rýchlo a dokážete vozidlo dobre ovládať.
  • Ak zviera zbadáte včas, nikdy ho neoslepujte blikaním či diaľkovými svetlami. Mohli by ste ho vyľakať a situáciu ešte zhoršiť. Radšej zastavte auto a trúbte.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Náš TIP