Rodinka TEST: Seat Alhambra – zmestíte sa aj s babkou

Eva Pavlíková 4

Auto moto svet zvykne dávať nálepku „rodinné“ rôznym vozítkam. Moja definícia rodinného auta začína ale až vtedy, ak sa nám do auta zmestia naše 4 deti a babka. Všetky značky tie rozumne veľké autá miagajú a zmenšujú, aby ušetrili kus železa. 

A preto už niekoľko rokov prežívam silný spín za naozajstnými rodinnými autami zo starých dobrých čias. Také tie, čo sa už pár rokov pre náš trh nevyrábajú. Stará dobrá KIA Carnival, Chrisler Voyager, Mazda 5, poriadna stará veľká ALHAMBRA… Podajte mi kapesník. Veľa kapesníkov. 

Do môjho usedavého náreku prišla ponuka od SEATU vyskúšať novú ALHAMBRU sport 2,0 TDI CR 4X4 

Prvá emailová emócia bola: „Ach. Zasa tie skomprimované verzie, kde sa kufor hrá na tretí rad sedadiel, na ktoré si môžete pripnúť tak lego panáčikov….  “ 

Ale odhadzujem svoje zaslzené kapesníky vdiaľ

Poďme veriť, že svitá na lepšie časy. Číslo 5 žije. E.T. volá domov. Auto, do ktorého sa zmestíme aj s babkou a súčastne nevyzerá ako pohrebák skutočne existuje?

Alhambra je svojou podstatou prezlečený Sharan

Alhambra je svojou podstatou prezlečený Sharan, a tak neni divu, že jazdní jednoducho dobre. 

Štvorkolka 4Drive mi pre auto tohto typu dáva zmysel. Samozrejme že neprejde také tie hory doly ako riadne SUVko, no na zimné lyžovačky, alebo výjazdy na lesnú chatu k dedovi do Svätého Jura vie byť užitočná.

V prípade, že sa tiež často trepete po víkendoch niekde do kopcov , odporúčam dokúpiť si k výbave aj adaptívny podvozok, ktorý vám dovolí lepšie plávať v teréne. 

1. Poznatok z testu – 4×4 má pre nás zmysel

Nemusíte si vyberať jabĺčka z kolena a dávať ich do kufra

Aby ste rozumeli mojej prednasranosti u úvodu.  Na mnohých iných autách, ktoré sa vyhlasujú za veľké 7 miestne mi vadí hlavne to, že ten tretí rad sedadiel nie je až tak úplne skutočný. Výrobcovia sa spoliehajú na to, že keď porodíte novorodencov, nikto vám nahlas nepovie, že oni jedného dňa vyrastú.

V autosedačke ich ešte zapnete, aby sa nenadrapovali po aute. Ale jedného dňa začnú mutovať a skončili ste. Buď vás pri šoférovaní kolenami tlačia do chrbta z druhého radu, alebo sa musia poskladať v tom treťom, … čo vám dajú následne vyžrať: „Nemôžem dnes vysávať. Ani vyniesť smeti. Fakt som úplne dolámaný z toho kufra“

Poznatok z testu č.2 –  zmestíme sa

Do auta sme sa zmestili aj s kolenami. A deti vyniesli po jazde smeti,  dokonca zavesili prádlo a popárovali ponožky. Alhambra – si na dobrej ceste. Začínam ťa mať rada. 

 

Zasúvacie elektrické dvere sú pre mńa čerešničkou na tortile

Štatistiky tvrdia, že dvere, ktoré sa otvárajú ako vráta do pol cesty sú bezpečnejšie ako tieto zasúvacie, lebo okolo idúce auto si všimne vystupujúce nerozvážne dieťa (rozumej – všimne si otvárajúce sa vráta) a stihne zabrzdiť. 

Moja empirická skúsenosť hovorí, že čím viac vieš vráta do priestoru otvoriť, tým vyššia je pravdepodobnosť, že ich o niečo otlčieš. Viete, koľko okolo parkujúcich  vozidiel  si zachrnánilo svoju karosériu nepoškvrnenú  len tým, že ja jazdím v aute s odsúvajúcimi (nie otvárajúciámi sa) dverami ?

Poznatok z testu 3: Zasúvajúce elektické dvere sú najvác. Neverím, že správna odpoveď má byť iná.

 

Niečo okolo motora

Dízel je overená klasika. Priznajme si to. Kto by dnes na Slovensku vsadil na benzínovú variantu tak veľkého auta?

Pod kapotou bije známy dvojliter TDI vyladený na výkon 177 koní, ktorý je s určitosťou viac ako dostatočný. Aj s natrieskaným autom, ktorým vyrazíte niekam za slnkom a letom do Chorvátska ponúka dobrú dynamiku. Dialnicami ťahá ako sa patrí!

Asi zmením vierovyznanie. 

Doteraz som žila svoj konzervatívny motoristický život v tradičnej viere v manuálnu prevodovku. Ale stala som sa odpadlíkom. Týždeň s ALHAMBROU bola skúška ohňom, ktorou som neprešla.  Spoľahlivá 7 kvaltová DSG automatika, stupne vždy pekne pripravené, žiadne trhanie, len čistá plynulosť.

Poznatok z testu č.4 –  Od teraz chcem už len automat!

Spotreba

Výrobcom udávaná spotreba 7,3 litra sa točí okolo reality.  Commuting pre deti, do práce, na nákup, domov a za vybavovačkami za 7,8 na 100 nie je vzhľadom na výkon a váhu vôbec zlé. (váhu jeho – nie moju) 

 

Babka, alebo kufor. Ale aj babka s kufrom

Ak nám siedme sedadlo (pri našej 6 člennej rodine) neobsadí pasažier, máme značne možnosti, čo naložiť s priestorom. Siedme sedadlo sa uzemní do zeme a naskladníme „kabele“ do pohody. 

Nechcem tiež úplne popierať existenciu batožinového priestoru v prípade výskytu babky.  Videla som už nejedno akože 7 miestne auto, kde pri použití všetkých 7. sedadiel batožinový priestor  neexistoval. Alhambra je v tomto smere mimoriadne priestranná.

Alebo nechajte rovno deti u babky a vytvorte si v aute letisko. Viem si predstaviť takú dovolenku….

Neviem prečo výrobcovia tie batožinové priestory uvádzajú na litre. Lebo ak by sme to chceli otestovať, asi by to vytieklo, nie ?:)

Poznatok z testu 5: Batožinový pristor má. Ale neskúšajte to s tými litrami. 

 

Na záver

Alhambra je nie len pohodlné, ale aj výkonné auto, do ktorého sa zmestíme.

Keby ste už nemali čo s peniazmi, Alhambra ponúka tiež dostatok príplatkovej výbavy. Niektoré elementy naozaj robia rozdiel.

Na mysli mám spomenutý Adaptívny podvozok DCC, Bi-Xenónové svetlomety, Adaptívny tempomat, Seat Navi system, nezávislé kúrenie ako aj príjemný rozmar v podobe masážneho sedadla vodiča. Toto všetko spríjemní každodenné stresovačky.

Zrátali ste si už niekedy, koľko hodín týždenne sedíte za volantom? Poďme aktivovať petíciu za novú sociálnu dávku – príplatok na masážne autosedadlá pre matky s deťmi do 16 rokov. Zaslúžime si to!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mimoriadne nesympatický a nezrozumiteľný štýl písania. Chápem, že sa asi snažíte byť „in“, ale výsledok je viac než rozpačitý. Skúste sa zaoberať niečim iným, pri čom nebudete pôsobiť trápne.

  2. seat ibiza bolo moje prve autiřko hned ako som spravila vodičak. Bola otjazdenka a jazdila som na nom 4 roky. Potom šla do dalej dos veta a ja som si kupila lepšiu a silnejšiu karu

  3. Viac ako automaticke dvere a masazne sedadla je u mna automaticka prevodovka. Dokonca som ochotna aj smeti ist potom vyniest sama, len nech je to automat!!!

    A hura, je… posuniem tatovi, lebo nase 15 rocne chudatko uz dosluhuje 🙁

Pridaj komentár