Horúčava – ako ju zvládnuť

jarka 1

www.sxc.hu

Horúčavy, ktoré nastali v tomto období sú zaťažkávacou skúškou pre náš organizmus nielen vonku na slnku, ale aj v autách. Teplota vnútorného priestoru automobilu zaparkovaného priamo na slnku môže dosiahnuť 60°C a viac. Teplota palubnej dosky dokonca až 80°C. V takomto prípade sú vo výhode tí, ktorých automobily disponujú nezávislou ventiláciou.

Ako sa teda chrániť pred akumulovaním tepla vo vozidle?

Používajte slnečné clony

Keďže je palubná doska väčšinou čiernej alebo tmavej farby prehrieva sa v aute najviac, vysvetľujú technici z nezávislého automobilového klubu OeAMTC. Už pri vonkajšej teplote 25°C sa môže palubná doska zohriať na 60 stupňov.

Slnečná clona z kartónu dokáže znížiť teplotu interiéru o 25 stupňov. Ešte efektívnejšie sú strieborné fóliové slnečné clony, ktoré sa umiestnia na čelné sklo zvonka, a tak odrážajú slnečné žiarenie preč, vďaka čomu sa v interiéri vozidla nekumuluje toľko tepla. Veľmi malý vplyv na zníženie teploty v interiéri majú determálne sklá.

Samotná klimatizácia nestačí

Klimatizácia je neodškriepiteľne najlepší prostriedok proti neznesiteľnej horúčave. No aj majitelia vozidiel s klimatizáciou by mali používať slnečné clony, aby mohla klimatizácia fungovať účinnejšie a rýchlejšie zabezpečiť prísun chladnejšieho vzduchu. Nezabudnite však, že rozdiel medzi teplotou von a vo vnútri vozidla nemá byť viac ako 5 stupňov.

Či už v aute klimatizáciu máte alebo nie, dobre ho pred jazdou vyvetrajte. Aby sa klimatizácia príliš „nenamáhala“ a zbytočne nezvyšovala spotrebu paliva, pustite ju na pár minút najskôr na vnútorný obeh.

Horúčava a detské autosedačky

Podľa odborníkov z OeAMTC sa poťahy detských sedačiek môžu vo vozidlách stojacich na priamom slnku pri vysokých teplotách nahriať až na 70° C. Preto sa pokúste vždy zaparkovať v tieni.  Ak túto možnosť nemáte, prehoďte cez sedačku svetlú šatku alebo bavlnenú plienku, aby nebola vystavená priamym slnečným lúčom.
V rozhorúčenom aute rozhodne nenechávajte deti ani domácich miláčikov, hrozí im kolaps.

Pokiaľ je to možné, oblečte si pred jazdou pri vysokých teplotách pohodlné bavlnené oblečenie a nezabudnite na pitný režim. V takejto horúčave by ste mali denne vypiť 3 až 4 litre tekutín.

Zdroj: www.oeamtc.at

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. hlavne by si mali ludia uvedomit ze lepsie je pustit klimu ako otvorit okno tu trosku benzinu co usetria pri vypnutej klime potom daju zadravie pri prievane……. a dalsia vec su tonovane okna ale striedmo tonovane aby bolo aj vidiet a aby slnko moc nesvietilo…….

   

  preto sa oplati kupit auto aj ojazdene napr. tu

   

  autobazar.pozri.sk

   

  ale z lepsiou vybavou Cool

Pridaj komentár