BezpečnosťBezpečnosť

Pes v aute

 barbora/redakcia   26.10.2018   0

Keď kupujeme deťom psíka, zvažujeme rôzne pre a proti. Málokomu však zíde na um, že psíka bude viac, či menej často treba aj prevážať...

shutterstock

 

Keď sa pes stane plnohodnotným členom rodiny, je vnímaný ako ďalšie dieťa. Preto by sme sa mali postarať aj o jeho bezpečnosť počas cesty – aj keď sa mu to zo začiatku asi nebude pozdávať... 

Psík totiž dokáže v aute spôsobiť rôzne divy – je to totiž živý tvor, ktorý sa riadi predovšetkým inštinktom a i ten najlepšie vychovaný môže v kritickej situácii konať skratovo. Ak nášho štvornohého miláčika neprivykneme na cestovanie od šteniatkovského veku, môže mu cestovanie spôsobovať veľký stres. Podnety môžu byť rôzne – hluk, vibrácie, to, že nemá pevnú pôdu pod nohami, vydýchaný vzduch, či prudké zabrdenie...

Aby sme predišli havárii alebo úrazu psa a ostatných ľudských pasažierov v aute (nehovoriac o psychickej pohode vodiča ☺ ...), je nutné psíka počas jazdy zaistiť. Existuje viacero dostupných spôsobov, ako tak urobiť:

Pásy pre psov

Vyzerajú ako bežné postroje používané namiesto obojku okolo krku a pripínajú sa o bezpečnostný pás. Nepoužívajte pás na prednom sedadle, najmä ak máte aktívny airbag spolujazdca. Pásy sa môžu použit pre psíkov od 2,5 do 44 kg. Väčší psi by sa mali prepravovať v batožinovom priestore. Pásy sú na citlivejších miestach (na bruchu a hrudi) polstrované.

shutterstock

Pes si počas jazdy môže ľahnúť, alebo môže sedieť. Odporúčame použiť v kombinácii s autodekou, pretože srsť psa sa z poťahou sedadiel mimoriadne ťažko odstraňuje. Cena kvalitných testovaných pásov, sa pohybuje od 60 EUR podľa veľkosti psa. Lacnejšie popruhy sa dajú zohnať od 13 eur.

Sieť na predné alebo zadné sedadlá

Sieť sa pripína sa o opierky predných alebo zadných sedadiel a oddeľuje priestor psíka od priestoru vodiča. Je to asi najlacnejší variant, avšak nezabráni zraneniu psa pri väčšom náraze. A tiež nie je veľmi vhodné nechať nepripútaného psa na zadných sedadlách, ak tam mám umiestnenú autosedačku s dieťaťom – sieť nám môže znemožniť prístup k dieťaťu za jazdy v prípade potreby. Cena sa pohybuje od 10 do 30 EUR.

Autodeka pre psov

shuttetstock

Je vyrobená z nepremokavého, pevného materiálu – nehrozí teda, že pes znečistí zadné sedadlá alebo kufor. Predáva sa jednosedadlová – tá sa dá použiť, aj v prípade, že máte vzadu autosedačku pre dieťa alebo dvojsedadlová. Cena je približne 7 – 60 EUR, podľa rozmeru a kvality vyhotovenia.

Prepravný box

Ak naň psíka privykneme, bude ju vnímať ako svoje útočisko a bude sa v ňom cítiť bezpečne. Dôležité je, aby mal dostatok priestoru, aby si v ňom mohol pohodlne ľahnúť. Dá sa prevážať v kufri auta, prípadne aj na zadných sedadlách, odporúča sa však prichytiť ho bezpečnostným pásom. Cena je závislá od veľkosti psíka, od 13 až do 230 EUR.

 

Prepravné tašky pre menšie plemená psov

Sú vyhotovené z pevnejšej látky a sú pohodlné. Keďže má menšie rozmery, je možné ju uložiť za predné sedadlá, prípadne aj pod nohy spolujazdca. Cena od 20 do 70 EUR.

Je len na vás a na vašom miláčikovi, ktorú z možností si zvolíte ☺

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
alebo si vyberte test iného auta

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised