Klimatizácia autu pomáha aj v zime, no keďže väčšina vodičov klimatizáciu v zime vypína v domnienke, že šetrí palivo, je dobré ju pred letom vyčistiť.
„Najlepšie je dať klimatizáciu raz za pol roka vyčistiť či už v servise alebo doma, aby sa zabránilo tvorbe baktérií,“ konštatuje Jozef Mišurda, odborník na servis vozidiel zo spoločnosti Würth Slovensko.
foto: ingImage
Z výparníka odstráňte baktérie
„Po zime je potrebné hlavne dezinfikovať výparník, kde sa chladivo premieňa z kvapalnej formy na plynnú a ochladzuje tak vzduch. Práve dezinfekcia výparníku zabráni tomu, aby z nej po spustení nešiel zápach z baktérií,“ hovorí.
Ak sa pravidelne nedezinfikuje, množiace sa baktérie môžu dokonca úplne zničiť prietok vzduchu. „Potom je už potrebné rozobrať palubnú dosku, vybrať jednotku kúrenia a vymeniť výparník. To už sú náklady na opravu aj za tisíc eur,“ upozorňuje.
Dezinfikujte, ale nie osviežovačmi
Na trhu sú dnes rôzne spreje na odstránenie baktérií, prípadne účinná je ozónová metóda. „Netreba sa však nechať oklamať rôznymi „dezinfekčnými“ sprejmi, ktoré sú často len osviežovače vzduchu,“ prízvukuje Jozef Mišurda. Napríklad takzvané granáty, ktoré sa postavia na podlahu a nechajú sa vystriekať v aute so zapnutou klimatizáciou a vnútorným obehom, sú zväčša osviežovače bez dezinfekčného účinku. Účinnejšia a trvácnejšia je ozónová metóda, no keďže je zariadenie drahé, vlastní ho len zopár servisov. „Najúčinnejšia metóda je čiastočne rozobrať klimatizačnú jednotku a použiť sprej priamo na výparník v nej,“ hovorí.
„Zrecyklujte“ chladiace médium
V rámci kontroly funkčnosti systému sa treba zamerať na kontrolu tlaku v klimatizácii, funkčnosti kompresora a vhodné je aj nechať „zrecyklovať“ chladiace médium špecializovaným prístrojom. „To jednak prospeje kompresoru klimatizácie a predĺži to jeho životnosť a jednak zaručene odhalí prípadné nedostatky,“ dodáva Jozef Mišurda. Možnosťou je aj vymeniť sušič a skontrolovať treba aj funkčnosť peľového filtra. „Len čistý systém zaručuje plnú výkonnosť,“ konštatuje.
Minimálne raz za dva roky je potrebné nechať skontrolovať aj stav chladiva. „To koluje v hermeticky uzavretom systéme, takže sa opticky skontrolovať nedá. Nutné je preto navštíviť autoservis,“ dodáva Jozef Mišurda zo spoločnosti Würth Slovensko, ktorá je významným dodávateľom pre priemysel, vrátane automobilového..
Post Views: 1 164
Loading...