Kupujete auto na letnú dovolenku?

Ľubomír Šimkovič 1

Leto je obdobie, kedy mnoho ľudí uvažuje o kúpe vozidla práve na cestovanie za vytúženým oddychom. Či už sa budúci majiteľ rozhoduje pre individuálny predaj alebo kúpu napr. cez inzerát, treba byť obozretný a ovládať základné zásady ako sa brániť praktikám podvodníkov a na čo si pri individuálnom obchode dávať pozor.

foto. iStock

Práve preto je veľmi dôležité rozhodnúť sa, či zvolíme pohodlnejšiu cestu cez autobazár alebo lacnejšiu, no riskantnejšiu vo forme individuálneho obchodu.

Napriek tomu, že môžete pri inzeráte súkromnej osoby natrafiť na vozidlo za lepšiu cenu, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, aby ste nenaleteli na triky predajcu–podvodníka a neprišli tak o peniaze alebo auto.   

Tu je zopár základných tipov ako sa brániť pred podvodníkmi:

 1. Vždy pri kúpe požadujte prítomnosť majiteľa vozidla a zaistite si jeho notársky overený podpis
 2. Neposielajte zálohu na vozidlo, pokiaľ nemáte kľúčiky a auto si okamžite odvezte, aby „nezmizlo“
 3. Pozor na vysoko rizikový komisionálny predaj – veľmi často je majiteľ vozidla „biely kôň“ napr. bezdomovec, na ktorého sú autá prepisované, aby sa nedali v prípade poruchy reklamovať
 4. Vždy vyžadujte dostatočne dlhú skúšobnú jazdu, pri ktorej budete sami šoférovať        a prehliadnite si spodok vozidla za asistencie mechanika
 5. Preverte si auto v databáze ukradnutých vozidiel a od predávajúceho požadujte v zmluve garanciu vrátenia peňazí, ak sa neskôr zistí, že auto nemalo legálny pôvod
 6. Overte si, či na aute nie je nesplatený leasing, exekúcia alebo nie je „zastavené“
 7. Vždy si prevezmite vozidlo so všetkými dokumentmi a zariaďte si prepis osobne. Uistite sa, že máte všetky kľúče od vozidla a že nejde o čerstvo vyrobené duplikáty.
 8. Pri obchode s ojazdenými vozidlami mimo autobazár vás môžu oklamať práve tí, ktorí sa ozvú na váš inzerát. Množia sa prípady, kedy sa na inzerát ozve záujemca, ktorý si príde vaše auto veľmi podrobne prehliadnuť, ale nakoniec ho nekúpi.

  Potom ho ukradne organizovaná skupina. Záujemca bol v skutočnosti iba prieskumník a zaistil o vozidle informácie dôležité pre jeho odcudzenie. Tento a veľa ďalších, omnoho dôvtipnejších trikov dnes už na vás budú skúšať aj priemerní amatérski „autíčkári“.

  Ako si teda zvýšiť šance na úspešný obchod, ak sa už rozhodneme robiť ho na vlastnú päsť?

  1. Ukazujte svoje vozidlo záujemcom na inom mieste, ako bežne parkujete. Znížite tak riziko jeho krádeže.
  2. Pri prehliadke auta nedávajte z ruky kľúčiky a dajte pozor, aby vám napríklad nezmizol druhý kľúč, ktorý by potom mohli zlodeji použiť na krádež auta.
  3. V žiadnom prípade nedávajte záujemcom informácie o zabezpečení auta, hlavne         o bezpečnostnom vypínači.
  4. Neukazujte vozidlo záujemcom na odľahlom mieste. Znížite tak riziko prepadnutia       a krádeže auta.
  5. Zariaďte si prepis vozidla po predaji sami. Pokiaľ to neurobíte, riskujete, že bude auto dlhšiu dobu „napísané“ na vás a budete prípadne ťažko dokazovať, že napr. trestná činnosť s ním spáchaná nie je na vašu zodpovednosť.
  6. Pokiaľ si prepis nebudete zariaďovať sami, dohliadnite na to, aby ho nový majiteľ previedol v čo najkratšej lehote. Keby totiž neplatil povinné zmluvné poistenie a auto by bolo stále „napísané“ na vás, hrozí vám pokuta až 3 330 €.
  7. Ušetriť niekedy nemusí byť lacné

   Pri kúpe ojazdeného vozidla sa snažte zvážiť a analyzovať všetky ponuky. Ak to neurobíte môže vás to stáť nemalé peniaze a nervy. Veľa ľudí na túto chybu doplatilo práve preto, lebo chceli ušetriť. Stránky, ktoré združujú ponuky súkromných inzerentov samozrejme nezodpovedajú za inzeráty od nepoctivých predajcov, preto si inzerenta poriadne preverte.

   V dnešnej dobe je najlepšou referenciou osobná skúsenosť známeho, no pre tých, ktorí nehľadajú tú najlacnejšiu možnosť a preferujú skôr hladký priebeh obchodovania, je rozumné obrátiť sa na najbližší autobazár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Po návrate z Holandska som túžila po kabriolete v bordovej. Proste chcela som auto, ktoré by ku mne pasovalo a navyše niečo čo v dedine nikto nemá Big Grins vošla som do aaaauta v BA priviezla osm si eos a som s ním už 5 rokov šťastná zwinker

Pridaj komentár