Keď máte deti, na veľkosti auta záleží

Ľubomír Šimkovič 1

Rodinné vozítko nemusí byť len pekné, ani vyzerať veľké. Musí byť SKUTOČNE priestranné. To zistíte až pri prevážaní viacerých rodinných príslušníkov a všetkých harabúrd, ktoré sú pri malých deťoch dennodennou potrebou. Aké sú teda rozdiely medzi jednotlivými typmi áut?

shutterstock

 

Na simuláciu víkendových manévrov máme pripravenú sadu, pozostávajúcu z jedného kočíka, jedných golfových palíc a dvoch cestovných kufrov.

1. Rázvor vs. umiestnenie zadných sedadiel

Vozidlá klasických formátov ako hatchbacky, kombi (a tiež väčšina SUV) majú zadné sedadlá uložené medzi zadnými blatníkmi. Tam je menej miesta na šírku, takže väčšinou nie je možné umiestniť tri detské sedačky vedľa seba, prípadne usadiť vedľa dvoch detí ešte babičku.

Aby sa do MPV vošli tri samostatné a posuvné sedadlá, musia byť vysunuté pred zadnú nápravu, do širšieho miesta karosérie. Z toho vyplýva zásadné obmedzenie: pri vozidlách s rovnakým rázvorom, je v MPV menej miesta na nohy.

Preto, ak už deti rastú do veku „samá ruka, samá noha“, alebo má vozidlo zároveň slúžiť preprave dospelého športového tímu, je dobré na to myslieť.

Typickú ukážku predstavuje dvojica modelov Renaultu: Mégane Grandtour aj krátke MPV Scénic majú rázvor rovnakých 2702 mm, nohy si ale natiahnete len v prvom z nich.

Najpriestornejší Grand Scénic má v záujme pohodlia rázvor predĺžený až na 2770 mm.

shutterstock

 

2. Tvar zadku vs. využiteľná dĺžka kufra

Nech sa dizajnéri akokoľvek snažia, praktický tvar málokedy vyzerá pekne. Ústupky kráse aj aerodynamike, vedú vždy k tomu, že je kufor hore o dosť užší v hornej časti, prípadne zvažujúca sa strecha znižuje pohodlie pri nástupe do vozidla.

Trebárs do batožinového priestoru Mazdy 6 sa zostava batožiny v podobe: dva kufre, kočík a golfové palice, vojde veľmi natesno, hoci celková dĺžka vozidla nie je nijako nedostatočne veľká.

Rovnako zradný môže byť oblý tvar auta: maximálna dĺžka kufra síce vyhovuje, ale na krajoch je auto o štyri-päť centimetrov kratšie a kočík vám už vytŕča kolieskami von.

Naša rada nepoteší všetkých, ale je úplne jednoduchá: nebojte sa krabicovitých, ani bucľatých tvarov.

Že takto vždy vyzeral napríklad Golf Variant alebo Astra Caravan, nebolo neschopnosťou dizajnérov, ale s ohľadom na potreby zákazníka.

Naša redakcia testovala Toyotu Corrollu Verso, pozrite sa, koľko sa tam zmestilo vecí, detí či batožiny.

Dnes vidíme rovnaké rozdiely medzi elegantnými crossovery s takmer športovo tvarovanou zadnou časťou (Kia Sportage, Nissan Qashqai,Renault Kadjar) a hranatejšími SUV, ktoré sa nehanbia za to, že niečo odvezú.

Medzi nimi vedú Honda CR-V, Mitsubishi Outlander alebo Subaru Forester.

shutterstock

 

3. Nepodceňujte vnútornú výšku

Že crossovery nepôsobia tak ťažkopádne, má okrem kratšej zadnej časti na svedomí aj štíhla silueta. Teda vyššia podlaha a nižšia strecha.

Nie je ťažké si spočítať, že miesta medzi nimi je vlastne rovnako ako v obyčajnom hatchbacku. Preto sa variabilita vnútorného priestoru ani pocitová voľnosť pohybu v kabíne nemôže rovnať MPV.

V porovnávacom teste Renaultu Kadjar s Hondou CR-V sme namerali rozdiel vo vnútornej výške kabíny celých desať centimetrov. Preto sa v Honde môže sedieť
vzpriamenejšie, zadné sedadlá môžu byť ďalej vpredu a viac miesta zostane na kufre.

shutterstock

 

Kombi

Výhody: Majú jazdné vlastnosti porovnateľné so sedany. Vďaka tomu jazdí najúspornejšie a najlepšie sa ovládajú, takže sú bezpečnejšie a dovoľujú rýchlejšiu jazdu. Cesta v nich rýchlejšie utečie.

Nevýhody: Výhľad z vozidla je oproti vyšším vozidlám obmedzený a úpravy interiéru znamenajú často len sklopenie sedačiek. Na zadných sedadlách je trom ľuďom tesno.

MPV

Výhody: Vďaka vyššej karosérii v nich preveziete aj objemnejšie predmety než v kombi. Pohodlne sa do nich nastupuje a vďaka veľkým oknám poskytujú veľkorysý výhľad. Interiér môžete podľa potreby meniť a do niektorých sa vojde aj sedem ľudí.

Nevýhody: Vysoká karoséria sa v zákrutách nakláňa a tieto vozidlá majú oproti vozidlám kombi výrazne vyššiu spotrebu kvôli väčšiemu odporu vzduchu.

Dodávky

Výhody: Ponúka veľkorysý úložný priestor, do ktorého bez problémov naložíte kočík, alebo nerozmontovaný bicykel. Nájdete v nich často aj sklenený strop, rôzne priehradky a sieťky v interiéri.

Nevýhody: Majú ešte slabšie jazdné vlastnosti než MPV. Interiér je často veľmi strohý a nečakajte u nich veľký luxus, všetka vnútorná výbava navyšuje cenu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. AHojte, poradíte mi niekto aké sa vám osvedčilo auto pre veľkú rodinu, kludne aj staršie typy? Ďakujem.

Pridaj komentár