Rodinka TEST: Toyota Verso, ďalší člen rodiny

Saša 3

Verso si najskôr nezaobstaráte preto, že je pekné. Van, ktorý je zvonku nenápadný a nepôsobí ako extra veľké vozidlo, však vo vnútri ponúka pasažierom komfortne veľa miesta. Jednoducho auto, ktoré sa stane členom rodiny.

Náš redakčný test nebude hodnotiť technické parametre auta, výkon motora alebo kvalitu značky. Našim cieľom je poskytnúť užívateľskú recenziu rodinného auta z pohľadu multifunkčnej matky.

Začíname

Do Versa sa výborne nastupuje a vystupuje, auto totiž nie je ani príliš vysoké – ani príliš nízke.

Sedadlo vodiča si pohodlne nastavia aj dámy, ktoré sú nižšieho vzrastu (vankúš na šoférovanie môžu pokojne nechať doma), sedí sa tu pohodlne, dostatočne vysoko a s dobrým výhľadom na cestu.

Čo pocítite možno až pri jazde na dlhšiu vzdialenosť, sú kratšie sedáky – týka sa to ale najmä dospelých pasažierov v druhom rade sedadiel. Vo vozidlách typu van či MPV je to ale štandard – výhodou je zase možnosť polohovania chrbtovej časti.

Všetko poruke

Týmto autom odveziete pohodlne päť ľudí, trochu menej pohodlne sa ich sem zmestí aj sedem. Do kufra sa vám pri päťmiestnom obsadení zmestia aj detské bicykle, kolobežky, kočík či domáci miláčik.

Ja osobne som mala pocit, že mám auto doslova „pod zadkom“ a všetko, čo som potrebovala, som tu mala poruke. Preto asi mamy milujú vany, nič netreba hľadať – stačí sa iba načiahnuť.

Pri spätnom zrkadle nájdete odkladací priestor na slnečné okuliare, ale aj ďalšie zrkadielko na kontrolu posádky v zadných radoch.

Na trochu netypickú palubnú dosku si možno treba zvyknúť – ale trvá to iba chvíľu. Na všetky „gombíky“ dosiahnete, čo považujem za veľmi dôležité.

Odkladacie priestory vo dverách sú primerane veľké (zmestí sa vám litrová fľaša) a na dosah, pri riadiacej páke máte aj malé odkladacie priestory na drobné mince, rúž alebo sponky a dve kávy si v termohrnčekoch odložíte medzi sedadlami. Nájdete tu aj 12 V zásuvku a USB port.

Verso, ktoré sme v redakcii rodinka.sk mali zapožičané na testovanie, nebolo na svete žiadnym nováčikom. Malo šesť rokov a najazdených viac ako 130 tisíc kilometrov.

Vo výbave mi jedine chýbali zadné parkovacie senzory a veľký stredový panel bol trochu smutný bez navigácie.

ALE! Naše testované auto malo panoramatické strešné okno! Interiéru to dodalo ešte väčší pocit priestoru. Nadšené boli aj moje deti, ktoré po nastúpení zvolali „vau mami, to je paráda“!

 

Tri deti v sedačkách sa zmestia

Problém ako umiestniť tri deti s autosedačkami vám toto auto vyrieši. Druhý rad sedadiel tvoria tri samostatné sedadlá, ktoré môžete jednotlivo posúvať a sklápať, ako sa vám zapáči.

Vytvoríte si tak variabilný priestor – či už viac miesta v druhom rade, alebo väčší kufor.

Dve autosedačky kategórie II. (15-25kg) a jeden podsedák (kategória III. pre 22-36 kg deti) – sa vedľa seba zmestili bez problémov. Na krajné sedadlá sa dajú autosedačky upevniť aj systémom isofix.

Moje mladšie dcéry (10 a 8-ročné) sa bez väčších potiaží sami pripútali. Medzi sedačkami ale zostane dostatok miesta, aby ste dieťa pripútali aj vy bez zakliesnenia.

Akurát záhlavie sedačky u 10-ročnej dcéry (meria okolo 148 cm) sa po vytiahnutí do jej výšky už jemne dotýkalo bočnej steny karosérie.

Po odobratí sedáku som sa medzi dve veľké sedačky zmestila aj ja (meriam 170 cm, váhu radšej nebudem udávať – dajme tomu, že sa na sedadlo medzi deti v autosedačkách zmestí priemerne telesne disponovaná dospelá osoba).

Jednou zo samozrejmostí „vanu“ je rovná podlaha v druhom rade, ako aj 12 voltová zásuvka.

Deťom tak na dlhých cestách môžete zapojiť cestovné televízory (starší si nabijú svoje smartfóny) a keby ste potrebovali zapojiť ešte auto chladničku – máte tretiu 12 V zásuvku v kufri.

Hotový domček na kolesách!

 

Tretí rad len pre deti?

Toyota Verso je priestranné auto, ale nie je zase nafukovacie. Tretí rad sedadiel tu považujem naozaj len za variant príležitostného prevozu spolužiakov či kamarátov detí z oslavy domov a podobne.

Mojej najstaršej dcére (13 r. – 158 cm) sa tam sedelo pohodlne. Keď sme tam však dobrovoľne-nasilu posadili našu dospelú známu (xx r. – 160 cm), ktorá náhodou išla okolo, keď sme auto fotili, povedala, že na ceste do Košíc by tam sedieť nechcela.

Miesto na nohy si zväčšíte posunutím sedadiel druhého radu dopredu, ale stále je to skôr sedenie „v kufri“. K tomuto pocitu prispieva aj maličké „kajutové“ okienko na bočnej strane karosérie. 

Sedem ľudí na dovolenku – len s mikro batožinou

Čo sa týka veľkosti batožinového priestoru pri vyklopených sedadlách tretieho radu – položíte tam zložené jednoduché golfáče, ale aj dva nie príliš napchané kufríky, rozmerov palubnej batožiny do lietadla, alebo školské tašky či poskladané kolobežky. 

Pri jednom vyklopenom sedadle (je tu možné vyklápať ich jednotlivo, nie je to lavica) už máte k dispozícii kufor slušnejších rozmerov.

 

Kufor aj na bycikel

Pri päťmiestnom obsadení Versa máte k dispozícii prekvapivo objemný batožinový priestor a plus – miesto na uloženie vecí nájdete ešte aj v úložnom priestore pod dlážkou kufru (auto nemalo rezervu).

Objem batožinového priestoru je 484 L v päťmiestnom usporiadaní. Sedadlá môžete jednoducho sklopiť do roviny a vytvoríte si tak priestor s objemom až 1645 L.

Pohodlne som sem naložila dievčenský bicykel (16″) a zostalo ešte miesto aj na kolobežky. V ďalšej batožinovej verzii sa sem zmestila aj naša labradorka, spolu s kufrom a taškou na kolieskach.

Myslím, že na dovolenku sa do tohto auta pobalí aj rodina s malými deťmi, bez veľkých problémov.

Záver: Pokiaľ hľadáte variabilné rodinné auto, s ktorým nebudete mať problém pohodlne previezť deti, úmerné množstvo batožiny alebo sezónnych doplnkov, a s ktorým pritom v meste relatívne v pohode zaparkujete – Toyotu Verso si určite vyskúšajte.

Myslím si, že vo Verse sa vám bude páčiť. Je to pohodlné, priestranné, dobre a ľahko ovládateľné vozidlo.

Sedemmiestny variant stojí za zváženie – pokiaľ máte tri deti, je dobré mať možnosť, vziať so sebou napríklad babičku. Len ju neposaďte do tretej rady sedadiel!

Testované vozidlo:

Toyota Verso,

Nafta 2.0 D-4D, 93 kW, rok registrácie 2011

Výbava: panoramatické strešné okno, tempomat, ESP, automatická klimatizácia, hmlovky, 8 x airbag, elektrické okná, centrálne uzamykanie, multifunkčný kožený volant, posilovač riadenia, Al kolesá, ASR, palubný počítač, ABS, obmedzovač rýchlosti, rádio, roleta batožinového priestoru

Cena: 9399 eur

Toyotu Verso nám do redakcie zapožičalo AAA AUTO.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

    1. Viesco ak smiem poradit, my ked sme vyberali tak sa oplati aj takto na bazare pozerat podla filtra- napriklad rovno cez rodinne auta mas celkom zarucene ze sa ti tam zmesti kopa deti a kocik

Pridaj komentár