Autosedačky – 9 život zachraňujúcich pravidiel

Silvia Hánová 0

Niet pochýb o tom, že výber správnej a bezpečnej detskej autosedačky a jej riadna inštalácia do vozidla patrí k základnej výbave každého motorizovaného rodiča.

Ak ste už toto všetko absolvovali, na rad prichádza ďalší dôležitý krok, ktorým je správne usadenie a pripútanie dieťaťa v autosedačke.

V konečnom dôsledku totiž môže nastať sitúacia, kedy aj tá najdrahšia a správne nainštalovaná autosedačka, nefunguje tak, ako má, pretože dieťa v nej nie je správnym spôsobom pripútané.

Aktuálny článok: TEST AUTOSEDAČIEK ADAC 2021 »»»

Foto: Ingimage.com

PRAVIDLO PRAVIDIEL: READ THE F*C*I*G MANUAL! alebo ČÍTAJTE POKYNY OD VÝROBCU

Základným a zásadným pravidlom predtým, ako začnete používať akékoľvek zariadenie alebo výrobok, je nutnosť prečítať si pokyny od daného výrobcu.

V týchto pokynoch vždy nájdete presný a podrobný návod, ako sa vaše zariadenie či produkt správne inštaluje, používa, rôzne dôležité odporúčania, rady aj varovania.

V našom ďalšom texte zase nájdete niektoré zaujímavé tipy, ako správne uchytiť a prepravovať dieťa v autosedačke, o ktorých ste možno doposiaľ nepočuli a pri ktorých možno aj zistíte, že niektoré veci nerobíte dobre.

Najdôležitejším však pre vás aj naďalej ostáva fakt, že pred sebou máte manuál od výrobcu vašej autosedačky, ktorý je potrebné držať neustále pri sebe a z času na čas ho pre istotu znovu prevetrať.

Foto: Ingimage.com

Pravidlo 1: Uistite sa, že ramenný pás je v správnej pozícii

Ak je dieťa usadené v protismere jazdy, vrchol ramenných popruhov sa musí nachádzať na ramenách alebo pod ramenami dieťaťa. Ak je dieťa usadené v smere jazdy (čo by do určitého veku nemalo byť), popruhy musia byť na ramenách alebo nad ramenami dieťaťa.

Pravidlo 2: Usadenie dieťaťa v protismere jazdy je zodpovedným rozhodnutím

Pokiaľ nemá vaše dieťa žiadne vážne zdravotné problémy, malo by sedieť v protismere jazdy, ideálne až do dvoch rokov dieťaťa. Je to vraj až o 500 % bezpečnejší spôsob prepravy dieťaťa.

Pravidlo 3: Žiadny voľný priestor medzi detským rozkrokom a upevnením

Toto pravidlo sa týka len novorendencov, je však veľmi dôležité ho dodržiavať. Ak je medzera medzi rozkrokom dieťaťa a prackou upevnenia, vyplňte ju tak, že zviniete deku alebo inú prikrývku a dáte ju do obráteného tvaru písmena U so stredom medzi detským rozkrokom a prackou upevnenia a zvyšnú časť položte medzi nohy dieťaťa.

Pozor, toto sú však jediné povolené zmeny – prídavky! V prípade pochybností radšej kontaktujte príslušného výrobcu.

Foto: Ingimage.com

Pravidlo 4: Hrudná spona

Hrudná spodná by mala byť umiestnená medzi bradavkami a podpazuším dieťaťa. Týmto umiestnite pásy tak, aby dieťa nevyletelo zo sedačky. Pozor, môže však spôsobiť škodu, ak je umietnená na akomkoľvek inom mieste.

Pravidlo 5: Vyrastanie z autosedačky

Možno budete niektorí prekvapení, ale „vyrastanie“ dieťaťa z autosedačky nemá nič spoločné s jeho nohami dotýkajúcimi sa sedadla.

Nikdy totiž nebol zaznamenaný prípad, že by si dieťa zlomilo nohy tým, že sa dotýkali sedadla a aj keby bol, zrejme by ste si aj tak zvolili, aby si radšej zlomilo nohy, ako krk.

Len jedno z toho totiž môže byť zafixované. Kedy je teda čas vymeniť starú sedačku za novú? Vaše dieťa definitívne prerástlo pôvodnú autosedačku váhou vtedy, keď dosiahne maximálnu povolenú hranicu pre danú pozíciu.

Pri sedačkách, ktoré sú určené na protismernú jazdu, prerastie dieťa sedačku výškou vtedy, keď je medzera medzi vrcholom sedačky a hlavou dieťaťa menej ako veľkosť jedného palca (2,54 cm).

Existuje však veľké množstvo rôznych druhov autosedačiek a tak je aj tu znovu potrebné pripomenúť, že vždy je potrebné držať sa manuálnu príslušného výrobcu.

Pravidlo 6: „Poťahovací test“

Staré pravidlo „dvoch prstov pod hrudnou sponou“ je vraj už zastarané. Ak sú pásy príliš voľné, dieťa môže vyletieť zo sedačky alebo v nej ostať čiastočne zakliesnené.

Nové pravidlo preto hovorí o tom, že najprv treba pritiahnuť akékoľvek ochabnutie pásov smerom od lonovej časti a potom pritiahnuť pásy na kľúčovej kosti (pozri na polohu prstov na obrázku). Ak ste schopný pásy potiahnuť, sú slabo upevnené.

Foto: Ingimage.com

Pravidlo 7: Kabáty a bundy radšej NIE!

Policajné správy hovoria o kabátoch pripútaných autosedčkách aj napriek tomu, že deti, ktoré ich mali oblečené, z nich vyleteli. Kabáty (bundy) v autosedačkách nie sú bezpečné a takmer všetci výrobcovia majú toto pravidlo uvedené aj vo svojich manuáloch.

Aby sme porozumeli tomu, prečo je to tak, skúste posadiť dieťa v kabáte či bunde do autosedačky a riadne ho pripútajte – zatiahnite pásy. Bez toho, aby ste uvoľňovali pásy, vyberte dieťa a vyberte jeho bundu. Následne ho posaďte naspäť do autosedačky.

Na tomto praktickom príklade následne na vlastné oči uvidíte, koľko miesta by dieťa malo v prípade, že by malo kabát na sebe a takto by bolo pripútané a usadené.

Ak mu chcete bundu obliecť, môžete tak urobiť napríklad po pripútaní, alebo si noste so sebou deky či iné prikrývky, ktorými deti v chladnom období prikrijete.

Pravidlo 8: RTFM – čítajte výrobcov manuál!

Aj napriek vyššie uvedeným tipom, je ešte raz potrebné dôrazne zopakovať, že najdôležitejším nástrojom, ktorý máte v súvislosti so správnou inštaláciou a používaním vašej autosedačky vo vašich rukách, je manuál – pokyny – inštrukcie od výrobcu vašej sedačky.

Každé auto je iné, každá autosedačka je iná a všetky tieto skutočnosti je preto potrebné vziať do úvahy.

Pravidlo 9: V prípade pochybností vyhľadajte pomoc

Ak máte pochybnosti o tom, či robíte veci správne – či ste riadne nainštalovali vašu autosedačku a či je v nej dieťa správne pripútané, neváhajte a vyhľadajte pomoc.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár