Zle šoféruješ? Môžu za to rodičia

Silvia Hánová 0

Nie je žiadnym tajomstvom, že deti vo všetkom kopírujú svojich rodičov a inak to nie je ani v prípade ich motoristických návykov.

Ak neveríte, možno vás presvedčia výsledky nedávno publikovanej štúdie.

Foto: Ingimage.com

Za všetko môžu ONI

Uvedený prieskum realizovala francúzska nadácia Vinci Autoroute, ktorá pracovala s 993 vodičmi vo veku od 18 do 25 rokov. Výsledky štúdie niektorých možno prekvapia.

Až 65 % z opýtaných totiž uviedlo, že pri šoférovaní ich ovplyvnili návyky ich rodičov. Ak vás teda už niekedy niekto označil za zlých šoférov, kľudne to zvaľte na svojich rodičov.

Alkoholu za volantom NIE

Cieľom prieskumu však v žiadnom prípade nie je zľahčovanie tejto témy. Ba naopak, výskumníci by týmto chceli apelovať na všetkých motorizovaných rodičov, aby si uvedomili skutočnosť, že aj tieto ich návyky deti preberajú.

Alarmujúcim faktom je, že až 37 % respondetov v prieskume uviedlo, že ako mladí boli svedkami toho, že ich rodičia si sadajú za volant pod vplyvom alkoholu.

Verná kópia rodičov

Čo je však ešte alarmujúcejšie, je to, že títo mladí ľudia sa priznali k tomu, že aj oni sami tak už niekedy urobili. Keď si pritom vezmeme do úvahy vek opýtaných, stojí táto skutočnosť minimálne za zamyslenie.

Deti nás pozorne sledujú pri všetkom, čo robíme. Zo zadného sedadla vozidla majú pritom dobrých 18 rokov parádny výhľad na to, ako sa správame za volantom.

A verte tomu, že sledujú aj to, ak z návštevy odchádzajú ich rodičia v neskorých večerných hodinách po pohári vína či malom pive, nebodaj niečom ostrejšom.

Ak sa rodičia za volantom rozčuľujú, vykrikujú a ostatných vodičov pritom častujú rôznymi „šťavnatými“ označeniami, je vysoko pravdepodobné, že tieto spôsoby neskôr spozorujú aj u svojich potomkov.

Foto: Ingimage.com

Psia povinnosť

Pri deťoch je veľmi dôležité uvedomiť si, že skutočne sme ich vzormi, ktoré chtiac nechtiac preberajú po celý život.

Je preto našou psiou povinnosťou ukazovať im to správne svetlo, učiť ich dávať smerovky pri odbočovaní a zastať vtedy, keď pred sebou vidia stopku.

To platí tak pre cestnú politiku, ako aj pre samotný život.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár