6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute

jarka 1

Ak máte veľmi živé alebo plačúce deti, zrejme dobre viete, aké je ťažké sústrediť sa na šoférovanie a premávku. S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu pozornosti, koncentrácie a pokoja, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých.

 

Stresová zaťažkávacia skúška

Väčšina detí sa v aute vozí veľmi rada. Čas si krátia rozprávaním sa, počúvaním hudby, hrou alebo pozorovaním okolia. Keď však deti v aute plačú, nudia sa alebo sú unavené, môžu sa dlhé cesty stať pre rodičov nočnou morou.

Dôležité je naučiť sa stres detí z dlhej cesty zvládať, aby ste sa mohli na jazdu a premávku dobre koncentrovať. Hlavne „novopečení rodičia“ sú často neistí a napätí, obzerajú sa za dieťatkom alebo ho sledujú v zrkadle pričom sa nesústredia na premávku.

Tipy ako túto situáciu zvládnuť:

 Krik a plač dieťaťa je výrazný stresujúci faktor, preto je vhodné robiť počas dlhej cesty prestávky častejšie a dlhšie, pokiaľ sa dieťa neupokojí. Rozhodne ho nikdy počas jazdy nevyberajte z detskej sedačky, aby ste ho upokojili. Pri nehode pôsobia na pasažierov obrovské sily a vy by ste dieťa v náruči neudržali.

Ak sú v aute dvaja dospelí šoféri, častejšie sa meňte za volantom. Jeden sa pritom môže plne venovať premávke a ten druhý dieťatku.


Dlhé a hlasné spievanie, škriepky alebo ustavičné otázky „Prečo?“ vás tiež rozptyľujú. Vysvetlite deťom prečo je pre vás dôležité sa pri šoférovaní sústrediť. Dohodnite si s deťmi pravidlá, napríklad používanie slovíčka „STOP“. 

Ak poviete stop, musia byť všetci chvíľu ticho a keď sa premávka upokojí, pokračujte v rozprávaní alebo speve. Naučte deti pravidlá v aute a používajte ich hravou formou.


Vypľutý cumlík alebo hračka, čo spadla na podlahu: hľadanie týchto vecí počas jazdy sa môže stať pre posádku nebezpečným. Preto deti vždy dobre pripútajte a nezabudnite na detské zadržiavacie systémy.

Opakované odopínanie pásov. Deti, ktoré sa neustále snažia vypnúť z bezpečnostných pásov v aute počas jazdy spôsobujú, že sa za volantom nesústredíte na jazdu a premávku, pretože sa obzeráte za dieťatkom. No výsledok môže byť tragický. Dôležité je okamžité a dôsledné riešenie takejto situácie: zastavte automobil a v jazde pokračujte až potom, keď je dieťa opäť pripútané a aj zostane pripútané.


Časová tieseň a stres. Niekedy trvá dlho, kým všetko, čo potrebujete zbalíte a umiestnite do auta, dáte dieťa do autosedačky a stres sa stupňuje. Stres zhoršuje príjem a spracovanie informácií, ale aj vašu koncentráciu a reakcie. Je príčinou chýb, ako sú prehliadnutie dopravnej značky, červenej farby na semafore alebo signál na zastavenie na prechode cez koľaje. Preto si stanovte priority.

Bezpečnosť je na prvom mieste. Radšej prísť do cieľa neskôr ako vôbec. Premávka je často nevypočítateľná ako deti, preto by mal mať každý porozumenie pre omeškanie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár