Dobrá príprava = menší stres pred dovolenkou

jarka 0

Máte to už za pár a vyrážate?  Aby ste mali nielen pohodovú dovolenku, ale aj cestu tam či späť, toto sú témy, ktoré si skúste doma vopred ” prežuť”:

Kedy vyraziť na cestu alebo „ranní ptáče dál doskáče“

Ideálny čas na dlhú cestu je medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. V tomto čase je na cestách ešte málo áut. Deti sú také unavené, že v aute bez  problémov spia ďalej. Pre vás to znamená, že môžete hodinu až dve šoférovať bez prestávky.
Cestu si radšej naplánujte v inom termíne ako je začiatok a koniec školských prázdnin. Vtedy sú cesty preplnené.

foto: iStock

Bezpečnosť a zdravie

  • Dieťa pripútajte vždy a bez výnimky,  bezpečnostné pásy mu môžu zachrániť život. Detská sedačka aj bezpečnostné pásy musia byť prispôsobené veľkosti dieťatka.  Ak musíte bábätko vo vajíčku umiestniť na predné sedadlo, nezabudnite vypnúť airbag pre sedadlo spolujazdca a sedačku posunúť dozadu. V opačnom prípade môže airbag spôsobiť ťažké poranenia, pretože je určený pre dospelé osoby.  Dobre si prečítajte upozornenie od výrobcu automobilu.
  • Z auta by mali deti vystupovať vždy výhradne na strane spolujazdca. Nedokážu totiž dobre zhodnotiť situáciu a predvídať nebezpečenstvo. Myslíte na to, že v iných krajinách môžu platiť iné zvyky.
  • Niektorým väčším deťom býva v aute nevoľno, preto si nezabudnite do lekárničky pribaliť kinedryl alebo iný liek, ktorý utíši ich žalúdočné problémy. Na trhu nájdete aj cukríky alebo lízanky proti nevoľnosti.
  • Dieťa v aute nikdy nenechávajte samé, aj keď musíte niekde zastaviť a opustiť auto. Pri vysokých teplotách to môže vážne ohroziť jeho život, hrozí mu dehydratácia a šok z prehriatia. Automobil zároveň ponúka dostatok možností, ktoré síce môžu pre dieťa znamenať určité dobrodružstvo, no nemusia sa skončiť dobre.

Poriadok nad chaosom

  • Mnohým stresovým situáciám sa dá predísť ešte pred začiatkom cesty. Batožinu začnite baliť skôr ako v deň odjazdu :). Deň predtým je na to ako stvorený. Ak máte tú možnosť a je to v mieste vášho bydliska bezpečné, uložte kufre a batožinu do auta večer pred odchodom, ráno budete mať o starosť menej.
  • Okrem batožiny si do auta pripravte občerstvenie (hlavne ľahké jedlá a veľa tekutín) a umiestnite ho tak, aby ste k nemu mali rýchly a ľahký prístup. K občerstveniu pridajte aj keksíky, ovocie, tekutiny. Pripravte si piknikový kôš pre dlhšiu obedovú prestávku a zopár prekvapení pre deti v núdzovej taške.
  • Nezabudnite na oblečenie na prezlečenie, ktoré uložíte tak, aby ste ho mali poruke. Na cestu si oblečte ľahké voľné oblečenie, aby ste sa cítili pohodlne. Ak budete na cestu vyrážať v noci alebo v skorých ranných hodinách, pribaľte do auta aj vankúšiky a deky.
foto: isifa

 

Na cestu vyrážajte sýty, ale nie prejedený

Ak sú deti nepokojné, väčšinou je dôvodom nuda, únava, hlad alebo smäd. Posledné dve prichádzajú na malých cestovateľov oveľa rýchlejšie ako obvykle. Preto sa pred odjazdom na vysnívanú dovolenku najedzte, no neprejedzte.

Prestávky

Ďalšou zásadou, ktorú musíte pri ceste na dovolenku zohľadniť je: deti potrebujú veľa prestávok! Sedieť dlhé hodiny pripútaný na jednom mieste bez väčšieho pohybu a pozerať na takmer rovnakú scenériu, to vôbec nezapadá do detského sveta. Deti chcú objavovať, vyčíňať a byť niečím zamestnané.

Pred cestou si preto naplánujte viacero malých zastávok a jednu dlhšiu na obed alebo piknik. Deti sa budú tešiť a ich nálada sa udrží v pozitívnom spektre. Pri malých detičkách by ste mali robiť prestávky každú hodinu, pri väčších každé dve hodiny.  Namiesto odpočívadiel na diaľnici vyhľadajte nejaké zaujímavé miesta, kde by ste si s deťmi oddýchli, napríklad parky, detské ihriská alebo jazerá. Deti sa tam môžu vybehať a vy si pritom možno aj oddýchnete.

Nuda v aute

Nie je nič horšie, ako keď sa deti nudia. Preto si na cestu pripravte hry, napríklad aj notoricky známe farby áut, počítanie ŠPZ,… v hračkárstvach nájdete rôzne hry na magnetky, napríklad šachy alebo dámu, ktoré nebudú  lietať po celom aute pri každom pribrzdení. Nezabudnite tiež na obľúbených plyšákov alebo bábiku (alebo napr. LEGO panáčikov), CD s detskými pesničkami alebo rozprávkami pre deti.

Do auta im môžete zobrať aj ich milované knižky, pokiaľ netrpia nevoľnosťou pri čítaní v aute. Osvedčili sa aj prenosné DVD prehrávače, vďaka ktorým môžu počas cesty sledovať ich obľúbené rozprávky a vy zase v pokoji šoférovať.

Malou desiatou zaženiete hlad a zabavíte deti počas cesty k ďalšiemu miestu, kde si urobíte prestávku. Pripravte im malé chlebíky, nakrájané ovocie a samozrejme aj keksíky alebo malé prekvapenie.

Zopár „drobnosti“

Slnečné clony ochránia deti pred silným slnkom. Zabezpečte si ich skôr ako cestou na dovolenku na pumpe, ušetríte.

Pred dovolenkou skontrolujte auto: olej, vodu v ostrekovačoch, kvapalinu v posilňovači, žiarovky. Prípadne si auto nechajte skontrolovať v servise. Nezabudnite na medzinárodný formulár „Záznam o dopravnej nehode“ – väčšinou sa dá voľne stiahnuť na internete.
Zistite si a uložte do mobilu telefonické kontakty zo zahraničia na svoju poisťovňu asistenčnú službu.

A keď už máte všetko pekne pripravené, nezabudnite si nič doma 🙂

Nezabudnite dať o sebe vedieť

foto: Edícia modelov Ferrari z LEGA pre SHELL

 

Poznáte Systém pomoci slovenským občanom v prípade núdze pri cestách do zahraničia ?

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom  bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách . Zároveň odporúča, aby občania Slovenskej republiky pred vycestovaním do zahraničia zvážili aktiváciu tejto bezplatnej služby. Registrácia je dobrovoľná. Službu si môžu občania aktivovať to vyplnením registračného formulára.V registračnom formulári je potrebné uviesť kontakty, na ktorých sú občania zastihnuteľní v krajinách, ktoré plánujú navštíviť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár