Oprášte starý vodičák alebo Po rokoch za volantom

Jana Králiková 0

Mnohé z vás to poznajú. Vodičák sa vám povaľuje už niekoľko rokov v kabelke, ale používate ho len vtedy, keď práve neviete nájsť občiansky. Chceli by ste začať šoférovať, ale tá predstava vás zároveň desí. 

shutterstock

Nezúfajte, ak ste to zvládli raz, zvládnete to znova.

Teda ak nemáte ambície stať sa pretekárkou na majstrovstvách sveta v ralley, ale potrebujete sa len dostať do práce alebo odviezť dieťa do škôlky. Okrem väčšej samostatnosti a ušetreného času vám budú odmenou aj smajlíky, ktoré sa zvyknú usmievať pri okraji cesty, ak dodržiavate rýchlosť.

Začiatok je polovica úspechu

Na začiatok si potrebujete nájsť pokojného inštruktora autoškoly na kondičné jazdy. Mal by byť natoľko pokojný, že ak vám povie, aby ste odbočili vľavo a vy začnete nahlas uvažovať, kde je ľavá strana, on vám napovie alebo ukáže prstom smer. Je tiež dôležité, aby to bol inštruktor autoškoly, kto vás bude nanovo učiť jazdiť, lebo ak by ste to skúšali doma s rodinným autom a náhodou by ste si pomýlili pedále, potešíte tým akurát tak autoservis alebo lakovňu.

Bolo by fajn zopakovať si aj pravidlá a značky, ale nemusíte to preháňať, nebudete ich potrebovať vedieť všetky naraz. Ja som sa naučila len tie, ktoré potrebujem po ceste do práce a je to zatiaľ jediná trasa, po ktorej viem jazdiť.

Tým vás však nechcem odrádzať od šoférovania, naopak, chcem vás povzbudiť, že vy to zvládnete lepšie. Lebo viem, že aj také sú medzi nami. Ženy, ktoré vedia šoférovať, viesť pritom plnohodnotný rozhovor a orientovať sa v priestore, ako keby v sebe mali zabudovaný GPS. A nielen to, jedna ma raz zachránila pred útokom takmer dvojcentimetrového pavúka, ktorý sa ku mne na zadnom sedadle nebezpečne približoval. Tak to nevzdávajte a možno aj vy budete raz jednou z nich.

Šťastie praje pripraveným

Ak už teóriu ako-tak ovládate a máte aj inštruktora na kondičné jazdy, je čas sadnúť si za volant a poobzerať si všetky tie páčky a tlačidlá, ktoré na vás číhajú v aute. Nenechajte sa vystrašiť, budete potrebovať len niektoré z nich. Napríklad hmlovky som nikdy nepoužila. Už aj tak som mala čo robiť, aby som sa v hmle vedela sústrediť na cestu a nieto ešte šmátrať rukou po aute, aby som ich našla.

Osobitnou kapitolou sú stierače. Je dôležité vedieť, kde sa zapínajú a vypínajú. Ja som to nevedela a keď som na križovatke zúfalo rukou utierala čelné sklo, prišla mi pomôcť pani z auta, ktoré čakalo za mnou a ochotne mi ich zapla. Druhýkrát som ich už zapnúť vedela, ale vypnúť nie, no prišla som na to, že keď zastavím auto a znova naštartujem, ostanú vypnuté. Avšak raz som s nimi mala iný problém – stierače stierali tak rýchlo, že nestíhalo pršať. Odporúčam vám preto vyskúšať si ich zapnúť a vypnúť ešte predtým, než absolvujete sama prvú jazdu.

Hurá na cesty!

Ak už váš inštruktor zhodnotil, že ste pripravená brázdiť cesty sama, začnite jednoduchou trasou. Pomôže vám, ak si ju prejdete najprv teoreticky v Google Maps. Po mnohých nociach, kedy som sa strhávala zo spánku s otázkou, kam musím odbočiť na štvrtej križovatke, som sa nakoniec úspešne naučila svoju trasu naspamäť aj s pravidlami, aby som počas cesty nemusela premýšľať, komu dávam prednosť.

Vraví sa síce, že my ženy vieme robiť viac vecí naraz, no neplatí to pre všetky a už vôbec nie pri šoférovaní. Je to zručnosť, ktorá si vyžaduje koordináciu psycho-motorických pohybov, lenže v praxi u niektorých z nás žiadna koordinácia nefunguje. Pri snahe o nervové prepojenie medzi ľavou a pravou mozgovou hemisférou nastáva skrat. A keď vás okolie upokojuje, že po čase vám už niektoré činnosti za volantom pôjdu podvedome, neverte tomu, moje podvedomie ešte pokojne drieme, kým vedomie sa už snaží naštartovať auto.

Diesel nie je benzín

Na dobré slovo vaše auto jazdiť nebude, tak si zistite, čo doň máte tankovať a nezabudnite na to. Raz som vzala prvú hadicu skraja a s pocitom hrdosti som spokojne tankovala, až kým mi nenapadlo, že som sa ani nepozrela, čo to vlastne tankujem. Našťastie to bola správna voľba.

Priechod pre chodcov nie je odpočívadlo

Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky a pred priechodom pre chodcov zbystrite pozornosť. Ak však žiadneho chodca v okolí nevidíte, nečakajte na pani s kočíkom, ktorú vidíte v diaľke. Kým sa ona dostane k priechodu, vy už môžete byť dávno bezpečne za ním.

Na parkovanie vám stačí jedno miesto

Ak je pre vás ťažké zaparkovať medzi dvoma autami, nájdite si minimálne dve parkovacie miesta vedľa seba a snažte sa vtesnať auto do jedného z nich. U mňa nastáva problém vtedy, ak to druhé miesto niekto obsadí a ja sa potom snažím vyparkovať. V takom prípade buď čakám na majiteľa susedného auta alebo oslovím náhodného okoloidúceho s prosbou, aby ma odtiaľ vyparkoval. Ideálne by bolo zvládnuť to vlastnými silami, ale všetci mi vravia, že to príde. Tak čakám, kedy.

Nie je pruh ako pruh

Máte problém s preraďovaním sa z pruhu do pruhu? Neviete odhadnúť vzdialenosť vášho auta od auta, ktoré vidíte v jazdnom pruhu, do ktorého sa potrebujete dostať? Ak áno, tu vám, bohužiaľ, nepomôžem, lebo ten istý problém mám aj ja. Riešením by mohlo byť nepreraďovať sa alebo vyššie spomenuté – vyčkať, kým to príde. Rýchlejšie a efektívnejšie však bude, ak si to v rámci kondičných jázd poriadne precvičíte.

Nie každé mávanie je pozdrav

Stane sa, že aj napriek snahe inštruktora autoškoly sa všetky odovzdané informácie neuložia vo vašej pamäti a príde nečakaná situácia, ktorá si vyžaduje rýchlu reakciu. Takáto u mňa nastala, keď mi na ceste do práce narušil rutinu policajt, ktorý tam stál a mával na mňa svietiacou červenou palicou. Spomalila som a keď som prechádzala popri ňom, stále mi tou palicou kýval. Tak som sa naňho usmiala, zakývala som mu a pokračovala v ceste. Pri pohľade do spätného zrkadla som však usúdila, že to nebola správna reakcia. Takže, milé dámy, ak vám bude policajt na ceste mávať, pravdepodobne to nebude na pozdrav.

Tak čo, dáte svojmu vodičáku ešte šancu? Verím, že áno. A ešte jedna rada na záver – ak vám vaša intuícia, kontrolka v aute alebo trhavé pohyby auta napovedia, že niečo nie je v poriadku, pozrite sa, či máte odistenú ručnú brzdu.

Prajem vám veľa šťastných kilometrov a usmiatych cestných smajlíkov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (32 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár