Diaľnica, dopravná zápcha a deti v aute …

jarka 2

Jazda na diaľnici v čase dopravnej špičky je pre mnohých skúškou trpezlivosti. Hlavne na obľúbenom trojprúdovom úseku bez odstavného pruhu je to čistý pôžitok z adrenalínu, ktorý sa stupňuje pri dopravných zápchach a kolónach, keď tam dôjde k nehode.   

Aj nám sa stalo, že sme tam zostali trčať kvôli nehode. Tri jazdné pruhy sa ihneď naplnili nedočkavými vozidlami. Dokonca sa miestami zdalo, že tam pribudol štvrtý. Pre automobily, ktoré nezvládli pomalú jazdu v horúčave, a tak sa chtiac-nechtiac museli schladiť na zatrávnených miestach povedľa, ktoré im slúžili ako odstavný pruh. Jedno šťastie, že sme sa všetci pohybovali rýchlosťou 0 až 5 km/h.

Na moje počudovanie sa zrazu začal vytvárať ďalší pruh, tentoraz prázdny, cez ktorý sa predieralo odťahové vozidlo a zopár machrov, ktorí sa za neho prilepili, a takto vyjadrili svoju aroganciu voči ostatným vodičom.

Pomalým tempom sme sa posúvali asi hodinu a pol. Vtedy máte dosť času všímať si mikrosvet šoférov a ich posádok okolo Vás.
Vidíte nedočkavých maniakov, ktorí sa tlačia z pruhu do pruhu len aby sa posunuli aspoň o jedno auto. Flegmatikov, ktorí si svoj čas krátia čítaním novín alebo knihy a kedy-tedy sa pohnú vpred. Dobre naladenú mládež, ktorú nejaká kolóna nerozhádže. Zvedavcov, ktorí sa prechádzajú popri aute a snažia sa zistiť, čo sa deje. Šprintérov, ktorí to zapichnú k prvému kríku … pitný režim treba dodržiavať :o), nie. Ale aj rodinky z malými deťmi, kde sa rodičia snažia deťúrence buď nejako zabaviť, alebo sú šťastní, že ich ratolesti premohol spánok a vychutnávajú si pokoj v aute za zatvorenými oknami. 

A tak ma napadlo, ako vlastne najlepšie zvládnuť dopravnú zápchu s deťmi v aute?

Myslím si, že zaručený recept neexistuje. No odborníci automobilových klubov tvrdia, že by sme na túto možnosť deti mali vopred pripraviť.
A keď k takejto situácii dôjde, snažiť sa ich niečím zamestnať, napríklad čítaním obľúbenej knihy, pozeraním rozprávky alebo filmu, hraním sa s obľúbenými hračkami alebo hrami. Proste vyskúšať všetko,
čo na Vaše deti zaberá.

Zdá sa mi to málo, keď si predstavím niekoľko hodinovú cestu a len v kolóne stojíte hodinu a viac.

Ako to riešite Vy? Aké triky používate, aby ste túto tortúru zvládli v pokoji? 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Kedze my sme rodinka s tulavymi topankami.. tieto situacie velmi dobre pozname.. vikend co vikend pendlujeme bud k jednym rodicom (100 km), k druhym(150 km), na chatu (300km), alebo na ine vylety..popri kadejakom vymyslani hier,typu kto zbada prvy kostolik, kto modre auto, kto traktor.. a pod.. ktore ucinkuju kratkodobo.., som si povedala, ze ked chceme cestovat v pohode aj nadalej, oplati sa zainvestovat do dobreho cd pre deti..pocvanie, vytvara aj predstavivost v ich malych hlavickach..pesnicky od M.Podhradskej a R.Canakyho asi nemusim nikomu predstavovat, to pozna snad kazdy. No my sme zalovili na ich stranke este do sfery inych cd, Objednala som rozpravky. Tie sme pocuali ozlomkry dokolecka dokola, starsi 3 rocny a mladsi rocny si „pospevovali“ stale pesnicky v rozpravkach..aj my sme cle rozpravky uz poznali naspamat. a vsetci spolocne citovali..no potom som zalovila a vyskusala detsku anglictinu, i ked s respektom, a malym ocakavanim uspechu, lebo nejake detske anglictiny uz doma mame.. na cd a moc sa neujali.. no tieto boli asi ten najsprevnejsi darcek, co sme mohli pre nasich drobcov do auta kupit.. v zivote by som neverila, ze ich to tak drapne.. Maria Podhradska (aj partak)je skutocne macher v tomto smere a keby sa s nou niekedy stretnem, tak smekam klobuk.. Nase deti, hlavne starsi by s jej cd-ckom detskej anglictiny 1 aj spinkal..stale do nemoty v aute dokola vyspevuje pesnicky, pusta si to aj ked niekde stojime.. I ked prvy krat sa mu to nezdalo, ale na druhy krat to hned zabralo. Nechcem robit nejaku reklamu, nemam dovod, ale musim uznat, ze na cestu autom je to uzasne..

Pridaj komentár