Detské cyklosedačky verzus cyklovozíky

jarka 0

Pekné slnečné počasie vyhnalo nás aktívnejších na bicykle. Niet sa čo čudovať. Treba predsa využiť prvé jarné dni.

No a keďže sa o túto radosť z pohybu, čerstvého vzduchu, krásneho okolia a nových zážitkov radi delíme aj s našimi blízkymi, natešení vyberáme detské sedačky na bicykel alebo cyklovozíky, ktoré sú čoraz populárnejšie.

Shutterstock

Dva systémy

Rakúsky automobilový klub porovnával, ktorý systém je pre malé deti lepší. Detské sedačky na bicykel zastupovala sedačka „Römer Jockey Komfort”, cyklovozíky “Burly Cub”.

Jednoznačný víťaz nie je

Jednoznačný víťaz sa v tomto teste sa neprejavil. Detská cyklosedačka dopadla lepšie v správaní sa počas jazdy a manipulácii s ňou, vďaka čomu sa stala lepším riešením pre jazdu v meste.

Cyklovozík bol zase jednoznačne lepší v komforte a bezpečnosti. Tento systém vyhráva v prípade, že mierite na dlhšiu jazdu, napríklad aj do mierneho terénu.

Detská sedačka verzus cyklovozík

Jazdné vlastnosti sú pri oboch systémoch odlišné a závisia od samotnej prevádzky bicykla. Vyššie ťažisko pri sedačke môže urobiť z jazdy na bicykli skúšku zručnosti. Nehovoriac o tom, že samotné posadenie dieťaťa do cyklosedačky môže byť často komplikované.

S cyklovozíkom sa stanú výzvou hlavne zákruty. Veľké nebezpečenstvo hrozí hlavne na úzkych cestičkách, pretože tu často zabúdame na väčšiu šírku vozíka.

Okrem toho sa značne zväčší brzdná dráha a pri plnom alebo prudkom núdzovom brzdení môže vozík dokonca zadné koleso bicykla odsunúť nabok. Alebo ako tvrdia technici Öamtc, pri rýchlom prejazde obrubníka sa môže vozík prevrátiť.

Systémy v „crash“ teste

Oba systémy podstúpili nárazový (crash) test pri rýchlosti do 25 km/h. Väčšie riziko poranenia dieťa nastáva pri sedačke pretože tu hrozí pád z väčšej výšky. Rozhodne nezabúdajte na prilbu pre dieťa.

No ani vozík nechráni dieťa pred poranením. Prípadný kontakt s vnútornou nadstavbou vozíka v sebe skrýva riziko poranenia. Okrem toho tu vystáva nebezpečenstvo v tom, že pri kolízii vozíka s iným dopravným prostriedkom, ho tento môže zraziť alebo prejsť.

Bezpečne na ceste

Jazdu na bicykli s detskou cyklosedačkou alebo cyklovozíkom by ste si mali najprv nacvičiť. Brzdy na bicykli musia byť v 100% stave. Hlavne pri cyklovozíku, musia fungovať perfektne kvôli zvýšenej hmotnosti, ktorú ťaháte za sebou.

V návode na použitie bicykla, ktorý používate na ťahanie vozíka musí byť spomenuté, že je na tieto aktivity vhodný.

Cyklovozík si vyžaduje zvýšenú pozornosť pri prejazde úzkymi cestičkami, v zákrutách a pri brzdení. Aby Vás večer vnímali ostatní účastníci premávky, musíte na vozík bezpodmienečne upevniť osvetlenie.

Jazda s cyklosedačkou sa v niektorých situáciách stáva vďaka vyššiemu ťažisku dieťaťa skúškou zručnosti. Spôsob jazdy musíte prispôsobiť zmeneným dynamickým vlastnostiam. Nikdy nenechávajte bicykel odstavený aj s dieťaťom v sedačke! Mohlo by spadnúť a poraniť sa.

Cena

Pokiaľ sa budete rozhodovať podľa ceny tohto príslušenstva, jednoznačne vyhrá cyklosedačka. Ich cena sa na internete pohybuje od 40 € vyššie.

Vozíky sa kúpite zhruba od 176 €, závisí to samozrejme od značky, typu, celkového spracovania, variantov použitia. Priemer sa pohybuje niečo cez 300 €.

Cyklovozík ponúka dieťatku lepší komfort vďaka dobrému odpruženiu, sieťke proti hmyzu, obalu na vozík proti dažďu či slnku. Dokonca poskytne dostatok odkladacieho priestoru na všetky potrebné veci, ktoré musíte mať pri sebe.  

Prehľad vlastností v tabuľke

Cyklovozík

Cyklosedačka

JAZDNÉ VLASTNOSTI

Sklon pri zákrutách

++

Vyhýbací manéver

O

O

Prejazd cez prekážku

+

O

Manévrovanie

O

++

Jazda do kopca a z kopca

+

+

Jazda v teréne

++

+

Brzdenie

+

Posúvanie

++

BEZPEČNOSŤ

Zadržiavací systém

+

++

Nebezpečenstvo poranenia počas jazdy

+

+

Náraz z boku a zo zadu

O

++

Stabilita

++

Bezpečnosť upevnenia

+

+

Kvalita osvetlenia, odraziek

++

O

MANIPULÁCIA

Návod na obsluhu

+

++

Samotná montáž

+

++

Preprava

O

++

Nebezpečenstvo poranenia pri montáži

++

++

KOMFORT

Sedenie

+

O

Ochrana pred počasím a hmyzom

++

Hmotnosť

+

Odkladacie priestory

+

Spanie počas prepravy

+

o

Tlmenie nárazov

++

+

Vysvetlivky:
++ veľmi dobré, + dobré, O dostatočné, – pochybné, — nedostatočné


Zdroj: www.oeamtc.at

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...