Vozíte dieťa v aute?

Ing. Eva Pekariková 1

Cestovanie je takmer bežnou súčasťou života moderných ľudí. Cestujeme do práce, do školy, za rodinou, do sveta… Sedieť doma sa dnes nenosí. Deti snáď každého veku obľubujú cestovanie. Nezáleží na dopravnom prostriedku, hlavne že sa niekam ide a bude veselo. Asi to pozná každý rodič. Niektoré bábätká už skoro po narodení spoznali presun z kontinentu na kontinent, iné si dlho užívajú len cestovanie v kočiari, no každé dieťa raz spozná jazdu autom.

Ako na bezpečnú cestu s deťmi v aute?

Ako môžeme dieťa pripraviť na skutočnosť, že sa bude voziť pripútané v autosedačke? Hlavne s deťmi aktívne komunikujeme. Netreba ich podceňovať, aj keď sa nám niekedy môže zdať, že sú ešte príliš malé na to, aby pochopili.

Spoločne môžeme nalepiť špeciálne označenie trojuholník Dieťa v aute na zadnú časť auta. Dieťa môže nálepku nachystať, správne umiestniť by ju však mal rodič. Deti sa živo zaujímajú o všetko nové, s čím sa dovtedy nestretli.

Dospelý si automaticky v aute zapína bezpečnostný pás a aj vie, prečo to tak robí (nie pre hrozbu pokuty, ale pre ochranu vlastného života). Dieťaťu stačí vysvetliť, že aj ono musí byť v aute chránené a preto potrebuje špeciálnu autosedačku, resp. podsedák.

Menšie dieťatko zrejme takéto technické záležitosti ešte nepochopí, no ak sa na prvú jazdu vopred pripravíme a nebudeme zmätkovať, dieťa prevoz v autosedačke príjme ako fakt, z ktorého sa časom stane samozrejmosť. Ak je dieťa už staršie (3-4 r.), je lepšie vyberať autosedačku spoločne s ním. Bude mať pocit, že aj ono samo môže ovplyvniť záležitosť, ktorá sa ho týka a napokon sa bude na jazdu v autosedačke tešiť.

Ak aj napriek tomu dieťa nechce sedieť v autosedačke, treba sa obrniť trpezlivosťou. Aj ten najneposednejší nezbedník skrotne, ak rodič nepodľahne nervozite, ale s citom dieťaťu vysvetlí situáciu. V aute vždy platí, že nič nie je také súrne, aby sme sa kvôli tomu išli zabiť. Ponáhľať sa musia záchranári a hasiči, nie rodičia.

Keďže dieťa je v autosedačke fixované, je vhodné v závislosti od dĺžky trasy občas urobiť aj prestávku, aby dieťa trochu zmenilo polohu, rozhýbalo končatiny, doplnilo tekutiny … Dieťa sediace v autosedačke je tak pod kontrolou, rodič sa môže plne sústrediť na jazdu a nemusí sa báť, či nepripútané dieťa vzadu niečo nevyvedie. A ešte jedna zásada ohľadom bezpečnosti detí v aute: dieťa nikdy nenechávame v aute samotné zamknuté!

Mimo obce musí byť každé dieťa nižšie než 150 cm pripútané v autosedačke. V obci je povolený prevoz dieťaťa bez autosedačky len v prípade, že je staršie ako 3 roky, je pripútané pásom a je preukázateľné, že umiestnenie tretieho zadržiavacieho zariadenia na zadných sedadlách auta nie je možné z dôvodu nedostatku priestoru.

Detské autosedačky sa delia podľa nosnosti na 5 kategórií:

  • 0 pre deti s hmotnosťou 0-10 kg
  • 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg
  • I pre deti s hmotnosťou 9-18 kg
  • II pre deti s hmotnosťou 15-25 kg
  • III pre deti s hmotnosťou 22-36 kg

 

Prevoz na prednom sedadle v detskej autosedačke umiestnenej proti smeru jazdy (vajíčko) je možný len v prípade, že je deaktivovaný airbag spolujazdca. Vaničky a ostatné typy autosedačiek kategórie 0 a 0+ sa smú upevňovať len na zadných sedadlách!

Bezpečný prevoz dieťaťa upravuje Nariadenie vlády č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií.

Viac informácií nájdete v našom Sprievodcovi detskými autosedačkami TU.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár