AutosedačkyAutosedačky

Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest

 barbora/redakcia   02.08.2016   0

Zvažujete či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný?

Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.

Ingimage

 

Výhody v porovnaní s autosedačkou (15 - 36 kg):

- lacnejší ako autosedačka. Ceny podsedákov sa začínajú od 19 EUR, kým ceny autosedačiek skupiny II od 43 EUR. Pre početnejšie rodiny a rodiny s nižším príjmom je tento rozdiel podstatný. Niektoré rodiny používajú autosedačku, ale do auta pre starých rodičov kúpia podsedák.

- spratnejší, do väčšiny áut sa na zadné sedadlá tri autosedačky jednoducho nezmestia, dve autosedačky a posedák možno.

- ľahšie sa s ním manipuluje, ľahšie sa "montuje", prenáša, ak necestujete s dieťaťom, môžte ho odložiť do kufra a nezaberie vám toľko miesta.

Nevýhody:

- nechráni dostatočne dieťa pred nárazom zboku. Podľa štatistík väčšinu nehôd predstavuje náraz zboku. Podsedák nemá opierku chrbta a bočné vedenie chrániace hlavu a krk dieťaťa a pri náraze zboku je väčšie riziko vážnejšieho zranenia až smrti. Riešením je umiestnenie podsedáku do stredu, podmienkou však je aby malo stredné sedadlo vzadu trojbodový bezpečnostný pás (niektoré staršie modely ho nemajú, prípadne majú len bedrový).

- podšmykuje sa pod dieťaťom. Deti sú tvory neposedné, najmä pri dlhších cestách sa mrvia a podsedák sa často pod nimi posúva dopredu - čo nie je ani pohodlné, ani bezpečné.

Odkedy sa dá používať podsedák?

Podsedáky patria do kategórie II a III, čo predstavuje skupiny od 15 do 36 kg, resp. od 22 do 36 kg. Pätnásť kilogramov podľa tejto kategorizácie dosahujú deti približne od 4 rokov veku, no v dnešnej dobe veľa detí túto hranicu dosiahne oveľa skôr. Menšie deti (do 6 rokov) však ešte nemajú dostatočne pevnú kostru a svalstvo, aby vydržali prudší náraz zabezpečené len bezpečnostným pásom auta. Autosedačka ich predsa len drží v stabilnejšej pozícii.

No ale povedzme si otvorene, staršie deti jednoducho sedieť v autosedačke nechcú a túžobne očakávajú deň, keď dosiahnu jednu zo stanovených hraníc (150 cm alebo 36 kg). Prechodným riešením pre ne môže byť práve podsedák. 

Sú podsedáky dostatočne bezpečné?

Ako sme už spomínali, nevýhodou podsedáku je, že dieťaťu neposkytuje takmer žiadnu ochranu v prípade bočného nárazu. Aj nesprávne vedenie pásu, či príliš vysoko (cez krk dieťaťa) alebo príliš nízko (pod ramenom) môže byť veľmi nebezpečné.

Kvalitné podsedáky však majú vodiacu poistku, ktorá zabezpečuje, že bezpečnostný pás auta je správne umiestnený na ramene dieťaťa. No aj keď je pás v správnej pozícii, a dieťa na podsedáku zaspí, zhrbí sa, zosunie nižšie, pás sa mu môže dostať na krk. Preto by sme mali priebežne kontrolovať jeho umiestnenie aj počas jazdy.

Pozrite si video (v nemeckom jazyku) z testu autosedačiek nezávislou inštitúciou ADAC a posúďte sami:

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised