Slnko – pozor na nebezpečenstvo autonehody

jarka 0

Zo slnka sa teší každý hlavne po dlhej zime, no len dovtedy, kým sa nestane prekážkou vo výhľade pri jazde. Hlavne na jar a jeseň, keď sa slnko nachádza v nižších polohách, môže vodičov zrazu oslepiť. S tým stúpa aj nebezpečenstvo nehôd v premávke. Zrážka s iným vozidlom v takomto prípade hrozí, napríklad na semafore, pretože svetlá nie je dobre vidieť. Pozor aj na chodcov. Pri oslnení ich môžete zbadať na poslednú chvíľu alebo vôbec.

Oči si musia zvyknúť na nové podmienky

Musíme si uvedomiť, že si naše oči musia zvyknúť na jarné svetelné podmienky. Preto, keď si v tomto období sadáte ráno za volant, myslíte na to, že sa bude na cestách a chodníkoch pohybovať viac chodcov, bežcov, cyklistov, ľudí na kolieskových korčuliach alebo skateboardoch.

Prispôsobte rýchlosť svetelným podmienkam

Pri zmenených svetelných podmienkach je veľmi dôležitá správna reakcia. Nepozerajte sa smerom k slnku, ale svoj pohľad znížte na cestu tesne pred vozidlo, no tak, aby ste vnímali aj premávku okolo seba. V prípade, že vás slnko oslepuje, prispôsobte svoju rýchlosť svetelným podmienkam.

Všeobecne platí, že by ste mali byť ostražitý pri semafore pre chodcov, pri prechode pre chodcov, v obytných oblastiach, v blízkosti školy, škôlky, ale aj pri športových zariadeniach. Oslepiť vás môže aj slnko, ktoré zrazu vykukne z oblakov. Ak je to možné, nezaoberajte sa v takejto situácii inými aktivitami (telefonovaním, navigáciou, či počúvaním hlasnej hudby), ale zvýšte svoju pozornosť.

Nebezpečným sa môže sa stať aj vystupovanie z auta na frekventovanej ceste. Otvorené dvere je pri oslepujúcom slnku vidieť zle.

Čisté okná

Keď vás zrazu oslepí slnko, nečistite hekticky okná kvapalinou v ostrekovačoch a stieračmi. Špina, ktorá je na nich usadená sa vďaka poškodeným gumičkám na stieračoch rozotrie po celom okne a vaša viditeľnosť sa ešte zhorší. Preto si hlavne po zime skontrolujte svoje stierače a keď sú poškodené, vymeňte ich sa nové. Okrem toho pri čistení okien nezabudnite, že majú vonkajšiu aj vnútornú stranu.

Najlepšie urobíte, keď použijete slnečné okuliare s kvalitným filtrom, aby ste videli dobre nielen na cestu a okolie, ale aj na prístroje v prístrojovom paneli.

Fotozdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.oeamtc.at

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár