Škola šmyku

Miki Čambal 0

Ach tie naše cesty. Ach tí vodiči, čo sú s nami v premávke. Ach, cestárov zase „zaskočila“ zima. Priznajte sa, ako často si to hovoríte za volantom svojho auta?

Auto ste prezuli na zimné pneumatiky s dostatočným dezénom, ráno auto odmrazíte viac než len tak, aby ste ako tankisti videli von cez priezor 10x10cm. Ale aj napriek tomu na nás na cestách číha nebezpečenstvo.

Považujem sa za pomerne skúseného vodiča, čo si dokazujem na pretekoch v autoslalome a pretekoch do vrchu, ale aj tak som školu šmyku absolvoval 2x. Naposledy v Rakúskom Pachfurte, vzdialenom len 35km od Bratislavy. Pretože si uvedomujem, že na ceste ma môže prekvapiť čokoľvek a chcem byť na to pripravený. Človek reaguje inštinktívne a prečo si tie inštinkty nezautomatizovať na mieste, kde je to bezpečné, a pod dohľadom odborníkov.

Driving Camp v Pachfurte

majú na starosti slovenskí lektori zo spoločnosti SuperDRIVE. Areál spĺňa tie najprísnejšie kritéria, teoretická časť výučby je v peknej budove a skvelý obed Vám navarí slovenský kuchár. 

Začali sme teoretickou časťou, kde nás skúsený lektor najskôr vyskúšal, ako by sme reagovali a potom nám názorne vysvetlil, čo za volantom treba robiť a na čo treba rýchlo zabudnúť. Všetci máme určité šoférske zlozvyky.

Už len to, ako sedíme v aute je veľmi dôležité. Určite stretávate tých mladých športovcov s tenisovým lakťom (zvalený na stredovej opierke opierajúc si zranený lakeť) a s vodou v kolene (ľavá noha natiahnutá prakticky v rovine). Takí zistia, že imidž je nanič, až keď sa dostanú do krízovej situácie. Teória veru nebola nudná ako v škole na hodine dejepisu, práve naopak. 

Ešte pred obedom sme si šli novonadobudnuté poznatky vyskúšať v praxi vo svojom aute. Areál bol len pre nás, mali sme dostatok času a lektor bol trpezlivý. V aute mal každý z nás prijímač, cez ktorý sme lektora počuli, ale nemohli sme mu do toho kecať. To bolo dobré, lebo v kurze bol aj niekoľko zástupkýň nežnejšieho pokolenia a tie by debatovali veľmi radi :D.

Trénovali sme krízové brzdenie, vyhýbanie sa prekážkam, jazdu cez horizont a náhle brzdenie na zľadovatelom povrchu a mnoho ďalších vecí, ktoré nás môžu kedykoľvek na ceste prekvapiť. Prekážky tvorili kužele a prúd vody. Voda a namaľovaný povrch cesty veľmi verne simulovali zľadovatelý povrch alebo tú typickú snežnú „brečku“, ktorá pokrýva naše cesty. Najväčšia zábava bola na odtrhovej plošine, ktorá vyvolala šmyk vozidla. Nikdy sme nevedeli na ktorú stranu to bude, ale častým skúšaním sa naše reakcie krásne zlepšovali.

Zhodli sme sa, že tento kurz je skvelá vec. Zistili sme čo robiť v aute, v ktorom dennodenne dochádzame do práce, vozíme deti do škôl či škôlok. Vieme ako brzdiť, vieme ako reagovať a vieme, že ak nás na ceste niečo prekvapí, nie je čas nič vymýšľať. Všetko rieši reflex a ten sme si trénovali celý deň.

Môžete mať za sebou niekoľko stotisíc km za volantom, môžete byť úplný nováčik, môžete byť muž či žena, tento kurz by som odporučil absolvovať každému. Veď za volantom trávime dosť veľa času a je to investícia do nášho zdravia či dokonca života.

A v čase nadchádzajúcich sviatkov je to aj skvelý darček pre Vašich najbližších 😉

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár