Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa

Natália Horváthová 2

Šoférovať vozidlo je obzvlášť pre tínedžerov lákavou činnosťou. Rodičia majú často obavy, že nedospelí budú prejavovať svoje pozostatky puberty na cestách.

Netreba sa však ničoho báť. Treba len dodržiavať zákon a pravidlá. Napokon sa môže stať z mladého vodiča veľmi dobrý a skúsený.

Bez spolujazdca to nepôjde

Šoférovať podľa zákona môžu i neplnoletí, no so spolujazdcom, ktorý musí spĺňať prísne kritéria. Nemusí to byť rodinný príslušník, no musí byť zapísaný ako spolujazdec v evidencii vodičov a mať desaťročnú prax za volantom. Toto zapísanie si spolujazdec vybaví na dopravnom inšpektoráte.

Sprievod neplnoletého šoféra musí mať so sebou vodičský preukaz typu B a platia na neho všetky povinnosti a zákazy týkajúce sa vodiča. Pri nedodržaní týchto zásad môže prísť vodič o svoj vodický preukaz aj na dva roky. Spolujazdec mu tak môže odovzdávať svoje nadobudnuté skúsenosti a riešenie situácií na cestách. No zároveň i dohliadať na bezpečnú jazdu.

Udelenie vodického preukazu od 17 rokov sa zdá ako dobrý nápad. Toto rozhodnutie sa odráža najmä na zmene prístupu rodičov k šoférujúcim tínedžerom. Tí sa vo väčšej miere zaujímajú o ich výcvik, a napokon ich aj vystríhajú pred chybami pri riadení vozidla. Tínedžeri sa pri šoférovaní vozidla učia zodpovednosti.

Po priestupkoch nasleduje kurz

Tínedžer by rozhodne nemal riskovať tým, že si chce len niekam blízko s autom odbehnúť sám. Ak prichytia policajti neplnoletého za volantom, bude tento čin chápaný ako dopravný priestupok. Za dva priestupky alebo jednu dopravnú nehodu, do dvoch rokov od vydania vodičského preukazu, musí ísť dotyčný na doškoľovací kurz. V autoškole si dotyčný posedí aj vtedy, ak za rok spôsobí 3 dopravné priestupky a dostane pokutu za najmenej 60 eur.

Problém nastane vtedy, ak bude chýbať spolujazdec, pretože mladý vodič nebude môcť svoje nadobudnuté vedomosti uplatňovať a zabudne aj na to, čo sa naučil v autoškole. K vodičskému preukazu maloletých by sme mali pristupovať zodpovedne. Je dôležité, aby si najmä mladí ľudia uvedomili, že sa auto môže zmeniť na nebezpečnú zbraň ohrozujúcu nielen vlastný, ale i cudzí život. ,,Frajerinyˮ za volantom rozhodne nie sú na mieste. 

Mohlo by vás zaujímať: Ako cestovať na dovolenku s deťmi?

Mladí sú flexibilnejší

Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti. Naviac jazda so spolujazdcom je dobrým opatrením, aby sa mladí šoféri vyhli zlému vplyvu kamarátov, ktorí ich môžu provokovať k riskantnému správaniu a predvádzaniu sa pred svojimi rovesníkmi. Čím skôr začne človek šoférovať, tým skôr bude zručnejší. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,78 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Môžem sa spýtať začal som si robiť vodicky preukaz keď som mal 17 rokou pred dvoma mesiacmi keď ze dnes mam 18 rokou môžem šoférovať už sám alebo ešte z doprovodob

Pridaj komentár