Ako pripraviť auto na dovolenku? Na toto by ste nemali zabudnúť

M. 0

Dovolenkový čas sa pomaly blíži. Mnohí z nás sa na dovolenku vyberú po vlastnej osi autom. Či už pôjdete k moru alebo budete dovolenkovať na Slovensku, treba v rámci príprav myslieť aj na štvorkolesového tátoša. Inak sa totiž ľahko môže stať, že namiesto plánovaného relaxu zažijete stres a hnev.

pixabay

Príprava auta na dovolenku teda predstavuje dôležitý krok. Iba tak je možné zabezpečiť plynulú a bezpečnú cestu do cieľovej destinácie a späť. Predstavme si teda niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

Skontrolujte technický stav vozidla

Asi najdôležitejší krok pred vycestovaním patrí kontrola technického stavu vozidla. To platí pre staršie, ale aj novšie autá. Určite je dobré nechať si auto prehliadnuť v spoľahlivom servise a odstrániť všetky menšie aj väčšie závady.

V rámci servisu by vám mali skontrolovať resp. vymeniť technické kvapaliny. Určite netreba podceňovať výmenu oleja a olejových filtrov. Zanedbanie tohto základného úkonu vás môže vyjsť poriadne draho. Majitelia áut často zabúdajú aj na kontrolu hladiny a stavu chladiacej kvapaliny.

Keď už budete mať auto v servise, požiadajte ich aj o kontrolu a vyčistenie klimatizácie (prípadné doplnenie chladiva). Nezabudnite ani na výmenu peľových a prachových filtrov, ktoré zamedzujú vstupu škodlivých častíc do auta.

pixabay

 

Kontrola pneumatík

Stav pneumatík patrí medzi kľúčové prvky na vozidle. Vybrať sa na dovolenku s ojazdenými pneumatikami nemusí byť dobrý nápad. Jednak riskujete pokutu. Tá vás v zahraničí môže vyjsť podstatne drahšie ako v našich končinách. Zároveň však ohrozujete seba a zvyšok posádky.

V lete hrozia viac než kedykoľvek predtým výdatné a nárazové zrážky. Ak vás takáto búrka zachytí na ceste, množstvo vody na vozovke zvyšuje riziko tzv. aquaplaningu. Čím menší je dezén na pneumatikách, tým väčšie je riziko vzniku tohto nebezpečného fenoménu.

Preto si v rámci príprav na cestu nechajte skontrolovať stav pneumatík a hlavne geometriu kolies. Ak majú nápravy na vozidle zlú geometriu, nedolieha pneumatika celou svojou plochou. To má opäť negatívne následky napríklad na dĺžku brzdnej dráhy.

Samozrejme pred samotnou jazdou nezabudnite skontrolovať tlak v pneumatikách a podľa potreby ich dofúkajte. Podhustené pneumatiky majú za následok horšie jazdné vlastnosti vozidla a vyššiu spotrebu.

 

Na toto často zabúdame

Pokiaľ plánujete cestovať do zahraničia, je dobré zvážiť aj pripoistenie auta na dovolenku. Na cestách sa zvyčajne spoliehame na povinné zmluvné poistenie (PZP). To má samozrejme svoje nesporné výhody. Avšak neraz zabúdame na fakt, že PZP kryje iba ostatných účastníkov škodovej udalosti alebo nehody.

Ak teda spôsobíte škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu vy, musíte platiť škody na vlastnom vozidle zo svojho vrecka. V zahraničí sa takáto nešťastná udalosť môže predražiť niekoľkonásobne.

Jednou z možností je preto uzatvoriť havarijné poistenie. Správne nastavené vás bude chrániť doma i v zahraničí. Pred cestou by ste sa však mali informovať v poisťovni či platí aj v krajinách cez ktoré budete cestovať (vrátane tej cieľovej destinácie).

Iný kraj, iný mrav

Pred cestou skontrolujte svoju povinnú výbavu v aute. Nezabudnite na fakt, že v iných krajinách môžete v rámci povinnej výbavy potrebovať aj ďalšie veci. Napríklad vo Francúzsku patrí do povinnej výbavy aj alkohol tester a v Rakúsku je nutné mať pre každú prepravovanú osobu jednu reflexnú vestu.

Taktiež odporúčame si poriadne naštudovať trasu po ktorej plánujete cestovať. Svoju pozornosť zamerajte aj na odlišnosti najmä v predpisoch a zákazoch danej krajiny.

Obzvlášť veľký pozor si dajte na dialničné známky. Žiaľ, vďaka tomu, že sa dajú kúpiť elektronicky, existuje množstvo špekulantov. Tí sa snažia imitovať oficiálne predajné webstránky a následne ponúkajú predražené diaľničné známky nič netušiacim turistom.

Ešte než vyrazíte

Ešte než vyrazíte, uistite sa, že máte so sebou všetko potrebné. Určite sa nezaobídete bez:

Osobných dokladov – občiansky a vodičský preukaz, kartička poistenca, potvrdenie o zaplatení ubytovania, zvierací pas (pokiaľ cestujete napríklad so psom) atď.

Dokladov od vozidla – technický preukaz, potvrdenie o PZP (zelená karta), záznam o nehode apod.

Pitnej vody a zásob jedla na cestu – počítajte s tým, že môžete zostať zaseknutí v zápche. Preto majte so sebou zásoby pitnej vody a jedla

Liekov – na dovolenku by ste nemali odchádzať bez základnej sady liekov (predovšetkým na bolesť)

Batožiny – sem patrí všetko od oblečenia až po nabíjačku na telefón

Ako sme spomínali v úvode, poctivá príprava auta na dovolenku je základ pre plynulú a bezpečnú cestu do cieľovej destinácie a domov. Na záver teda odporúčame nič nezanedbať a hlavne veľa bezpečne prejdených kilometrov na cestách.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...