Aj tí vodiči, ktorí za volantom predvídajú a analyzujú aktuálnu situáciu s ohľadom na maximálnu bezpečnosť a domnievajú sa, že majú defenzívny spôsob jazdy, môžu pre seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky znamenať značné riziko. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Goodyear Dunlop, ktorý skúmal správanie vodičov v rušnom prázdninovom období.
Respondenti mali pri zodpovedaní otázok k dispozícii 13 možností, ktorými v rozsahu od „bezpečné” po „riskantné” mali popísať svoj štýl jazdy. Polovica európskych vodičov o svojom spôsobe jazdy prehlásila, že je buď „opatrný“ (31 %) alebo „bezpečný“ (18 %). Také výsledky však bohužiaľ nie sú zárukou bezpečného cestovania na európskych cestách. Dokonca aj tí vodiči, ktorí sa označili za „ostrieľaných profesionálov“ priznávajú, že na ceste počas letnej sezóny veľakrát riskujú. Častejšie ako ostatní sa tiež priznali k tomu, že napríklad na dvojprúdovej ceste predchádzajú viac ako jedno vozidlo naraz (60 %).
Ďalšiu nebezpečnú skupinu predstavujú
prekvapujúco aj vodiči, ktorí svoje správanie za volantom považujú za „nervózne“. Priznávajú, že zámerne zrýchľujú, pokiaľ sa ich niekto snaží predbehnúť (24 %), brzdia prudko, keď je auto za nimi príliš blízko (23 %) alebo z okna vyhadzujú niečo na iné vozidlo (12 %).
Dr. Lisa Dorn, riaditeľka výskumu riadenia vozidiel na Cranfieldskej univerzite vo Veľkej Británii a novo zvolená predsedníčka Medzinárodnej asociácie aplikovanej psychológie – Oddelenia psychológie premávky a dopravy prehlasuje, že výsledky prieskumu Goodyear Dunlop potvrdzujú, že vodiči musia pred jazdou podniknúť určité kroky zmierňujúce ich stres. „Premýšľajte o scenároch, ktoré vám obvykle rozprúdia krv. Hneď ako sa vodiči naučia identifikovať spúšťače svojho stresu, ich pozornosť sa môže zamerať na bezpečnejší spôsob jazdy a ich včasnú reakciu“, povedala. „Vodiči často obviňujú zo svojej zlosti ostatných a myslia si, že ich konanie je menej nebezpečné ako konanie druhých“.
Podľa prieskumu môžeme toto leto na európskych cestách stretnúť až desať percent tzv. „vyhrážajúcich sa vodičov“. Ide o účastníkov premávky, ktorí na ostatných kričia, robia obscénne gestá alebo rovno vystúpia z auta, aby sa o svoje pocity s ostatnými podelili. Okrem toho môže byť viac ako jeden vodič z dvadsiatich (6 %) zaradený do kategórie „nebezpečný vodič“. Ide o tých, ktorí z dôvodu zlosti narážajú do iných áut, vyhadzujú niečo z okna na okoloidúce autá, schválne zrýchľujú, keď sa ich niekto pokúša predísť alebo naopak zámerne prudko brzdia, keď je auto za nimi príliš blízko.
Aj počas tohtoročného leta
predstavujú nebezpeční vodiči na európskych cestách riziko pre milióny motoristov. Po dôkladnej analýze prieskumu, ktorá je súčasťou kampane spoločnosti Goodyear Dunlop „Vyjdite pripravení, dôjdite bezpečne“ vypracoval Goodyear Dunlop „Najdôležitejšie letné bezpečnostné tipy“, aby pomohol vodičom znížiť nebezpečenstvo v období letného „sťahovania národov“:
- pripravte sa – presvedčite sa, že ste vypili dostatok tekutín, ste odpočinutí a vyrážate na cestu s dostatočným predstihom
- skontrolujte stav vozidla – presvedčite sa, že ste vykonali základnú údržbu
- pripravte sa na cestu – presvedčite sa, že poznáte trasu a pravidlá cestnej premávky všetkých krajín, ktoré navštívite
- presvedčite sa, že auto je správne naložené – presvedčite sa, že cestujúci sú v bezpečí a všetka batožina je bezpečne uložená
- skontrolujte vaše pneumatiky – skontrolujte, či máte dostatočné hĺbky dezénu a správny tlak v pneumatikách (najmä pri plne naložených vozidlách).
Podľa Jensa Völmicka, riaditeľa korporátnej komunikácie Goodyear Dunlop pre Európu, prieskum naznačuje, že ako vodiči máme stále priestor na zlepšovanie a bez ohľadu na to, ako dobrí si myslíme, že sme, sa vždy môžeme na ceste správať o niečo bezpečnejšie. „Výsledky prieskumu ukazujú, že kontrola pred cestou, adekvátna príprava a defenzívny spôsob jazdy sú najjednoduchšími pravidlami pre príjemnú a bezpečnú cestu na dovolenku“.
Foto: isifa