9 bezplatných rád, ako jazdiť na jeseň bezpečne

Marián Čabák 0

Médiá sú plné rád, často správnych, ktoré však vodičom siahajú do peňaženiek. Dookola odporúčajú kvalitné gumy s dobrým dezénom a správnym hustením, správne nastavené a výkonné svetlá, funkčné stierače… Samozrejme, súhlasím.

No teraz ponúknem rady, ktoré nestoja vôbec nič a urobia ohromný rozdiel!

Základné pravidlo: Ponáhľajte sa pomalšie a venujte sa jazde!

 

1. Keď po dlhšej dobe sucha začína pršať, cesta dokáže byť veľmi šmykľavá.

Pre letné pneumatiky takmer ako pri námraze v zime! Prečo? Zmiešaním vody s prachom na asfalte vznikne mazľavý povrch. To platí približne prvých 10-15 minút dažďa. Keď už prší dlho, situácia sa podstatne zlepší, lebo voda povrch spláchne a adhézia vzrastie.

2. Skontrolujte filter vetrania.

Nech nie je zanesený. Inak hrozí rosenie okien a zlá viditeľnosť. Klimatizácia je skvelá vec nie len pre leto a horúčavy. Ak funguje správne rosenie okien je prakticky nemožné.

3. Prakticky všetky autá dnes majú ABS.

Ak treba prudko brzdiť, neváhajte, nebojte sa a dupnite na brzdu (so stlačenou spojkou pre manuálne prevodovky). Aj keď nie je auto všetkými štyrmi kolesami na rovnakom povrchu, nie je dôvod na obavy. O všetko sa postará elektronika, auto ostane smerovo stabilné. Ak ste doposiaľ ABS na suchom/mokrom povrchu neaktivovali, určite si to vyskúšajte. Je to celkom zábava, hlavne keď v aute sedia iní, ktorí to nečakajú. Ubezpečte sa však, že sú pripútaní…

4. V hmle znížte rýchlosť.

Niektorí ľudia podvedome zrýchľujú. Hmla vytvára optickú ilúziu, že idú pomaly a začnú pridávať. Práve naopak, keď dobre nevidno, choďte pomalšie.

5. V daždi a hmle majte vždy zapnuté skutočné svetlá.

Nestačí len DRL denné svietenie. Hlavne ak vaše auto nesvieti pri denných svetlách aj zadnými lampami. Mnohé moderné autá majú denné svetenie navyše vyriešené len zapnutými prednými svetlami a vzadu je úplna tma. Aj keď sa zdá, že bez svetiel vidíte lepšie, je dôležité, aby sme boli pre ostatných „videní“. Hmlovky používajte správne, hlavne tie zadné dokážu otravovať vodičov za vami. Nepoužívajte diaľkové svetlá, všetko zhoršujú.

6. Hmlovky používajte len nevyhnutne.

Predné viditeľnosť v rýchlostiach nad 50 km/h nezlepšia, lebo tam kam sa má vodič pozerať vo vyšších rýchlostiach nedosvietia. Tie zadné zas dokážu otravovať tých za vami. Nechávajte ich svietiť potom ako ich bolo treba použiť. Keď nie ste v kolóne poslední, vypnite ich tiež. V hmle nepoužívajte diaľkové svetlá, všetko zhoršujú.

7. Jazdite s odstupom!

Mnohí majú tendenciu sa v hmle alebo v daždivej noci za niekoho „zavesiť“. To je veľmi zlé. Čo, ak auto pred vami zíde z vozovky? Čo, ak narazí do stojaceho auta pred ním? Čo ak nezvládnie riadenie a dostane šmyk, alebo len prudko zabrzdí? V zhoršených poveternostných podmienkach si udržujte minimálny odstup 3 – 4 sekundy.

8. Ak je hmla veľmi hustá, mnohí sa rozhodnú zastaviť.

To je v poriadku, ak to neurobíte uprostred cesty ktoru ste šli. Snažte sa zastaviť nie len na krajnici, ale celom mimo cesty na bezpečnom mieste (parkovisko, odpočívadlo, bočná cesta…). Keď situácia prinútila na danom mieste zastaviť vás, je veľmi pravdepodobné, že podobne sa bude správať aj ďalší vodič. Vytvorte preto bezpečný priestor.

9. Dajte si pozor na zhnité lístie/blato na kraji cesty.

Sú mimoriadne šmykľavé a nedžia stopu. Ak už na nich treba brzdiť, neváhajte a tlačte pedál brzdy do podlahy. O ostatné sa postará systém ABS.

Marian ČABÁK

inštruktor školy šmyku SuperDRIVE

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár