Rozprávky o dopravných značkách (recenzia)

barbora 1

Do rúk sa nám dostalo nové, piate vydanie knižky pre deti s názvom Rozprávky o dopravných značkách, ktorú vydalo Materské centrum Bublinka. Autorom je Peter Stoličný a o ilustrácie sa postarala akademická maliarka Viera Kardelisová.

Každú z dvadsiatich rozprávok tvorí príbeh viažúci sa na nejakú dopravnú značku. Ich výber oceňujeme, nechýba žiadna dôležitá značka. V rámci deja príbehu autor objasňuje základné pravidlá cestnej premávky, ktoré sa tej-ktorej značky týkajú. Deti sa okrem iného dozvedia aj to, že dopravné značky sú veľmi dôležité pre bezpečnosť všetkých a nesmú sa poškodzovať a neslúžia na hranie.

Okrem vtipného a originálneho obsahu nás zaujali mená hlavných (ľudských) postáv, ktoré sú rýdzo slovenské (veľmi osviežujúce popri všetkých tých Hannah Montana a pod.) a vystihujú povolanie alebo charakter. Hlavnými postavami však nie sú len ľudia, ale i zvieratá (múdry medveď Bonifác, pyšný jeleň), ale najmä dopravné značky. Tie majú dobré i zlé vlastnosti, napríklad značka Hlavná cesta je namyslená a presvedčená o tom, že je najkrajšia a najdôležitejšia zo všetkých.

Knižka je určená pre predškolákov a školákov, podľa nášho názoru je text niektorých rozprávok pre deti v predškolskom veku trochu zložitý. Tu sa vytvára priestor pre rodičov, ktorí môžu dieťaťu pomôcť pochopiť význam neznámych slov.

Nielen najmenších určite zaujmú úžasné, pestrofarebné obrázky. Každá rozprávka má svoj vlastný a ilustrácie vystihujú pointu príbehu. Páči sa nám aj to, že každá rozprávka začína ilustráciou, potom nasleduje text a na záver je obrázok dopravnej značky, ku ktorej sa viaže, s číslom a presným názvom značky.

Súčasťou knihy je aj kvíz, v rámci ktorého si deti aj s rodičmi môžu overiť nadobudnuté znalosti a tiež hádanka s omaľovánkou.

Na záver sa patrí spomenúť tých, ktorý finančne prispeli na vydanie tejto pútavej a poučnej knižky – Volkswagen Slovakia, Nadácia Volkswagen Slovakia a Anasoft.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár