Povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel

barbora 8

Foto: www.sxc.hu

Čochvíľa začneme byť bombardovaní reklamami na povinné zmluvné poistenie. Kvôli čomu každoročne tento „humbuk“ väčšina z nás absolvuje?

Opýtali sme sa p. Heleny Motlovej zo spoločnosti OVB niekoľko základných otázok na túto tému:

1. Čo robiť, ak chcem dosiahnuť nižšie (resp. nechcem vyššie) poistné, ako minulý rok?

Najlepšie je nemať nehodu, teda mať bezškodový priebeh, potom sa poistné v ďalšom roku znižuje.

Výšku poistného (cenu poistenia) ovplyvňuje veľkosť mesta, v ktorom žijete (vačšie/krajské mestá sú rizikovejšie, teda aj poistné je vyššie) a vek (zvyčajne je rozhodujúcim vek 26-27 rokov, pre vodičov od veku 26-27 rokov sú nižšie poistky, pretože mladí vodiči sú najrizikovejšou skupinou).

2. Má teda zmysel meniť poisťovňu, ak chcem nižšie poistné?

Áno, niekedy sa dá ušetriť 40 – 100 Eur ročne.

3. Ako postupovať pri vypovedaní zmluvy, na čo si treba dať pozor?

Výpoveď zmluvy PZP musí byť vždy podaná písomne (telefonicky nestačí – telefonická výpoveď nie je akceptovaná). Je potrebné výpoveď doručiť do poisťovne najneskôr 6 týždňov pred výročím začiatku poistnej zmluvy. Buď osobne do poisťovne – v tomto prípade mať so sebou aj kópiu výpovede a nechať si na nej potvrdiť dátum prevzatia výpovede. Druhým spôsobom je poslať výpoveď doporučene poštou – opäť máte doklad o zaslaní výpovede.

4. A čo sa stane s bonusom za bezškodový priebeh, keď zmením poisťovňu?

Nemajte obavy, že oň prídete. Bonus za bezškodovosť vám uzná nová poisťovňa na základe tzv. zápočtového listu z predchádzajúcej poisťovne. Ak vám ho nestihnú vystaviť, väčšinou stačí podpísať v novej poisťovni čestné prehlásenie o tom, že ste nemali nehodu.

5. Ak mám viacero ponúk na nižššie poistné, podľa čoho si mám vybrať? Na čo si treba dávať pozor pred podpisom (novej) zmluvy, napríklad výška krytia a pod.?

Treba sa orientovať podľa histórie a veľkosti spoločnosti. Ak máte známych, ktorí už nahlasovali a riešili poistnú udalosť cez PZP, popýtajte sa ich, ako boli spokojní.

Čo sa týka výšky krytia, u PZP sú stanovené zákonné limity 2,5 mil. Eur za škodu na zdraví, 0,7 mil. Eur za škodu na majetku.

A je to v podstate jedno do akej výšky PZP kryje škody – keďže z poistky sa hradí cudzia škoda, nie vaša (na rozdiel od havarijného poistenia, z ktorého sa hradí škoda na vašom aute a zdraví).

Je dobré si overiť, či poistenie v rámci PZP platí len na území Slovenska a okolitých štátov alebo na území celej Európy.

6. Ako to vlastne je s benefitmi v rámci PZP, ktoré poisťovne ponúkajú? Napr. také asistenčné služby nie vždy fungujú, tak ako sľubujú…

To takisto záleží od poisťovne – väčšie poisťovne by si nemali dovoliť nemať fungujúcu asistenčnú službu. Novšie spoločnosti s tým nemajú toľko skúseností a môže sa stať, že to v nejakom prípade zlyhá, obzvlášť v zahraničí.

7. Keď sa stane nehoda, ako treba postupovať?

V aute by ste mali mať uloženú správu o nehode (stiahnite si tu: https://www.netfinancie.sk/dokumenty/sprava_o_nehode.pdf ). To treba vyplniť a dať podpísať druhému účastníkovi nehody (originál ostane vám, kópia je pre druhú stranu).

Pri škode nad 3 990 eur, poškodení verejnoprospešného zariadenia (napr. zvodidlá, stĺpy,…) alebo pri zranení osoby je nutné volať políciu. Políciu volajte aj keď sa neviete dohodnúť o tom, kto haváriu zavinil.

Poistnú udalosť treba čo najskôr nahlásiť v poistovni, ktorá vás potom bude ďalej navigovať. Dajú vám kontakt na obhliadkára, s ktorým si dohodnete termín a miesto obhliadky.

Treba sa rozhodnuť, resp. dohodnúť s druhým účastníkom nehody, z ktorej poistky to pôjde, či z vašej havarijnej alebo z jeho PZP. Pri PZP sa nekryje plná výška škody, ale len časová hodnota súčiastok (suma opravy mínus amortizácia náhradných dielov).

 

Ďakujeme za rozhovor.

 

Ak máte k tejto téme ďalšie otázky, obráťte sa na p. Helenu Motlovú, obchodnú vedúcu OVB, Zelená 8, 811 01 Bratislava, telefón: +421 903 424 267, mail: helena.motlova@ovbmail.cz.

  Helena Motlová pôsobí 7 rokov v spoločnosti OVB, která pôsobí na evrópskom trhu už od roku 1970. V 14 evrópských krajinách sa stará o viac ako 2,8 milióna privátnych i korporátnych klientov. Poskytuje profesionálne finančné služby a kladie pri tom dôraz na individuálny prístup, ktorý je základom pro budovanie dlhodobých a kvalitných vzťahov s klientmi. Už 40 rokov zbiera skúsenosti, aby mohla poradiť svojim klientom. Sleduje finančný trh a vyberá produkty, ktoré sú ideálne práve pre nich.
  Na slovenskom trhu svoje služby ponúk od roku 1993 ako dcérska spoločnosť nemeckej OVB Holding AG. V současnej dobe sa staráme o viac ako 750 tisíc klientov. Klientom je k dispozícii celoregionálna sieť kvalifikovaných finančných konzultantov.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Nikdy sa nespoliehajte len na poisťovňu ktorú máte na ulici. Informujte sa každý rok na možnosti nového poistného a možno získate najlacnejšie PZP a rovnaké krytie. Ak budete iba čakať, nižšiu cenu nedostanete určite…

 2. Na poistnom sa dá ušetriť veľa. Stačí si porovnať ponuky poisťovní a tie rozdiely su fakt obrovské. Ja som ušetril na PZP okolo 80Eur!

  Využil som modernú formu,poistenie cez net, som veľmi spokojný. Možno pomôžem aj niekomu ďalšiemu:

  http://www.skcredit.sk

  1. to si robis srandu to vyzera ako keby programovalo vcera vecer dieta ale nevadi, treba si vybrat, to comu clovek doveruje, je dobre mat toho na vyber viac.

 3. Ahojte, super clanok, dakujeme za info a pripomienku, ze je tu znova ten hekticky cas smile

   

  Pripajam uzitocny link na stranku http://www.superpoistenie.sk

  Je tam porovnanie vsetkych poistovni, ktore ponukaju PZP. Staci vyplnit formular a vypocita to ceny od vsetkych poistovni pre konkretnu osobu a jeho auto.

  Je tam kopec dalsich uzitocnych rad, da sa tam vygenerovat vypoved zmluvy pre konkretny pripad, atd. My sme si cez to poistili auta cela rodinka, bez problemov uz par rokov.

 4. Váš komentár vieťe mi niekto poradiť keť mam auto z česka a samozrejme česke ešpezet či by som mohla zaplaťiť poistne aj na slovensu? dakujem

  1. Ahoj, svokor to mal podobne(rakuske auto) a co si pamatam, tak sa to nedalo. Musis mat povinnu poistku v tom state, kde je auto registrovane.

Pridaj komentár