Predstavujeme vám dvojičky od FORDa

barbora 0

Po premiérach vynovených modelov FIESTA v minulom roku, či FOCUS začiatkom tohto roka, prichádza FORD s novou generáciou dvoch rodinných modelov – S-MAXu a GALAXY.

Tieto dvojičky, vyrábané na rovnakej platforme v belgickom Genku, sa líšia cieľovou skupinou, pre ktorú sú určené: S-MAX pre športovo založené rodinky a priestrannejšia a elegantnejšia GALAXY pre náročnejšiu klientelu, prípadne ako reprezentatívnejší mikrobus pre firemné účely.

Okrem výrazného faceliftu, odrážajúceho súčasné módne trendy (tzv. kinetický dizajn), prešli oba modely i značnými technickými inováciami. Prezentované S-MAX a GALAXY boli doslovne „výstavnou skiňou“ najčerstvejších noviniek FORDa.

 

Podľa slov aktuálneho prezidenta Summit Motors Slovakia, pána Isao Sekiguchi sú oba modely dôkazom toho, aké výrazné zmeny podstúpil FORD v poslednom období, predovšetkým v technike.

 

 

Zmeny exteriéru i v interiéri

Väčšími zmenami prešiel S-MAX – aby sa podčiarkol jeho športový charakter, dizajnéri zvýraznili prednú masku väčšou tlamou, pridali falošné výduchy v predných blatníkoch a kruhové hmlovky. Chrómové lišty okolo mriežky chladiča a po obvode bočných skiel dopĺňajú dynamický vzhľad. Ďalším vylepšením sú LED diódy plniace úlohu stretávacích svetiel, umiestnené v prednom nárazníku.

GALAXY pôsobí jemnejšie a elegantnejšie – rovnako pribudli chrómové doplnky na prednej maske a na boku karosérie, denné LED svetlá sú umiestnené len vzadu.

Ďalším módnym trendom je panoramatická strecha. Ford k nej ponúka elektrické slnečné clony – môžete sa sami rozhodnúť, koľko svetla pustíte dovnútra.

Pri navrhovaní nových interiérov oboch modelov bol kľúčový ozajstný dôraz na detail a vysokokvalitné vyhotovenie. V interiéri pribudla stropná konzola, v ktorej sme objavili odkladaciu schránku (vojde do nej papier formátu A5), držiak na slnečné okuliare a najmä flexibilné prídavné spätné zrkadlo, ktoré zabezpečuje výhľad na deti v druhom a treťom rade sedadiel.

Milovníkov hudby poteší voliteľný audiosystém Premium Sound, ktorý obsahuje osemkanálový zosilňovač s celkovým výkonom 265 wattov, vylepšený reproduktorový systém zahŕňajúci prídavné stredové reproduktory v strede palubnej dosky a veľký sub-woofer umiestnený za ľavým predným sedadlom.

Ďalším novým prvkom voliteľnej výbavy je Program Individual. Ak máte radi veci po svojom a chcete sa odlíšiť, môžete si prispôsobiť auto na mieru vďaka rôznym dizajnovým prvkom (pre interiér i exteriér).

 

Priestor

Aké by to bolo rodinné auto bez flexibilného interiéru? Na zadné sedadlá S-MAXu i GALAXY sa pohodlne vojdú tri detské autosedačky. Ford Fold Flat System (FFS) umožňuje, že sedadlá v druhom rade je možné individuálne posúvať vpred a vzad. Všetky sedadlá v druhom a treťom rade majú polohovateľnú chrbtovú opierku a je ich možné sklopiť do úplnej roviny. Prístup do tretieho radu sedadiel však nie je taký pohodlný ako v autách, ktoré majú posuvné zadné dvere.

Batožinový priestor ponúka mnoho možností pre využitie priestoru, pri použití tretieho radu sedadiel je však pomerne obmedzený. Ford ponúka množstvo doplnkov aj do batožinového priestoru – napr. sada Activity Kit okrem iného obsahuje interiérový nosič bicykla. Galaxy má už v základnej výbave integrované strešné koľajničky.

 

 

Nové motory

Najnovší zážihový motor reflektuje súčasné smerovanie k hospodárnosti a ekologickejšej prevádzke automobilov. Ford EcoBoost SCTi prináša zníženie spotreby paliva a tým aj emisií, no zároveň umožňuje vyšší výkon a širší rozsah krútiaceho momentu. Dvojlitrový agregát má výkon 149 kW (203 koní) pri kombinovanej spotrebe 8,1 l/100 km. Hodnota emisií CO2 je o 20% nižšia (189 g/km).

Dieselové motory Ford Duratorq dosahujú vďaka najmodernejším technológiám vyšší výkon a nížšiu spotrebu. Napríklad nová verzia s výkonom 120 kW je tichá a kultivovaná. Hodnota emisií v kombinácii s manuálnou prevodovkou je 152 g/km, v kombinácii s automatickou prevodovkou PowerShift 159 g/km.

Automatická prevodovka Ford PowerShift

je ďalšou technickou novinkou od FORDa. Ide o modernú šesťstupňovú automatickú prevodovku, ktorá v porovnaní s klasickou automatickou prevodovkou poskytuje plynulejšie radenie a úspornejšiu jazdu. Ponúka aj športový režim, v rámci ktorého môžete radiť manuálne, bez použitia spojkového pedála.

 

 

Nové bezpečnostné prvky

V oblasti bezpečnosti je noviniek hneď niekoľko:

  • Elektricky ovládaná detská poistka – jedným tlačidlom zabezpečíte zablokovanie zadných dverí a okien.
  • Systém kontroly mŕtveho uhla BLIS – ak sa v oblasti mŕtveho uhla spätných zrkadiel objaví iné vozidlo, systém vás na to upozorní varovným svetlom umiestneným priamo na spätnom zrkadle. Ako to funguje? Pozrite si video:
  • Nastaviteľný obmedzovač rýchlosti ASLD – je dodávaný ako súčasť tempomatu. Jeho cieľom je pomôcť vodičovi predchádzať nechcenému prekročeniu rýchlosti. Pomocou rozšíreného ovládacieho rozhrania tempomatu si na volante môžete nastaviť limit (od 30 do 180 km/hod).
  • Ford EasyFuel – tento systém má Ford patentovaný. Funguje na jednoduchom princípe: hrdlo nádrže je vytvorené tak, aby doň vošla len tá správna tankovacia pištoľ. Z môjho pohľadu to je vec veľmi praktická, pretože ak jazdíte na viacerých autách s rôznymi motormi, ľahko sa vám môže stať, že sa pri tankovaní pomýlite. Mne už sa to podarilo 😀 Okrem toho viečko nádrže nemusíte nijako odomykať ani otvárať zvnútra auta.
  • Monitorovací systém tlaku v pneumatikách (TPMS) – nedostatočný tlak v pneumatikách je jednak nebezpečný, pretože zhoršuje jazdné a brzdné vlastnosti vozidla a zvyšuje opotrebovanie pneumatík. TPMS vás v prípade poklesu tlaku v pneumatikách varuje (dostanete za príplatok)

Ceny

FORD si je vedomý toho, že v segmente lacných vozidiel konkurovať nemôže, preto pri nových modeloch stavil na kvalitu a možnosť odlíšiť sa. Preto sú ceny oboch nových modelov pomerne vysoké.

V súčasnosti FORD ponúka oba nové modely v limitovanej edícii X (v ponuke len s dieselovým motorom 2,0 TDCi Duratorq, 140 koní):

Nový S-MAX, 5 miestna verzia, Trend X (nižšia výbava) za 26 550 EUR

Nový S-MAX, 5 miestna verzia, Titanium X (vyššia výbava) za 29 870 EUR

Nový S-MAX, 7 miestna verzia, Trend X (nižšia výbava) za 27 690 EUR

Nový S-MAX, 7 miestna verzia, Titanium X (vyššia výbava) za 31 010 EUR

Nový Galaxy, 7 miestna verzia, Trend X (nižšia výbava) za 28 870 EUR

Nový Galaxy, 7 miestna verzia, Titanium X (vyššia výbava) za 33 180EUR

 

Skúšobná jazda

V rámci prezentácie som mala možnosť otestovať si Galaxy (diesel) aj v rámci jazdy. Aj keď bežne jazdím na menšom vozidle, ani raz som nemala pocit, že šoférujem také veľké auto. Výborný výhľad von, skvelé radenie a pohodlné sedenie mi pomohli aj pri cúvaní. Dieselový motor bol veľmi kultivovaný a odolával aj môjmu neistému radeniu (zniesol aj päťku v sérii zákrut :)). Podvozok je štandardne fordovský (rozumej sedí úžasne), nerovnosti a početné výmoly takmer necítiť.

Za bonbónik považujem elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou (pamäť na 4 rôzne nastavenia) – možné objednať si za príplatok. Ak sa teda pri šoférovaní auta striedate s partnerom, po nasadnutí stlačíte len svoje čísielko a sedadlo sa vám nastaví do vašej obľúbenej polohy.

Verím, že sa s jedným z dvojičiek ešte stretneme v plnohodnotnom autoteste a budem vám môcť poskytnúť detailnejšie informácie.

Zdroj a foto: Summit Motors Slovakia/PR FORD

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár