Aj keď leto 2014 zatiaľ ani zďaleka nie je tak horúce ako to minulé, klíma nám už dosť často beží nielen v práci a doma, no hlavne v aute. Samozrejme, pre niektorých je taká škodlivá, že ju nemôžu používať vôbec. Lebo im po pár hodinách strávených v klimatizovanom priestore hrozí prechladnutie. No práve to sa môže stať aj tým, ktorí si myslia, že s klímou nemajú žiadne problémy a môžu sa s ňou ochladiť kedykoľvek a akokoľvek.
No úprimne, kto z nás by chcel dovolenku preležať doma chorý v posteli. Už teraz sa na ňu tešíte. V pláne je kúpanie a vodné športy, objavovanie nových miest a spoznávanie nových ľudí. Práve preto by sme klímu nemali vôbec podceňovať.
Viete klímu používať zdravo a správne, či už doma, v práci alebo v aute?
Doma si ju môžete regulovať sami. Na pracovisku je potrebné sa dohodnúť s kolegami a preto je dobré vedieť im vysvetliť čo a ako. No a pokiaľ ste v aute, mnohí seba aj posádku vystavujú doslova šokovej terapii.
Letné teploty nad 30°C robia z auta objekt, v ktorom je slušne cez 40°C. Je jedno akej farby auto máte. Samozrejme, čím tmavšie, tým je to horšie.
Ideálne riešenie je, podľa mnohých, klíma na minimálnu teplotu. Áno, ale len na pár minút. Vnútro auta treba rýchlo vychladiť a hneď klímu nastaviť správne. Inak je zdraviu nebezpečná! Naše telo nie je pripravené na dlhodobé tepelné šoky. Rozdiely v teplote väčšie než +/- 10°C nemusí slabší organizmus zvládnuť. Časté striedanie teplého a chladného prostredia sa podpisuje aj na dlhodobom zdraví jedincov so silnou imunitou. Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní je fajn. Ale nie spôsobom chladničky – čím viac je vonku, tým menej mám vnútri.
Ako klímu nastaviť optimálne pre náš organizmus?
Ak sa budete držať pravidla max. o 5-7 stupňov menej, minimalizujete riziko teplotného šoku organizmu. A rovnako aj prechladnutie celého tela či niektorých svalov.
Autá väčšinou majú možnosť nastaviť klímu v rozahu 16 – 28°C. No nie je pravda, že teploty nad 21°C sú určené len na rozmrazenie okien a zohrievanie interiéru v zime.
Rozdiel v teplote by mal byť o max 5-7°C nižší vnútri, ako je aktuálna teplota vonku. Možno neveríte, že teplota bude pre vás takto dostatočne vyhovujúca. Skúste to a zistíte, že vzduch z vetrákov bude stále dosť chladný, no nie ľadový. Ak chcete v aute s automatickou klímou nastaviť teplotu na laboratórnych 21°C, vzduch z vetrákov nebude mať ani 17°C, čiže bude mimoriadne studený.
Aj v lete má zmysel nastaviť si klímu na 25 – 28°C.
Letá už nebývajú ako kedysi. Veľmi rýchlo nám vonkajšia teplota vie vyskočiť na 30 – 35°C.
Zmenu prístupu k jej nastaveniu oceníte nie len vy, ale aj vaše deti , prípadne zvieratká, ktoré so sebou vozíte. Používajte klímu správne. Nerobte si z auta chladničku a neohrozujte zdravie seba a svojich spolucestujúcich…
>>> Ako často treba čistiť klímu v aute?
Post Views: 80
Loading...