Kedy začať prezúvať na letné pneumatiky?

barbora 2

Zimné pneumatiky fungujú tak ako majú do teploty +7°C. Pri vyšších teplotách sa predlžuje brzdná dráha a znižuje sa ich smerová stabilita – inými slovami nedržia v zákrutách tak ako by mali. Obozretní by mali byť najmä obyvatelia severnejších častí Slovnska. Aj keď už teploty cez deň dosahujú túto hodnotu, v noci môže teplota klesnúť k nule. S prezúvaním sa teda ešte neponáhľajte.

Môžete sa však vopred pripraviť.

Ak nemáte overený autoservis/pneuservis, popýtajte sa svojich známych alebo sa rozhliadnite vo svojom okolí – určite na nejaký cestou z práce, školy alebo nákupov narazíte. Počas prezúvacej sezóny totiž býva v pneuservisoch nával a môže sa vám stať, že vás objednajú aj o týždeň neskôr.

Nákup letných pneumatík

Ak vaše letné pneumatiky už doslúžili, alebo ste kúpili nové auto so zimnými pneumatikami, budete si musieť zaobstarať nové. Ako na to?

  • v technickom preukaze si pozrite základný rozmer pneumatík 

príklad: 195/50 R 15

195 = šírka pneumatiky/50 = výška pneumatiky, R 15 = priemer pneumatiky

 

  • väčšina pneuservisov vám objedná pneumatiky podľa vašich požiadaviek, vyhnete sa tak starostiam s nákupom a prevozom pneumatík do servisu.
  • ak si chcete kúpiť pneumatiky sami, spravte si prehľad o cenách na internete a/alebo navštívte špecializovanú predajňu.
  • ak máte čas porovnať si ponuky, prezrite si aj e-shopy, ktoré často ponúkajú rôzne akcie.

Má zmysel kupovať protektory?

Protektor je obnovená pneumatika, ktorá umožňuje predĺžiť úžitkové vlastnosti ojazdenej pneumatiky. V podstate ide o recykláciu starej pneumatiky. Protektory sa vyrábajú tak, že zo starej pneumatiky (po dôkladnej kontole poškodenia a stavu) je obrúsený starý dezén a bočné popisy a následne sa nanesie nový kaučukový materiál. Do neho sa vlisuje nový dezén a pneumatika sa opäť skontroluje.

Z protektoru však nikdy nebude nová pneumatika. Protektory by sa mali používať len v núdzových prípadoch, resp. vtedy, ak jazdíte naozaj zriedka a nie dennodenne. Prečo? Ak kúpite 4 protektory rovnakého rozmeru, môže sa stať, že ich vnútorná konštrukcia nebude rovnaká a každý sa pri jazde bude správať trochu inak.

Aj keď nízka cena protektorov je pre mnohých lákavá a solídni výrobcovia protektorov poskytujú záruku, treba si uvedomiť, že pneumatika je to jediné, čo auto spája s vozovkou. Ak máte nekvalitné, alebo opotrebované pneumatiky, všetky bezpečnostné systémy vášho auta (ako ABS, ASR a EBD) sú v podstate zbytočné.

Ako skladovať zimné pneumatiky?

Ak váš pneuservis neponúka možnosť uskladnenia zimných pneumatík, budete ich musieť skladovať doma/v garáži/pivnici. Aby sa predĺžila ich životnosť, odporúča sa zbaviť ich nečistôt a jednotlivo ich zabaliť do igelitových vriec – guma sa tak zbytočne nevysušuje.

 

Fotozdroj: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, aké máte prosím skúsenosti s týmito letnými pneumatikami? mikona.sk/semperit-comfort-life-2-175-70-r13-82-t-letne-2/ Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár