Auto novinkyAuto novinky

Kedy musia mať autá zimné pneumatiky - Rakúsko, Poľsko, Česko, Maďarsko

 redakcia   29.09.2022   1

Zimné pneumatiky nám chodia po rozume, len čo sa na jeseň trochu ochladí.

Zimné pneumatiky - kedy sú povinné?

Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu - teda vyslovene konkrétny termín, dokedy vymeniť letné pneumatiky za zimné, stanovený nie je. Musíme sledovať počasie, aby nás nezastihlo nepripravených (ako cestárov :)

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič motorového vozidla povinný zabezpečiť, aby mal obuté zimné pneumatiky, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude s motorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Pre nákladné autá nad 3,5 tony platí táto povinnosť od 15. novembra do 31. marca.

Viac o pravidlách na slovenských cestách v článku: Kedy prezuť auto do zimného outfitu »»»

Zimné pneumatiky v susedných štátoch

Legislatíva okolitých štátov sa stavia k povinnosti používania zimných pneumatík rôzne. Povinné sú v Českej republike a v Rakúsku. V Maďarsku a Poľsku táto povinnosť neexistuje.

Zimné pneumatiky
shutterstock

 

Napriek tomu Vám však prezutie na zimné odporúčame kvôli bezpečnosti. A navyše, ak by ste v zahraničí spôsobili poistnú udalosť, poisťovňa Vám môže zamietnuť poistné plnenie a škody budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.

 

Rakúsko: povinné zimné pneumatiky od 1.11. do 15.4.

 

Vodiči v Rakúsku sú povinní používať od 1. novembra do 15. apríla zimné pneumatiky v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, snehovej kaše alebo ľadu.

Náhla zmena počasia vodiča neospravedlňuje, nakoľko je povinný sledovať predpoveď počasia, a predvídať zmeny poveternostnej situácie. To platí aj pri plánovaní cestovania z nižšie položených oblastí do hôr.

Aké zimné pneumatiky v Rakúsku (vek pneumatík)

  • za zimné pneumatiky sa považujú aj tie s označením „M+S“ („M.S.“ alebo „M&S“),
  • zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu menej ako 4 mm sú pri kontrole považované za letné - ak niekto jazdí na starších zimných pneumatikách s menšou hrúbkou dezénu, nemusí to stačiť

Alternatívou môže byť použitie letných pneumatík so snehovými reťazami, a to najmenej na dvoch poháňaných kolesách. Táto možnosť je však možná iba pri súvislej a dostatočne hrubej vrstve snehovej pokrývky na vozovke.

Snehové reťaze

V prípade, že vodič v zimnom období používa letné pneumatiky, mal by mať vo výbave vozidla minimálne jeden pár funkčných snehových reťazí.

Jedná sa však len o odporúčanie, nie o povinnosť, takže vodič nemôže byť pokutovaný, ak reťaze vo výbave nemá a vozovka je suchá... Je však povinný si ich nasadiť ak sa počasie zhorší – a teda prakticky ich musí vo vozidle mať.

Pokuty za zimné pneumatiky

V prípade nedodržania vyššie uvedených predpisov hrozí vodičovi pokuta vo výške 60 eur, ak by ohrozil ostatných vodičov, až 5000 EUR. 

Ak spôsobí vodič s letnými pneumatikami v zime nehodu, poisťovňa môže odmietnuť pokryť vzniknuté škody v plnej výške, pokiaľ bude uznané, že zimné pneumatiky mohli nehode zabrániť.

 

Povinné zimné pneumatiky - Česká Republika (1.11. - 31.3.)

 

 

V ČR platí povinnosť použitia zimných pneumatík od 1. novembra do 31. marca.

Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm a musia byť obuté na všetkých kolesách. 

 

Maďarsko

V Maďarsku neexistuje všeobecná povinnosť používania zimných pneumatík, ALE súčasťou povinnej výbavy v zime sú snehové reťaze. Ak ich nemáte, môžu Vás na hraniciach otočiť.

 

Poľsko

V Poľsku nie je povinnosťou mať obuté zimné pneumatiky, no vzhľadom na polohu tejto krajiny použitie zimných pneumatík odporúčame.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised