Kedy prezuť zimné pneumatiky? Čo hovorí zákon o cestnej premávke?

redakcia 1

Jeseň prináša aj nižšie teploty, s blížiacimi Dušičkami sa už mnohí vodiči poberú do servisov na výmenu pneumatík za zimné.

Dokedy je to na vašom uvážení a kedy je to povinnosť?

Zimné pneumatiky – pravidlá na Slovensku

Zimné pneumatiky
Pexels

Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu.

Konkrétny termín, v ktorom treba mať prezuté zimné pneumatiky, na rozdiel od našich rakúskych a českých susedov, zákonom stanovený nie je (resp. obdobie 15.11. – 31.3. platí iba pre vybrané kategórie vozidiel s označením M2, M3, N2 a N3).

Všetko teda závisí od počasia na cestách.

Ak cestujete do zahraničia, možno vás zaujíma tiež: Ako je to u našich susedov? Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Česko »»».

Povinné zimné pneumatiky – legislatíva

Osobitosti premávky v zimnom období upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov. Konkrétne ustanovenia týkajúce sa povinnosti zimných pneumatík nájdeme v § 38.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1, môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S.“

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Povinnosť mať prezuté zimné pneumatiky neplatí:

a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

b) pre terénne motorové vozidlo,

c) pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

Zimné pneumatiky
Pexels

 

Povinnosť je na vodičovi

Každý vodič motorového vozidla musí sledovať počasie a predvídať, že v zime môže občas aj nasnežiť 🙂

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič motorového vozidla povinný zabezpečiť splnenie podmienky zimných pneumatík, „ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude s motorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.“

Ešte je možno dobré pripomenúť, že podľa zákona je „vodič vozidla pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.“

Kedy prezuť zimné pneumatiky?

Ako sa vonku zjesenieva a vy ešte nemáte prezuté, objednajte sa na prezutie a skontrolujte si zimné pneumatiky. Ideálny čas na výmenu pneumatík je vtedy, ak je priemerná teplota pod 7ºC tri dni po sebe.

Z hľadiska bezpečnosti pri zimných pneumatikách platí pravidlo 4x4x4. Prezuť treba všetky 4 kolesá, dezén musí byť min. 4 mm a na jedných zimných pneumatikách jazdiť maximálne 4 roky. 

Všetko dôležité, čo je k tejto téme treba vedieť »»» AKO SI SKONTROLOVAŤ HĹBKU DEZÉNU.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. v oktobri som si z ačiek kupila nové auto a už bolo prezuté na zimné gumy, takže znovu ho budem prezuvat cca v aprili, samozrejme podla počasia

Pridaj komentár