Česká Benzina sa po 30. rokoch vracia na Slovensko

ts 0

Benzina, najväčšia sieť čerpacích staníc v Českej republike, vstupuje na slovenský trh. Svoju prvú čerpaciu stanicu na Slovensku plánuje otvoriť v Malackách blízko slovensko-českých hraníc na jar tohto roka. Následnú expanziu chce uskutočniť najmä v spolupráci s menšími prevádzkovateľmi čerpacích staníc a je otvorená aj akvizíciám väčších reťazcov.

 

Benzina sa na Slovensko vracia po viac než 30 rokoch.

Samotná značka vznikla už v roku 1953 vo vtedajšom Československu, keď ňou Ministerstvo chemického priemyslu nahradilo pôvodný názov Benzinol používaný pre čerpacie stanice od roku 1949, v ktorom došlo k znárodneniu a vytvoreniu jednej štátom ovládanej siete. V roku 1985 bola na Slovensku obnovená značka Benzinol.

Po roku 1989 prešla Benzina v rámci privatizácie do súkromných rúk a právo na používanie svojej značky na slovenskom trhu dočasne stratila. Teraz sa Benzina na Slovensko vracia ako líder českého trhu, na ktorom prevádzkuje 406 čerpacích staníc a podľa objemu predaných hmôt ovláda štvrtinu trhu.

„Slovenský trh je prirodzeným priestorom pre naše maloobchodné aktivity. K doterajšiemu veľkoobchodnému predaju palív na Slovensku tak pridávame aj maloobchodný predaj pohonných hmôt na čerpacích staniciach, ktoré ponesú logo Benzina,“ uvádza Tomasz Wiatrak, podpredseda predstavenstva zodpovedný za maloobchodné aktivity skupiny Unipetrol, do ktorej Benzina spadá. Unipetrol je jediným spracovateľom ropy v Českej republike a najväčším predajcom pohonných hmôt a patrí do nadnárodného petrolejárskeho koncernu PKN Orlen.

Do konca roka 10 staníc

„Investícia má dlhodobú povahu. Chceme ísť postupnými krokmi a sme presvedčení, že sa staneme jedným z významných hráčov na slovenskom trhu.Dosiahnutie úrovne 10 staníc do konca roka 2019 by bolo úspechom, ale dôležitejšie ako vysoké tempo rozvoja je pre nás dodržanie plánovaného obchodného modelu.“ Tomasz Wiatrak

Franšízy, aj akvizície

Benzina sa teda v prvej fáze zameria na oslovenie súčasných prevádzkovateľov čerpacích staníc. „Sme otvorení akvizíciám väčších či menších reťazcov a malým prevádzkovateľom ponúkame výhodnú spoluprácu na báze franšízy. Skúsenosti z českého trhu ukazujú, že na čerpacích staniciach, ktoré prešli pod značku legendárneho koníka, vzápätí významne vzrástol objem predaných pohonných hmôt i doplnkového sortimentu,“ uzatvára Tomasz Wiatrak.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár