Zmeny od 1. júla : Kedy ne/volať k dopravnej nehode policajtov

Slávka Boldocká 0

Patríte k vodičom, ktorí najmä pri parkovaní nemajú šťastie a občas si to odnesie aj cudzie auto? Ak ste doteraz museli čakať na príchod policajta, aby ste mohli spísať poistnú udalosť, od 1. júla tohto roku nastávajú v Zákone o cestnej premávke zmeny. Najnovšia novelizácia totiž prináša veľmi významnú zmenu. „Okrem iného, v paragrafe 64 stanovuje aj to, kedy je potrebné k nehode volať políciu,“ podotýka Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Spoločnosť je jedna z najväčších maklérskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.

shutterstock

Namiesto nehody škodová udalosť

Doposiaľ platilo, že ak škoda na vozidle či majetku neprekročí 3 990 eur, je považovaná za škodovú udalosť. Nad túto sumu však už išlo o dopravnú nehodu. „Pri škodovej udalosti pritom nie je nutné volať políciu, ak sa účastníci dohodli na vinníkovi, nikto nebol zranený či usmrtený, nedošlo k úniku nebezpečných vecí a žiadny z účastníkov nebol pod vplyvom omamných látok,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Od 1. júla 2022 však dochádza k zmene a síce akákoľvek udalosť, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode bez ohľadu na jej výšku, sa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť. „Uvedené však bude platiť len vtedy, ak sa jej účastníci dohodli na zavinení a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody,“ poukazuje odborník.

Rýchlejšie riešenie

Zmena definície výrazne ušetrí účastníkom nehody čas, keďže nebudú musieť čakať na príchod polície, a zároveň sa tak výrazne skráti blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky. „Od 1. júla 2022 sa tak už pri akomkoľvek strete alebo zrážke dvoch vozidiel netreba zaoberať predpokladanou výškou škody. Výhodou zmeny je, že určiť výšku škody na mieste je častokrát ťažké až nemožné,“ podotýka Pavol Michalec.

Samozrejme, predpokladom vzniku takejto škodovej udalosti je to, že sa účastníci dohodnú, kto je za nehodu zodpovedný. „Škodová udalosť sa rieši vyplnením správy o nehode aj bez prítomnosti polície. Ďalší postup riešia účastníci už priamo s poisťovňou vinníka,“ vysvetľuje.

Pozor však, ak bol pri tejto udalosti niekto zranený alebo usmrtený, niektorý z vodičov bol pod vplyvom alkoholu, drog alebo iných omamných látok, či došlo k úniku nebezpečných látok alebo sa poškodil verejný majetok vrátane cesty, vtedy je nevyhnutné zavolať políciu tak, ako doteraz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár