Za autolekárničku hrozí pokuta

Želmíra Habalová 2

Pred výletom či letnou dovolenkou sa odporúča skontrolovať stav autolekárničky. Je súčasťou povinnej výbavy auta a nesmie byť po dátume expirácie, inak vodičov čaká nepríjemná pokuta.

Lekárnička je súčasťou povinnej výbavy vozidla. Zdroj: HARTMANN-RICO

Zloženie autolekárničky stanovuje zákon (vyhláška MZ SR č. 143/2009 Z.z. ) a jej obsah je rozdelený do 4 samostatne balených modulov podľa účelu použitia:

  • Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
  • Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
  • Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
  • Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbo

Napriek identickému zloženiu sa autolekárničky rôznych výrobcov odlišujú cenou a kvalitou. Lacnejšie môžu obsahovať menej kvalitné nožnice, náplasti so slabšou priľnavosťou, obväzy s nižšou pevnosťou. Líšia sa aj kratšou lehotou použitia zdravotného materiálu a teda potreby jeho skoršej výmeny. Lekárničky s kvalitnejšou výbavou majú dobu použitia spravidla aspoň 48 mesiacov,“ vysvetlil Luděk Ogoun z HARTMANN – RICO (výrobca zdravotníckeho materiálu.

Lekárnička musí byť v špeciálnom obale

Od 1. augusta 2012 je povinnosťou každého vodiča mať autolekárničku v nepremokavom prachuvzdornom obale oranžovej farby na celom jej povrchu.

Ten musí byť odolný voči teplotným rozdielom v rozmedzí  -20 °C až +60 °C. Na lícnej strane obalu v jeho strede musí byť umiestený rovnoramenný biely kríž s určenou minimálnou veľkosťou. Musí byť slovne označená na čelnej strane obalu a aj na vnútornom letáku.

Expirácii podliehajú všetky 4 moduly okrem izotermickej fólie a nožníc. Zdroj: HARTMANN-RICO

 

Karta prvej pomoci je povinná

Povinnou súčasťou každej autolekárničky je tiež Karta prvej pomoci. Slúži ako rýchly a jednoduchý návod na poskytnutie prvej pomoci. Lekárničky, v ktorých sa dnes nenachádza, sú určite staršieho dáta ako najdlhšia doba expirácie a je potrebné ich nahradiť novými.

Ak je zdravotnícky materiál, resp. len jeden jej modul s uplynulým dátumom spotreby, celá lekárnička sa považuje za neplatnú.

Pokuta za chýbajúcu povinnú výbavu môže dosahnuť 50 eur.

V prípade expirácie nie je potrebné meniť lekárničku celú, postačuje zakúpiť v lekárni len expirovaný modul. Vo vozidle musí byť autolekárnička podľa predpisov krajiny, v ktorej je vozidlo registrované.

Vyhláška upravuje obsah lekárničky aj pre motocykle. Zohľadňujú sa obmedzené rozmery a jej výbava slúži len na základné predlekárske ošetrenie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Rozhodujúci je dátum na module. Ak je zdravotnícky materiál, resp. len jeden jej modul s uplynulým dátumom spotreby, celá lekárnička sa považuje za neplatnú, resp. výška pokuty je rovnaká ako pri exspirácii celej lekárničky. Moduly možno do lekárničky individuálne nakupovať a vymienať. Exspirácii nepodliehajú iba nožnice a izotermická fólia.

  2. tak pre rok 2016 platí doba platnosti expirácie dátumom expirácie uvedenom na krabici od autolekárničky alebo dátumom expirácie jedného z modulov, ako je to zo zákona presne? a za čo môžem byť pokutovaný za krabicu či za modul ? ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár