Od 1. júna začnú vydávať malé technické preukazy

webnoviny.sk 0

www.sxc.hu

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY)

Polícia sa od 1. júna vráti k starému princípu vydávania „malého technického preukazu auta“, teda osvedčenia o evidencii, ktoré majiteľ auta dostane spolu so súčasným tzv. „veľkým technickým preukazom“. „Mali sme v 99 percentách negatívne skúsenosti s týmto starým typom technického preukazu, ktorý sa už po jednom daždi často poškodil,“ uviedol minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej besede. Vydávaním nového technického preukazu v podobe polykarbonátovej karty zakončujú agendu výmeny dokladov, ktorú počas štvorročného obdobia robili. „Veľký technický preukaz zostane len pre domáci archív, ak bude chcieť ísť na kontrolu, alebo keď stratí malý technický preukaz,“ uviedol Kaliňák.

V malej polykarbonátovej karte budú základné údaje o vozidle a tie budú aj na čipe, ktoré karta obsahuje. Má viaclíniové ochranné prvky – ochrannú podtlač, irisovú tlač, pozitívny mikrotex (rozmerovo malé písmená tlačené v pozitívnom obraze, viditeľné len pri zväčšení, laserovo vygravírované VIN číslo auta v negatívnom obraze, UV grafiku, opticky variabilnú farbu potlače, reliéfny prvok s motívom pneumatiky a skratkou SVK a podobne. „Ak držiteľ príde o osvedčenie, ohlási to na najbližšom policajnom oddelení a to sa automaticky zablokuje,“ povedal

Majitelia áut, ktorí už majú vydaný technický preukaz, si ho nemusia dať vymeniť za nový. Ak tak však chcú urobiť, za poplatok šesť eur dostanú nový malý aj veľký preukaz.

Okrem karty zavedú od 1. júna ďalšiu novinku – na všetkých dopravných inšpektorátoch, oddeleniach dokladov a 36 vybraných obvodných policajných oddeleniach bude 126 tzv. kioskov, v ktorých si občania môžu z karty prečítať technické a iné údaje o aute, napríklad aj o poistení. Policajné hliadky časom dostanú čítacie zariadenie pre získanie komplexných informácií o aute, sú obstarávané v projekte Mobilná jednotka, ktorý bude financovaný z fondov EÚ.

Aj projekt malého technického preukazu je hradený z Operačného programu EÚ Informatizácia spoločnosti, odkiaľ ministerstvo vnútra naň získalo 26 miliónov eur.

Zdroj: www.webnoviny.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár