Pozor, vlastníte auto 10-ty rok? Skontrolujte si techničák

Pavlína Pavlíková 0

Napriek tomu, že všetky údaje na vašom techničaku zostanú aktuálne, po niekoľkých rokov máte povinnosť ho vymeniť. Nakoľko malý technický preukaz s čipom má určitú dobu platnosti a môže platiť len 10 rokov. Jeden z dôvodov prečo osvedčenie o evidencii vozidla je nutné vymeniť, môže byť odvodnené tým, že čip v plastovej karte má určitú životnosť.

Skončila vám platnosť technického preukazu?

Ak nastane situácia, že vašemu dokladu (Osvedčenie o evidencii – časť I) skončila platnosť, znamená to, že je neplatný. Povinnosťou majiteľa vozidla je od konečného dátumu do 30 dní požiadať o výmenu dokladov.

V akých situáciach je potrebné doklady zmeniť skôr?

  • Zmena údajov 
  • V prípade straty,
  • Poškodenia do takej miery, že údaje budú nečitateľné

Technický preukaz sa stane neplatným v prípade neaktuálnych údajov. Aj v prípade aj nastane zmena priezviska a trvalého pobytu.

Poplatky za výmenu osvedčenia o evidencii vozidla (malý techničák)

Čo sa týka zmeny priezviska pri uzavretí manželstva, osoba je v tejto situácií oslobodená od poplatkov za výmenu dokladov. Rovnako je od poplatkov oslobodená osoba, ktorá nezavinila stratu dokladov.

  • Štandardný poplatok za vydanie osvedčenia je 6 eur.
  • Za urýchlene vydania dokladu do 2 pracovných dní sa platí 30 eur.

Kde vám neplatný doklad o vozidle vymenia?

O nové osvedčenie o evidencii vozidla je možné požiadať na všetkých pracoviskách krajských riaditeľstiev Policajného zboru.  Na rovnakom pracovisku kde ste si menili aj občiansky preukaz a cestovný pas. 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár