Povinné zmluvné poistenie alebo kasko? Potrebujem ich obe?

Vojtech Satrapa 0

Aký je primárny rozdiel medzi povinným zmluvným a havarijným poistením? Hoci nás to zvádza k jednoduchej odpovedi, že PZP je povinné a kasko poistenie je dobrovoľné, existuje ešte jeden rozdiel, ktorý by vás mal zaujímať viac.

Povinné zmluvné poistenie totiž chráni cudzieho účastníka cestnej premávky, ktorému spôsobíte škodu. Havarijné poistenie, naopak, prepláca škodu spôsobenú na vašom vlastnom vozidle. 

Čo z toho vyplýva? Že hoci povinné je len jedno, oplatí sa mať uzatvorené obe. Poďme sa pozrieť na typické situácie, kedy sa vám jedno alebo druhé zíde.

Noční vandali alebo nevyspytateľné živly

Škoda sa vám nestane na ceste ani ju nespôsobí iný účastník cestnej premávky. Auto máte bezpečne zaparkované na verejnom parkovisku alebo na ulici pred domom. Ranné prekvapenie v podobe poškriabaného laku, odtrhnutého zrkadielka alebo, nedajbože, ešte väčšej škody vám pokryje kvalitné kasko poistenie. Nespoliehajte sa však na najlacnejšie havarijné poistenie, aké nájdete. Môže sa stať, že takéto poistenie vám nepokryje škody spôsobené živlami alebo vandalizmom. A v takom prípade by ste si všetko museli hradiť z vlastného vrecka.

Na križovatke sa zamyslíte a vrazíte do auta pred sebou

Ach, tie nešťastné križovatky. Ktovie, či existuje aspoň jedna, na ktorej nikdy nikto „neťukol“. Ak to ostane len pri tom „ťuknutí“, je všetko v poriadku. Škoda na vozidle je v porovnaní s ľudským zdravím či životom zanedbateľná, ale aj ju musí niekto preplatiť. Ktoré poistenie auta v tomto prípade využijete?

Škodu na vozidle nahnevaného šoféra pred vami, ktorému ste zničili zadný nárazník, preplatí zákonné poistenie auta. Práve preto je toto poistenie povinné. V prípade, že niekomu spôsobíte škodu a PZP uzatvorené mať nebudete, ujmu mu preplatí Slovenská kancelária poisťovateľov. Buďte si však istí, že sumu bude od vás vymáhať. Škodu na vašom vozidle v tomto prípade preplatí havarijné poistenie. Samozrejme, len v prípade, že ho budete mať uzatvorené.

Zrazíte sa na cestnej komunikácii, ale ste v tom nevinne

Ak sa stanete účastníkom dopravnej zrážky alebo nehody a vinníkom nie ste vy, ale iná osoba, škoda na vašom vozidle, v horšom prípade aj zdraví, bude preplatená z vášho havarijného poistenia. Možno vám teraz napadlo, že vám vlastne poistnú sumu vyplatí aj vaša poisťovňa z havarijného poistenia, aj poisťovňa vinníka z povinného zmluvného poistenia. Sklameme vás, takto to nefunguje.

Škodu vám zaplatí vaša havarijná poistka, ak však máte v zmluve dohodnutú nejakú spoluúčasť, tá by mala byť preplatená povinným zmluvným poistením vinníka. Komunikáciu s poisťovňou vinníka by mala zabezpečiť vaša poisťovňa.

Skontrolujte, čo je v poistnej zmluve

Pri uzatváraní havarijnej poistky sa väčšina majiteľov áut pozerá hlavne na cenu. Samozrejme, cena je dôležitá, ale ešte pred uzatvorením poistnej zmluvy by ste mali skontrolovať, či obsahuje všetko – a v takej miere – čo vyžadujete. Skontrolujte si najmä veci, ktoré sú už dlhodobo zdrojom nešvárov medzi poistencami a poisťovňami. Sústreďte sa hlavne na to, či:

  • poisťovňa v prípade škodovej udalosti preplatí celú sumu, alebo len jej časť
  • poisťovňa preplatí plnú cenu náhradných súčiastok a dielov
  • poisťovňa preplatí opravu vo všetkých servisoch, alebo len vo vybraných servisných strediskách
  • poisťovňa preplatí všetky služby autoservisu
  • poisťovňa preplatí aj neznačkové náhradné diely

Nebojte sa havarijné a povinné zmluvné poistenia pred výberom porovnať. Našťastie to v dnešnej dobe nie je žiadny problém. Vybaviť si poistenie auta online je úplnou samozrejmosťou. Výhodou je možnosť porovnať si služby a produkty jednotlivých poisťovní. Na to výborne slúžia porovnávače poistenia, ako napríklad superpoistenie.sk. Vďaka takémuto obozretnému prístupu nemusíte preplácať na poistení, ktoré by vám v prípade škodovej udalosti veľmi nepomohlo, ale môžete si nájsť presné to, ktoré vyhovuje vašim potrebám.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár