Dopravné predpisy vo vybraných európskych krajinách – 2.časť

barbora 0

V druhej časti Vám prinášame prehľad základných dopravných predpisov v Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Bulharsku, Rumunsku a v Čiernej Hore.

POĽSKO

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

90

rýchlostná cesta

100

diaľnica

130

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,2 promile

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje v prepočte od 15 EUR, za prejdenie na červenú od 65 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit je pokuta od 145 EUR.

Účastníci dopravnej nehody musia vždy zavolať políciu, ktorá určí výšku škody.

Zle zaparkované autá sa rovno odťahujú, s papučami sa nestretnete.

Diaľničný poplatok sa platí len na vyhradenom platenom úseku diaľnice A4 Krakov – Katovice 9 – 18 PLN (2,16 – 4,31 EUR) a na diaľnici A2 (Konin – Wrzesnia, Wrzesnia – Poznań, Poznań – Nowy Tomyśl) 3 – 69 PLN (0,72 – 16,53 EUR)a na diaľnici A1 (Rusocin, Stanisławie, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Nowe Marzy) 1,20 – 29,90 PLN (0,29 – 7,16 EUR).

Pri vstupe na územie Poľska môžu colníci vyžadovať od cudzincov starších ako 16 rokov preukázanie sa finančnou hotovosťou vo výške 100 zlotých na osobu na deň, pričom by ste mali mať najmenej 500 zlotých. Čiastku môžete mať v akejkoľvek zmeniteľnej mene, môžete sa preukázať zahraničnou platobnou kartou.

NEMECKO

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

100

rýchlostná cesta

130

diaľnica

neobmedzená

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,5 promile

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje od 35 EUR, za prejazd na červenú od 50 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit je pokuta od 250 EUR, môže sa však vyšplhať až na 3000 EUR.

Šofér pomaly idúceho vozidla musí uvoľniť cestu rýchlo idúcemu autu za ním tak, že na vhodnom mieste spomalí alebo úplne zastaví auto.

Ak sa autobus blíži k zastávke, kde bude zastavovať, je zakázané ho predchádzať. Môžete ho predísť až keď zastaví, ale len rýchlosťou 4 – 7 km/hod. Za porušenie hrozí pokuta 40 eur.

Pozor na stav paliva v nádržiach najmä v noci. Pumpy sa nachádzajú ďaleko od seba a častokrát nemajú otvorené nonstop, tak ako u nás.

V jedenástich nemeckých mestách je obmedzený vjazd do centier, napríklad do Berlína, Hannoveru, Kolínu alebo Stuttgartu. Vozidla musia mať zakúpenú známku v hodnote päť až desať EUR, podľa množstva vypúšťaných emisií. Pokuta za porušenie predstavuje 40 EUR.

Diaľnice nie sú pre osobné autá spoplatnené, vozidlá nad 12 ton platia mýtne.

FRANCÚZSKO

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

90*

rýchlostná cesta

110

diaľnica

130*

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,5 promile

Povinné denné svietenie

áno

*ak máte vodičák kratšie ako 48 mesiacov, mimo obce môžete ísť max. 80 km/hod a na diaľnici max. 110 km/hod.

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje od 90 EUR, za prejdenie na červenú od 90 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit je pokuta od 135 EUR.

Za pasívne i aktívne používanie antiradarov hrozí pokuta 1500 eur a zabavenie vozidla.

Francúzsko nezostáva nič dlžné svojej povesti krajiny vína. Minulý rok začali na pumpách predávať plechovky s vínom s presne vymeraným objemom 18,7 cl, ktoré zabezpečujú, že po ich vypití vodič neprekročí povolenú hranicu 0,5 promile alkoholu v krvi. Cena tejto plechovky je 0,85 EUR.

Na diaľniciach sa platí mýtne pri mýtnych bránach, ktoré pre osobné autá stojí priemerne 7,50 EUR na sto kilometrov. Rovnako sa platí aj pri prejazde niektorých alpských tunelov a mostov. Viac informácií na www.autoroutes.fr.

ŠPANIELSKO

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

90

rýchlostná cesta

110

diaľnica

120

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,5 promile

V Španielsku od roku 2008 platí novela trestného zákona, ktorá sprísňuje postihy vodičov za porušenie pravidiel cestnej premávky. Podľa novej úpravy je tak možné udeliť trest odňatia slobody až do výšky päť rokov vodičom, ktorí prekročia najvyššie povolenú rýchlosť o 60 km/h v obci a o 80 km/h mimo obec. Rovnaké tresty hrozia za jazdu pod vplyvom alkoholu alebo drog. Odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na prítomnosť alkoholu alebo drog v krvi sa trestá až polročným väzením.

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje od 90 EUR, za prejdenie na červenú od 90 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit je pokuta od 300 EUR.

Vodiči automobilov a motocyklov môžu na cestách mimo obce pri predchádzaní ostatných motorových vozidiel prekročiť max. povolenú rýchlosť o 20 km/hod. Na viacprúdovýchvozovkách a diaľniciach toto povolenie neplatí.

Poplatky za použitie diaľnic sa platia prostredníctvom mýta. Cena je približne 8 EUR na 100 km. Zoznam španielskych diaľnic nájdete tu.

BULHARSKO

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

90

diaľnica

120

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,5 promile

Pokuty za priestupky sa pohybujú od 25 do 100 eur. Všetky priestupky sa značia do pasu a pokuty sa platia na hraniciach pri odchode z krajiny.

V minulosti sa za diaľnice platilo za kilometre vopred, teraz už platíte formou diaľničných známok: osobné autá do 3,5 t za 7-dňovú známku 5 EUR, za mesačnú 13 EUR, za ročnú 34 EUR. Známku kúpite na benzínových pumpách a hraničných priechodoch, ďalej v moto kluboch Bulharska (UAB).

Čerpacích staníc je mimo veľkých miest pomenej, tak si strážte stav nádrže.

Oficiálne informácie nájdete na aebtri.com.

RUMUNSKO

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

90

diaľnica

120

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,0 promile

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje v prepočte od 70 EUR, za prejdenie na červenú od 45 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu od 100 EUR.

Na kruhových objazdoch platí prednosť sprava, pokiaľ nie je vyznačené inak.

Pokiaľ sa dve autá stretnú v úzkej horskej ceste, prednosť má ten, kto ide hore.

Používanie všetkých rumunských ciest je spoplatnené známkou. Cena do 3,5 t sa líši od toho, či ide o osobné alebo nákladné vozidlo. Pre osobné autá je cena 7-dňovej známky 3 EUR, 30-dňovej 7 EUR, 90-dňovej 13 EUR a ročnej 28 EUR.

Vodiči by si mali dávať pozor na stav paliva v nádrži – napr. na diaľnici A2 z Bukurešti k Čiernemu moru do Konstance. Na dvesto kilometroch tam pre vodičov nie je dispozícií jediná benzínová pumpa.

Ďalšie info nájdete na roviniete.ro.

ČIERNA HORA

Najvyššia povolená rýchlosť

v km/h

v obci

50

mimo obce

100

diaľnica

120

Povolená hranica alkoholu v krvi

0,0 promile

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje v prepočte od 20 EUR, za prejdenie na červenú od 20 EUR a za jazdu pod vplyvom alkoholu nad povolený limit je pokuta od 60 EUR.

Za vjazd motorovým vozidlom do Čiernej Hory je od 15. júna jednorazový ekologický poplatok 10 EUR pre autá s deviatimi miestami vrátane vodiča. Ako doklad a zaplatení sú vystavované ročné známky.

Pri pricestovaní musíte uzavrieť juhoslovanské automobilové poistenie. Zásobovanie pohonnými hmotami nie je zabezpečené všade.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár