Dôležitosť plánovania trasy a dobíjania pre elektromobily

Monika Vandáková 0

S elektromobilom sa nemusíte obávať, že vám „dôjde šťava“ v strede cesty. Chce to len zmeniť prístup k používaniu auta a na dlhých trasách si naplánovať prestávky na dobíjanie. Poradíme vám, ako na to.

 

Tankovanie bude vždy rýchlejšie

Ak sa v budúcnosti neobjavia nejaké prevratné technológie, rýchlosť samotného nabíjania sa asi nikdy nevyrovná rýchlosti tankovania. Natankovaním plnej nádrže totiž predĺžite dojazd auta o stovky km za pár desiatok sekúnd.

Samotné tankovanie však nespočíva iba v doplnení paliva. Na čerpacej stanici musíte často čakať na uvoľnenie tankovacieho stojana a po natankovaní vystáť rad pred pokladňou. Tankovanie sa tak môže predĺžiť aj o 10 – 15 min, obzvlášť, ak zákazníci pred vami nakupujú občerstvenie či príslušenstvo k autu.

To už sa blížime k dobe nabíjania na výkonných rýchlonabíjačkách. Moderný elektromobil na nich nabijete z takmer 0 % na 80 % pokojne aj za 18 minút. Samozrejme, záleží na kapacite batérie, napr. elektrické SUV autá ju majú obvykle vyššiu kvôli vyššej spotrebe. K nabíjačke prídete, pripojíte kábel, zaplatíte kartou a aktivujete nabíjanie. Navyše, čas môžete efektívne využiť na malú prestávku na kávu, obed či toaletu.

Ak práve nejazdíte, dobíjajte

Čím menej budete mať batériu vybitú, tým kratšie nabíjanie bude. To znamená, že ak chcete často jazdiť dlhé trasy, mali by ste udržiavať určitú rezervu nabitia batérie.

Aby ste to dosiahli, musíte zmeniť prístup k dopĺňaniu „paliva“. So spaľovacím motorom vám stačí natankovať raz za čas, elektromobil by ste však mali dobíjať zakaždým, keď ho odstavíte na dlhšiu dobu. Pokojne aj na hodinku, bez ohľadu na to, či ste doma, v práci alebo v obchodnom centre.

Čím viac budete batériu udržiavať nabitú, tým menej nútených prestávok budete musieť robiť. Zároveň  ušetríte čas, ktorý by ste museli stráviť vyhľadávaním nabíjacích staníc. Ušetríte tiež peniaze, keďže nebudete odkázaní na rýchlonabíjačky, ktoré sú vždy drahšie.

Samozrejme, ak nebudete elektromobily používať ako rodinné autá, ale iba na presuny z rovnakého bodu A do bodu B (napr. na jazdy do práce), nad nabíjaním sa nemusíte príliš zamýšľať. Jednoducho nabijete doma a ak vám dojazd nebude stačiť, takisto aj v práci.

S plánovaním vám pomôže navigácia
Ak chcete mať 100 % istotu, že budete nabíjať čo najlacnejšie a iba vtedy, keď si budete chcieť urobiť prestávku, budete musieť venovať pár minút plánovaniu trasy. Sieť nabíjacích staníc zatiaľ nie je taká hustá, aby ste mohli vyraziť na 1 000 km dlhú cestu naslepo.

S modernými elektromobilmi však plánovanie nie je problém. Väčšina z nich má vstavanú navigáciu s pravidelne aktualizovanou databázou nabíjačiek. Pri plánovaní trasy tiež dokážu brať do úvahy aktuálny stav nabitia vašej batérie (a teda aj aktuálny dojazd) a výkon nabíjačky (tým pádom aj predpokladanú dobu nabíjania).

Ukážu vám tiež, či je nabíjačka vybavená konektorom vhodným pre váš elektromobil a či je aktuálne voľná alebo obsadená. Niektoré dokážu zobraziť aj priemernú dennú obsadenosť staníc. Vďaka všetkým týmto funkciám môžete minimalizovať čas strávený dobíjaním. Ak funkciami nedisponuje vstavaná navigácia v elektromobile, môžete využiť externé navigačné zariadenie alebo aplikáciu pre smartfóny.

Pozor na nabíjací výkon

Nielen pri plánovaní trasy, ale všeobecne pri nabíjaní si dajte pozor na výkon nabíjania. V r. 2022 bolo na Slovensku vyše 1 100 nabíjacích staníc, no zďaleka nie všetky prekračujú výkon 50 kW. A čím nižší výkon, tým pomalšie nabíjate. Na druhej strane, nevýhodou rýchlonabíjačiek je vyššia cena. Ak sa budete spoliehať iba na ne, prevádzka elektromobilu sa vám môže predražiť.

Nabíjací výkon však často obmedzuje aj elektronika v elektromobile. Elektrické autá nižšej triedy nemusia zvládať rýchlonabíjanie vôbec, aj pri vyšších triedach sa môžete stretnúť s obmedzením max. výkonu (napr. 100 kW). Môže sa teda stať, že ak aj nájdete 150 kW rýchlonabíjačku, budete odkázaní na pomalé nabíjanie a dlhšiu prestávku počas cesty.

Zdroje:

www.kia.com/sk
www.manula.com/manuals/sygic/sygic-gps-navigation-for-android-2-0/1/en/topic/searching-for-charging-stations
www.theverge.com/2023/3/14/23640203/waze-ev-charging-navigation-tool-google

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...