Nástrahy sedačiek z druhej ruky

Ľubka Chmelová 0

„Rodičia neváhajú nakupovať detské sedačky v bazároch, staré, použité. Argumentujú si, že budú jazdiť opatrne, pomaly, len na krátke trasy … Štatisticky sa najviac smrteľných nehôd stane v okruhu pár kilometrov od výjazdu vozidla, kedy ešte nie sme pripútaní, telefonujeme a podobne,“ upozorňuje Martin Tichý, riaditeľ TÜV SÜD Slovakia.

Na prvý pohľad kupujúci nemá šancu spoznať skutočný stav použitej sedačky, a už vôbec nie z fotiek na internete. 

shutterstock

“Detská sedačka môže mať za sebou vážnu dopravnú nehodu a nie je výnimočné, že na sedačke to nie je na prvý pohľad viditeľné. Aj drobné praskliny plastových rebier detských sedačiek, ktoré vzniknú v prípade prvej kolízie, kedy správne splnili svoju funkciu absorbérov energie, môžu mať v prípade následnej kolízie fatálne následky. Sedačka už nebude správne plniť svoju ochrannú funkciu a v ten moment je ochrana dieťaťa už len vecou náhody, či šťastia,” vysvetľuje Tichý.

Pozor na fenomén rastúcich sedačiek.

Pri týchto sedačkách je vysoká pravdepodobnosť užívateľskej chyby.

Čím má akékoľvek zariadenie viac možností nastavovania, tým rastie riziko nesprávneho nastavenia. Tieto sedačky síce v laboratórnych testoch môžu dosahovať dobré výsledky ale je to kompromis,“ poznamenal Tichý. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár